O kaçtı, ayı kovaladı!

Evine dönmek isterken, karşısında dev bir ayıyı buldu. Adamla ayı arasındaki kovalamaca oyun gibi görünsede, aslında vahşi doğada bu bir ölüm kalım savaşıydı.

29 Aralık 2008

O kaçtı, ayı kovaladı!

O kaçıyor, beyaz kutup ayısı kovalıyor... İkisi de pes etmeye, vazgeçmeye niyetli değil.

Bu kareler, Alaska'da objektife takıldı. Barrow kasabasındaki evine dönmek için arabasına yönelen adam vahşi doğayla burun buruna geldi. Dev bir ayı karşısındaydı. Aracına binmek için ayıdan kurtulmaya çalışan adam, ayının bir hamlesiyle ölebileceğini göz önüne alarak, hareketlerini dikkatli seçti.

Neredeyse yarım tonluk ayı açtı ve vazgeçmek bilmiyordu. Arabanın çevresinde uzun süre dört döndüler. Saklambaçı andıran kovalamacada saniyeler bile önemliydi.

Ecel telleri döken adam oyundan zaferle ayrıldı. Ayının aracın gerisinde kaldığı bir anda atladı aracına ve bastı gaza!

NESİLLERİ TÜKENİYOR

Kuzey Kutup Dairesi'ne 340 mil uzaklıkta bulunan Barrow isimli kasaba, özellikle büyük kutup ayılarının mekanı olarak biliniyor. Onlar, dünyanın en vahşi hayvanlarının başında geliyor.Özellikle insanları avlayarak beslenirler. Boyları yaklaşık olarak 3 metre, ağırlıkları ise 600 kiloyu bulmakta.

Küresel ısınmanın nedenlerinden biri olarak gösterilen buzulların erimesiyle, kutup ayıları da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Dünyada kutup ayıları tarafından öldürülen insan sayısı çok fazla olmasa da, tehlike oluşturdukları bir gerçek.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: