17.06.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Meriç Tafolar / ANKARA

Onun da adalete ihtiyacı olacak

Kılıçdaroğlu, yürüyüşe yönelik eleştirilere “Yürümenin suç olduğunu da ben ilk kez duyuyorum. Tam tersine biz ülkemizde birlikte yaşamayı, barışı, huzuru, egemen kılmak için yapıyoruz. Sayın Bahçeli hiç meraklanmasın, onun da adalete ihtiyacı olacak” yanıtını verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nün ikinci gününde dün Ankara Batıkent’ten Kahramankazan ilçesi sınırlarına kadar yürüdü. İlk günü neredeyse molasız gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, bu kez sabah 08.00’de başladığı yürüyüşünde üç kez mola verdi ve karavanda dinlendi. 
Kılıçdaroğlu’na ikinci gün muhafazakar sağ kimlikleri bilinen eski Ak Parti Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal ile eşi Ak Parti kurucusu Fatma Bostan Ünsal ile KHK’yla üniversiteden atılan, eski Ak Parti Milletvekili Merve Kavakçı’nın eşi Prof. Dr. Cihangir İslam da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eleştirilerine de “Yürümenin suç olduğunu da ben ilk kez duyuyorum. Sayın Bahçeli hiç meraklanmasın, onun da adalete ihtiyacı olacak. Hep birlikte adalet yürüyüşümüzü eleştirilere rağmen yerine getireceğiz” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün “Rabia” yerine “4 ilke” ifadesini kullandığının anımsatılması üzerine, “Eleştiriden herhalde çekindi. Çünkü benim yaptığım eleştiri haklı bir eleştiri. Rabia’yı ilk kez dillendiren o. Rabia işaretini kullanıyorum diyen o. Şimdi vazgeçen yine o. Klasik bir Erdoğan tarzı” değerlendirmesini yaptı.
‘Onur verir’
Kılıçdaroğlu, “Bu mücadele sadece Berberoğlu ile ilgili bir mücadele değil. Hapishanelerinde 150’den fazla gazetecinin tutuklu olduğu bir yerde bir gazeteci serbest bırakıldı diye adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bunların da haklarına sahip çıkmak zorundayız.. Berberoğlu’nun durumu, bardağı taşıran son damla olmasıdır” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Gandhi benzetmelerine ilişkin olarak da “O da kendi ülkesinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için yürüyordu. Biz de kendi ülkemizde adaletin, insan haklarının olması, hukukun üstünlüğünün olması için yürüyoruz. Gandhi benzetmesi bize sadece onur verir” değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun dünkü yürüyüşüne eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve gazeteci-yazar Hasan Cemal de bir süre eşlik etti.
‘Yetmez ama evet’ 
Adalet yürüyüşüne destek veren eski Ak Parti Milletvekili ve eski Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Milliyet’e, “Gerçi her ne kadar milletvekilliği dokunulmazlığına CHP evet dedi ve bugünkü tablonun çıkmasına bir şekilde katkısı olmuş olsa bile, şu anda en azından bu konuda farklı bir yönelime gitmesini kıymetli buluyorum. Bu çalışmaya ‘yetmez ama evet’ diyorum” dedi. Bağımsız Isparta Milletvekili Nuri Okutan da “Kılıçdaroğlu’nun adalet talebiyle yürümesine, hiçbir şerh koymadan, amasız, lakinsiz destek veriyorum” dedi.
2. gün tamam
Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün 2. günü tamamlandı. Ankara Hipodrom Meydanı’nda sabah 08.00’de başlayan yürüyüşün 2. gününde 20 kilometre yol katedildi. 4 kez mola veren veren Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Kahramankazan İlçesi girişinde kurulan kamp alanına ulaştı ve yürüyüşün 2. günü tamamlandı.
Kılıçdaroğlu, kendisi için tahsis edilen karavana geçerek dinlenmeye başladı. Kamp alanında partililer için iftar yemeği düzenlendi. ‘Adalet Yürüyüşü’ bu sabah 08.00’de tekrar başlayacak ve Kızılcahamam ilçesine kadar devam edecek.
Öte yandan CHP lideri kamp yerinde bulunan ve kendisi için hazırlanan karavanda ortopedist bir spor hekimi tarafından kontrol edildi. 

Doktor Kılıçdaroğlu’na çeşitli bacak egzersizleri tavsiye etti. CHP kaynaklarından alınan bilgiye göre günlük yürüyüş ve mola mesafeleri de profesyonelllerden görüş alınarak belirlendi.

Kılıçdaroğlu’na dün eşi ve oğlu eşlik etmedi. Milletvekilleri ve PM üyeleri ile parti örgütü de Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık 50 metre gerisinden yürüyerek, toplu bir görüntü vermedi. Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne belli noktalardan katılımlar da oldu.

