12.01.2019 01:30 | Son Güncelleme:
ELİF ALTIN İstanbul

Ölüm kusuruna para cezası

Tekirdağ Çorlu’da 13 Eylül 2015’te Suriyeli Abdullah Naime’nin kullandığı forklift ile Rahfet Keskin’in kullandığı motosiklet çarpıştı. 3 çocuk babası Rahfet Keskin (45) hayatını kaybetti.

Bilirkişi raporunda, hatalı dönüş yapan forkliftin sürücüsünün kusurlu olduğu belirtildi. Kazanın ardından kayıplara karışan ve hiçbir kaydı olmayan Abdullah Naime halen bulunamadı. Naime’nin işverenleri Cengiz, Özkan ve Tahir Yeniyurt ile işletme sorumlusu Fatih Yeniyurt hakkında, ‘taksirle ölüme neden olmak’tan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede sanıkların, Naime’yi kayıtsız çalıştırdığı, ehliyeti olmamasına rağmen forklift operatörü yaparak kazada kusurlu oldukları belirtildi.

Çorlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklar, Naime’nin sadece yük taşıma işinde çalıştığını, forklifti izinsiz kullandığını ve kusurları olmadığını öne sürdü. Mahkeme, Tahir ve Cengiz Yeniyurt’a verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezasını 15 bin 200’er TL adli para cezasına çevirdi. Sanık Fatih Yeniyurt’a 1 yıl 8 ay hapis cezası veren mahkeme, pişmanlığı nedeniyle tekrar suç işlemeyeceğine kanaat getirerek hükmün açıklanmasını erteledi. Mahkeme heyeti, öğrenci olduğunu ve boş zamanlarında fabrikaya gittiğini belirttiği sanık Özkan Yeniyurt’un ise beraatine hükmetti.    

Tepki gösterdi

Ölen Rahfet Keskin’in ailesinin avukatı Deniz Kırpancı hapis cezalarının para cezasına çevrilmesine tepki göstererek, “Ortada ölüm olmasına ve kayıt dışı Suriyeli işçi çalıştırılmasına rağmen cezalar paraya çevrildi. Aile hem para cezası hem de kazayı yapan kişinin bulunmaması nedeniyle üzgün” dedi. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0