18.08.2015 02:30 | Son Güncelleme:

Önce terörü konuştular

Davutoğlu’nun destek isteğine Bahçeli olumsuz yanıt verdi. Bahçeli erken seçim için Meclis’te yapılması olası oylamada “Hayır” oyu kullanacaklarını söyledi

Edinilen bilgilere göre, toplantıda Davutoğlu son günlerde yaşanan terör saldırıları ve devletin attığı adımlara ilişkin bilgiler verdi. Terörün kökü kazınana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren Davutoğlu, “kararlı tutumuz sürecek” dedi. Bahçeli ise terör saldırıların toplumda büyük bir infiale yol açtığını, ardarda gelen şehit haberlerinin büyük bir üzüntü yarattığını, anaların gözyaşının hâlâ dinmediğini kaydetti. Bahçeli, PKK’nın 20 ilde alan hakimiyeti sağlayarak Kürdistan hayalini gerçekleştirmek istediğini vurgularken, yol kesen, kimlik kontrolü yapan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi gerektiğini ifade. Bahçeli, hükümetin terörün kökünü kazıyacak her türlü adımına destek vereceklerini belirtti.

Destek istedi
Görüşmede daha sonra koalisyon müzakerelerine geçildi. Davutoğlu, görüşmede CHP ile bir ayı aşkın süren ve olumsuz sonuçlanan koalisyon müzakereleri konusunda özet bilgi verdi. “CHP ile koalisyon mümkün olmadı” diyen Davutoğlu, koalisyon seçeneklerinin azaldığını ve erken seçim ihtimalinin güçlendiğini belirtti. Davutoğlu, Meclis kararı ile erken seçime gitme alternatifinin hayata geçirilmesi konusunda parti içinde eğilim oluştuğunu ifade etti. Davutoğlu, Bahçeli’den ülkeyi erken seçime götürecek kısa süreli Ak Parti azınlık hükümetine destek istedi. CHP ile yeniden bir koalisyon arayışına girilmesinin sonuç vermeyeceğini ifade eden Davutoğlu, koalisyon seçeneklerin tükenmesiyle birlikte seçimin kaçınılmaz hale geleceğini dile getirdi. Meclis kararıyla erken seçime gitmenin en kuvvetli ihtimal olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, erken seçim kararını Cumhurbaşkanı(nın almasının yasal olarak yetkisi çerçevesinde olduğunu hatırlattı. Bunun, Türkiye’nin içinden geçtiği terör olayları başta olmak üzere olağanüstü süreç nedeniyle sakıncalar oluşturabileceğine dikkat çeken Davutoğlu’nun, tüm partilerden temsilci alınarak oluşturulacak Bakanlar Kurulu’nun süreci zorlaştıracağı ve bu nedenle en iyi seçeneğin Meclis kararıyla seçime gidilmesi olduğunu anlattığı bildirildi. Davutoğlu MHP’den Meclis kararıyla seçime gidilmesi konusunda destek istedi. Davutoğlu, en erken tarihte yapılacak seçimin, ülkenin terörle mücadelesi ve ekonomik göstergeler açısından önemli bir mesaj olarak algılanabileceğini belirtti.

Bahçeli, “CHP ile zorlayın” dedi
MHP Genel Başkanı Bahçeli ise Davutoğlu’na ilk tercihlerinin Ak Parti ile CHP arasında gerçekleştirilen ve bir ayı aşan görüşmelerin heba edilmemesi ve yeniden koalisyon için girişimde bulunulması olduğunu ifade etti. CHP’nin koalisyon için istekli olduğunu, Ak Parti’nin de belli konularda anlayışını yumuşatması halinde hükümetin kurulma ümidinin artabileceğini ifade eden Bahçeli, uzlaşmaz olarak görülen konuların koalisyon kurulduktan sonra da masaya yatırılabileceğini, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini ifade etti. Bahçeli, Cumhurbaşkanı’nın telkinleri nedeniyle Ak Parti - CHP koalisyonunun kurulamadığını dile getirdi.

Erken seçim istemiyoruz
Ülkenin ekonomik ve güvenlik açısından kaosa sürüklendiğini belirten Bahçeli, dövizin tırmandığını, terör ve çatışma ortamının da ülke güvenliğini tehdit ettiğini savundu. Askerin ve polisin güvenliğini sağlayamayan bir iktidarın, seçimin güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığını belirten Bahçeli, “Bölücü terör örgütü şehirlerde yolları kazıyor, kimlik kontrolü yapıyor, tonlarca bombalarla saldırılar gerçekleştiriliyor. Seçim propagandaları sırasında bir canlı bomba olayı yaşanması halinde Allah korusun olayların önünü alamayız, Türkiye yangın yerine döner. Bunun altından siz de kimse de kalkamaz. Böyle bir ortamda seçime gidilmesine karşıyız. Bu nedenle erken seçim taleplerine destek vermeyeceğiz” dedi.

Seçim hükümetinde yer almayacağız
Bahçeli, azınlık hükümetinin içinde olmak veya destek vermek gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirtirken, Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacak seçim hükümetinde de olmayacaklarını ifade etti. Bahçeli, Meclis kararı ile seçime gidilmesi halinde anayasa komisyonunun oluşmasını engellemeyeceklerini, TBMM Genel Kurulu’nda yer alacaklarını ancak “hayır” oyu kullanacaklarını ifade etti. Seçim hükümetine bakan vermeyeceklerini belirten Bahçeli, Ak Parti, CHP ve HDP’nin rahatlıkla seçim hükümetini kurabileceklerini belirtti. Bahçeli, Davutoğlu’ndan hükümeti kurmak için aldığı görevi Cumhurbaşkanı’na iade etmesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları
Bahçeli, MHP’nin 7 Haziran’dan beri tavrında bir değişiklik bulunmadığını kaydederken, ortaya koyduğu şartların kabul edilmesi halinde Ak Parti ile koalisyon hükümeti kurulabileceğini vurguladı. Bahçeli’nin, “şartlarımızı kabul ederseniz, koalisyon iki günde kurulur” dediği öğrenildi. Bahçeli, şartlarının “Anayasa’nın ilk dört maddesine dokunulmaması, çözüm sürecinin noktalanması, Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarına çekilmesi ve 17-25 Aralık yolsuzluk olaylarının üzerine sonuna kadar gidilmesi” olduğunu özetlerken, bu konularda Ak Parti’den olumlu bir izlenim edinemediklerini kaydetti. Çözüm sürecinin buzdolabına alındığını, yeniden çıkarılarak ısıtılabileceği endişesini taşıdıklarını belirten Bahçeli, Cumhurbaşkanı’nın “sistem değişti” açıklamasının anayasayı askıya aldığını ve ilk dört maddenin değişebileceği ihtimalini ortaya koyduğunu ifade etti.

Ahmet Davutoğlu: Telkin yok
Davutoğlu, Ak Parti-MHP koalisoynunun olmayacağının anlaşılması üzerine Bahçeli’nin, 4 şartına ilişkin kendi tavrını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı’nın koalisyon müzakerelerinin bir parçası olmadığını ve bir telkinde bulunmadığını ifade eden Davutoğlu, bu ilkesel tutumu başından beri sürdürdüğünü ifade etti. Davutoğlu, çözüm süreci kapsamında 13 yıllık kazanımları ve demokratikleşme adımlarını koruyarak terörle mücadelenin kararlı olarak sürdürüleceğini dile getirdi. 17 - 25 Aralık yolsuzluk konularını “paralel yapının darbe girişimi” olarak nitelendiren Davutoğlu, siyasetin şeffaflaşması için başta TBMM’de çıkarılacak yasa ve diğer mevzuat değişikliklerini gündeme getirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0