Başbakan’a yanıt verdiKılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Sokakta adalet aranmaz” sözlerine ismi Mürted Hava Meydan Komutanlığı olarak değiştirilen darbenin ana üssü olan Akıncı Üssü tabelasının önünden yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, şu açıklamayı yaptı: “15 Temmuz darbe girişiminin planlandığı yerdeyiz. 15 Temmuz akşamı 249 kişi hayatını kaybetti, 249 şehidimiz var, binin üzerinde gazimiz var. Halk sokağa çıktı, demokrasiyi aradı ve hakkını aradı ve darbecileri püskürttü. Deniyor ki efendim sokağın hiçbir önemi yok, neden sokağa çıkıyorsunuz? Bunu söyleyenlere açık ve net şunu söylemek istiyorum: 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini sokağa inen bizim insanlarımız engellemedi mi? Demek ki demokrasiye de adalete de her yerde her ortamda sahip çıkacağız. Adalet varsa demokrasi vardır, demokrasi varsa adalet vardır, ikisinin olmadığı yerde de zulüm vardır ve devlet yoktur.
Yargı bağımsızlığından söz eden yargıya talimat veriyor, savcıya talimat veriyor. ‘İddianameleri getirin Adalet Bakanlığı gözden geçirecek ondan sonra işleme koyacaksınız’ deniyor. Biz her yerde, her ortamda adaleti, adaleti, adaleti, demokrasiyi demokrasiyi, demokrasiyi sonuna kadar savunacağız. Ne derlerse desinler, provokasyon, kışkırtıcılık yapıyorlar, bizim üzerimize birilerinin saldırması için altyapı oluşturmaya çalışıyorlar. Biz hiçbir yerde ve hiçbir ortamda arkadaşlarıma söyledim, provokasyonlara sakın alet olmayın, sizi tahrik edebilirler, biz inandığımız yolda adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz, yolumuz kutsal yoldur, adalet yoludur, adaleti istiyoruz.”

‘Provokasyon’ tepkisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da düzenlediği basın açıklamasında, Başbakan Yıldırım’a yanıt verdi. Tezcan, “Dünden bu yana önce Bahçeli, AKP Genel Başkanı Erdoğan ve Başbakan Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşünden rahatsızlıklarını açıkça ifade ettiler. Bunun arka planında provokasyon çağrısı olabilecek ifadeler de yer alıyor. Bahçeli provokasyona işaret etmişti, Başbakan da provokasyon ihtimalinden söz ediyor. Kılıçdaroğlu’nun eylemi dünya tarihinde gerçekleştirilmiş barışçıl eylemler içinde çok önemli bir eylem biçimini temsil ediyor. Bu yolda bütün tedirginliklere ve rahatsızlıklara, provokasyon çağrılarına, korkutma çabalarına rağmen yürüyüşümüz devam edecek. Kılıçdaroğlu hedefe ulaşacak. Hedef adalet hedefidir”  dedi. 

Çamura batan minibüse yardımCHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet’ yürüyüşünün 2’nci gününde renkli görüntüler ortaya çıktı. Yürüyüşün yaklaşık 15’nci kilometresinde yol kenarında bir vatandaşın aracının çamura battığını fark eden CHP’li vekiller ve katılımcılar yardıma koştu. Çamura saplanan minibüsü kurtarmak için CHP Genel Başkan Yardımcıları Ağbaba, Bingöl, Erdoğdu’nun yanısıra bazı CHP’li vekiller ve vatandaşlar el ele minibüsü kurtarmak için seferber oldular. Uzun süre bulunduğu yerden çıkarılmaya çalışılan minibüs için çabalar yeterli olmayınca çekici çağrıldı. Daha sonra vekiller ve vatandaşlar yürüyüşe devam etti.  

Gece 2 bin kişi geldi, karavanda kaldı

“Adalet Yürüyüşü”nün ilk gecesi renkli görüntülere sahne oldu. Kılıçdaroğlu’na destek olmak için Batıkent’teki konaklama alanına yaklaşık 2 bin vatandaş geldi. Vatandaşlar, Çankaya ve Yenimahalle belediyelerinin alana kurduğu iftar çadırlarında oruçlarını açtı. Vatandaşlar daha sonra ellerinde bayraklarla marşlar söyleyip, slogan atarak Kılıçdaroğlu’na destek verdi. Vatandaşlar, CHP milletvekilleri ile türküler söyleyerek halay çekti. Alandaki vatandaşlarla sohbet eden ve birlikte çay içen Kılıçdaroğlu ilk gecesini karavanda geçirdi. Kılıçdaroğlu’nun yakın koruma ekibi ise otobüsün etrafında yoğun güvenlik önlemi aldı. Havanın soğumasıyla partililere battaniye dağıtıldı. SEYFETTİN ERSÖZ Ankara
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0