Oluyor mu böyle beyler: Vücut geliştirmeyle Instagram'dan yürünür mü?

Estetik algımızın sosyal medya hesaplarımızdan taşması yüzünden, artık birileriyle ilgilendiğimizi belli etmek için de kendi estetik vücudumuz üzerinden yöntemler geliştiriyoruz. Bir kadının dikkatini çekmek için "Şu karın kaslarına bir baksana sen" diyen 'bro'larla dolu ortalık. Oluyor mu böyle?

Oluyor mu böyle beyler: Vücut geliştirmeyle Instagram'dan yürünür mü?

Benim bedenim, benim 'follower'ım

Benim bedenim, benim 'follower'ım

Bir furyadır gidiyor, erkekleri vücut geliştirme sevdasından alıp bir yere koyamıyoruz. Çıkılmıyor sporlardan. Herkes böyle bir tuhaf şekilde şişti. Bu akımın nerede, nasıl başladığını hiç değilse ben bilmiyorum. Bilen varsa da öğrenmeyi gerçekten isterim. Fakat durumu epey garipsediğimi, oldukça da ilginç bulduğumu belirtmem gerek.
 

Spor salonundan gemiler yapmak

Spor salonundan gemiler yapmak

Okan Bayülgen'i ağırladığımız Molatik Özel röportajında kendisinin de dediği gibi "Arkadaşlarıma bakıyorum Facebook'tan, bir adaleler yapmışlar. Nasıl onları yapıyorsun, nasıl bu kadar vaktin oluyor da bu kadar spor salonundan çıkmıyorsun?" sorusundayım ben.
Bu noktadan bakınca anlaşılmıyor çünkü. Tek nedeninin sağlıklı yaşam olmadığı ortada olan ve estetik kaygılardan başka hiçbir şeyin güdülmediği bir ritüele dönüştü spor salonuna gitmek.

Paylaşım şelalesinin dibi yok

Paylaşım şelalesinin dibi yok

Zaten iri olan adamlar, daha da irileşiyor. O irileşme sürecinde yaşadıklarını video ve fotoğraflarla belgeleyebilmek için spor salonundan sosyal medyaya bağlanıveriyor. Bench'te kaç basanlar, bir avazda 85 şınav çekenler, ağır dambıllardan dambıl beğenenler derken akıp gidiyor Instagram anasayfaları. Birader, azıcık da işe gidin ya?

Birbirine benzeyen adamlar her yerde

Birbirine benzeyen adamlar her yerde

Sakallı, kaslı, yazın atletli, kışın termal tişörtlü beylerle doldu ortalık. Hepsi birbirinin ikizi gibi. Biri daha sarışın, diğeri daha esmer sadece. Şuradaki az kumral. Sakallar zaten içinden çıkılmaz bir konu... Herkes birbirine fiziksel olarak benziyor, zira estetik algısının dönüşümü bunu gerektiriyor. 

"Sıkıntı yok kardeşim" ama...

"Sıkıntı yok kardeşim" ama...

Birbirine benzeyen konuşma tarzları, benzer üsluplar, birbirinin aynısı olan kelimelerin yer değiştirmesiyle kurulan cümleler ve daha fazlası...

'Aynen'lerin 'sıkıntı yok'ların havada uçuştuğu bu yeni iletişim biçimi, 'DM'den yürümek' gibi yeni ilişki kurma şekillerini de beraberinde getirdi. Artık birbirimize, görsel açıdan doyurucu Instagram profillerimizi sergileyerek ve DM jargonuyla ulaşıyoruz.

Kadınlar da bir şekilde bu çemberde

Kadınlar da bir şekilde bu çemberde

Benzer şekilde, kadınların da aynı estetik yargılarla değerlendirildiği ve o yargıların içinde kendine yer bulmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. Estetik yargılar zaten yüzyıllar içerisinde en çok kadınları hırpalamışken, sosyal medyanın da devreye girişiyle gittikçe sertleşen bir üslupla her iki cinsi de içine alır oldu. "Öyle kadın mı olur" ile "Böyle erkek mi olur" birer kardeş aslında. Birbirlerine çok benziyorlar.

DM'den geliştirilmiş vücutlarla 'yürümek'

DM'den geliştirilmiş vücutlarla 'yürümek'

'İdeal' vücuda sahip olmanın, belli başlı özgüven eksiklerini kapattığı ortada. Örneğin, insanların vücudunuzu beğenerek sizinle daha çok ilgilenmeye başlayacağını ve reddetmeyeceğini düşünürsünüz. Fakat sahiden, ideal vücut her şey için yeterli mi?

Vücudunuz günün şartlarına göre ideal sayılsa bile, bu herhangi bir karşı cinse doğrudan "Kahve içelim", "Bir şeyler yapalım", "Seni tanımak istiyorum" deme yetkisini vermemeli. Bu medeni cesaret, arkasında "Ben reddedilmem" algısını saklıyor ve o algının insanı oldukça tehlikeli yerlere çekebileceğini asla unutmamalısınız. 

'Kasımın üstünde göğsüm var' yürümeleri

'Kasımın üstünde göğsüm var' yürümeleri

Instagram hesabınızda paylaştığınız türlü spor salonu fotoğrafları, 'mükemmel' vücudunuzun sergilendiği görseller sizi daha tercih edilesi kılmaz. Nitekim sunucu Seda Akgül'ün katıldığı bir televizyon programında anlattıkları da tam olarak buna uyuyor.

Akgül, "Bana sosyal medyadan vücut çalışıp, fotoğraf gönderip ‘kahve içelim mi?’ diyen yüzlerce erkek var" diyor.

Herhangi bir kadının sizinle 'bir kahve' içmesi için geçer sebep vücut geliştirmiş olmanız olabilir mi?

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak