Dünya

02.06.2010 - 07:53 | Son Güncelleme: 02.06.2010-7:57

Operasyonu düzenleyen özel birim ‘Şayetet 13’

İsrail, Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında dünyada "katiller olarak" bilinen "Şayetet 13"ü kullandı. İsrail ordusunun 13. filo olarak tanıttığı bu timler, nokta isimlere yapılacak suikastlerde kullanılıyor.

Sitene Ekle

 İsrail Savunma Kuvvetleri’nin, donanma özel kuvvetlerine “Şayetet 13” (13. Filo) adı veriliyor.

S’13 olarak da bilinen birim, İsrail’in üç ana özel kuvvet biriminden biri olma özelliğini taşıyor. S’13, denizden karaya baskın, suikast, kontr-terörizm, sabotaj, deniz istihbaratı ve rehine kurtarımı gibi konularda uzman olarak eğitiliyor.

Merkezi Hayfa’da bulunan Château Pelerin, diğer adıyla Atlit Kalesi’nde yer alan ve 1949 yılından bu yana aktif olan Şayetet 13’ün çok az sayıdaki görevi halka açıklanıyor. Söz konusu birim, bugüne kadar Altı Gün Savaşı, Bulmus 6 operasyonu, Lübnan savaşı, 2. İntifada’da çeşitli görevler bulundu.

S’13, denizden karaya baskın, suikast, kontr-terörizm, sabotaj, deniz istihbaratı ve rehine kurtarımı gibi konularda uzman olarak eğitiliyor.

Merkezi Hayfa’da bulunan Château Pelerin, diğer adıyla Atlit Kalesi’nde yer alan ve 1949 yılından bu yana aktif olan Şayetet 13’ün çok az sayıdaki görevi halka açıklanıyor.


Etiketler:
Uzaylı Türkücü olarak bilinen sanatçımız hangisidir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.