On parmağında on marifet: Fırat 'Koyu Bilal' Tanış gözlerden uzak yükseliyor

Fırat Tanış 'Gelin Tanış Olalım' adlı oyunuyla yıllardır sahne alıyor. Oyunculuğunun mükemmel olmasının dışında bağlama ve gitar çalabiliyor. Aynı zaman da o kırçıllı sesiyle de çok güzel şarkı söylüyor. Tüm bunlara rağmen hiçbir zaman öyle çok popüler bir isim olmadı. "Hakkı verilmiyor" klişesine düşmeyeceğim, belki popüler olsaydı şu an sergilediği 'sanatçı' yönünü sergileyemeyebilirdi, çünkü biraz da 'arıza' diyebileceğimiz tipte biri. Onca yeteneğin kusursuz olması da zor zaten.

On parmağında on marifet: Fırat 'Koyu Bilal' Tanış gözlerden uzak yükseliyor

Oyunculuğu hayran bırakan cinsten

Oyunculuğu hayran bırakan cinsten

Gerek dizi, gerek film, gerek tiyatro oyunu olmak üzere yer aldığı birçok yapım oldu Fırat Tanış'ın. Bundan daha da önemlisi o kadar farklı rollere büründü ve hepsinin o kadar hakkını verdi ki, oyunculuğunu kimse tartışamaz.

Ben kendisini en çok 'Geniş Aile'deki Koyu Bilal (yoksa 'tohumluk' mu demeliydim?) rolüyle seviyordum. Daha önce komedi denememiş biri olarak adeta kariyer zirvesini yaşamıştı. Ufuk Özkan'la paslaşmaları inanılmazdı.

İstanbul Yeditepe'deki zengin-züppe çocuk rolü, Menekşe ile Halil'deki sevecen, naif ve ideal abi 'Yusuf' rolü ve Bir Zamanlar Anadolu'da hiç konuşmadan ağlatabilecek 'Kenan' rolü ve son olarak İstanbullu Gelin'deki Adem rolü en çok aklımda kalanlar.

Komedi, dram, iyi adam, kötü adam, replikli-repliksiz her türlü rolün altından kalkmayı başarıyor.

Bir söyledi pir söyledi

Bir zamana kadar müzisyen yönünü bilmiyorduk. Taa ki 9 yıl önce şu videodaki 'Yani' performansını duyana kadar. O boğuk ve kırçıllı sesiyle öyle bir söylemişti ki, şarkı piyasaya bomba gibi düşmüştü. Kendine ait olan olan bu şarkıyı daha sonra Emre Altuğ'a da verdi.

Merak edenler eğer Fırat Tanış'ın söz yazarı yönünü araştırdıysa şunu da görmüşlerdir, Levent Yüksel'in 2000 yılında söylediği hit şarkılarından 'Bir Sel Gibi' de Fırat Tanış'a aitmiş meğer. Yani, 'Yani Olmuyor' olarak bildiğimiz şarkıyla bir anda ortaya çıkmış değil kendisi. Meğer yıllardır varmış içinde. Bize yeni ama ona eski bir uğraşmış.

Geldik, tanış olduk

Geldik, tanış olduk
'Gelin Tanış Olalım' adlı oyununda hem oyunculuğunu hem müzisyenliğini konuşturuyor. Giden herkes standart bir tiyatro oyunu bekliyor belki. Fakat oyun, türkülerle o kadar güzel bezeli ki; Fırat Tanış'ın o kendine has sesinin kıymetini daha iyi anlıyorsunuz.

Yazının girişinde belki de çok popüler olmaması daha iyi demiştim. Kendisinin biraz 'arıza abi' olduğunu söylemiştim. Popüler olmak onda ters tepebilir, huysuzlaşabilir belki de. O oynasın, çalsın, söylesin. Biz de seyredelim.

Keşke...

Keşke...

Keşke Geniş Aile'nin yakında vizyona girecek 'Geniş Aile Komşu Kızı' filminde de onu yine görebilseydik. Yer almamak için haklı gerekçeleri olsa gerek, yoksa tam bir tohumluk olan 'Koyu Bilal' rolünü onun da sevdiğine eminim. Koyu Bilal'siz bir Geniş Aile nasıl olacak göreceğiz.

Bu makaleye ifade bırak