Sağlık

22.02.2014 - 23:09 | Son Güncelleme: 22.02.2014-23:09

Omurga Eğriliği Tanısında Yeni Yöntem

Dört boyutlu analiz yöntemi, omurga eğriliğinin 4 saniyede tespit edilmesini sağlıyor.

Sitene Ekle
Omurga Eğriliği Tanısında Yeni Yöntem
Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan ve Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan dört boyutlu analiz yöntemi, omurga eğriliğinin (skolyoz) 4 saniyede tespit edilmesini sağlıyor. Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi uzman Doktor Ertunga Öney, skolyozun omurganın orta hattan yana doğru olan eğriliklerini tanımladığını söyledi.

Hastalığın tanısının muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konduğunu, en sık kullanılan yöntemin de ''x'' ışınları olduğunu, ancak yeni yöntemin radyasyon içermediğini dile getiren Öney, konuşmasını şöyle sürdürdü:


Video: Skolyoz (Omurga Eğriliği)

''Bu yöntemin tedavideki önemi, hastanın deformite bölgelerinin tespiti ve tedavideki ilerlemenin gözlenmesini zararsız bir şekilde ölçümlendirilebilmesidir. 'x' ışını olmadığı için de ölçüm istendiği kadar tekrar edilebiliyor. Özellikle skolyozun daha çok çocukluk çağında görülen bir hastalık olduğu düşünülürse radyasyon içermemesi önem içermektedir. ''
Etiketler:
Kabadayı Ali Osman'ın eski günlerine veda ederek; oğlunu ve sevgisini koruma mücadelesini anlatan film hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.