Ekonomi
12.04.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.04.2016-2:30

Ordu’nun gözü ‘Körfez’ payında

Başkan Yılmaz, dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından MIPIM’e katılmalarının etkisini gördüklerini ve gelecek yıl daha güçlü katılacakları bilgisini verdi. Fuarda Hilton-Sheraton Grubu’nun kendileriyle bir görüşme yaptığını ve sonuca bağlanacağını düşündüklerini belirten Yılmaz, “Kayak tesisimizin işletmesiyle de ilgili görüşmeler yaptık. Karlı bir fuar oldu” dedi.

Sitene Ekle

DUYGU ERDOĞAN

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kentin altyapı yatırımlarını ve şehir sakinlerinin beklentilerinin tamamlanmasının ardından, şehre turist çekmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Özellikle Karadeniz coğrafyasını çok seven ve havalimanı yapıldıktan sonra hızla artan Körfezli turist sayısını artırmak için modeller geliştiren belediye, Körfez turistinin sevdiği geniş odalı evleri barındıran tatil köyleri de inşa edecek. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “2017’den sonra yatırımlarla yılda 1 milyon turist ağırlamayı hedefliyoruz. Ağırlıklı olarak Körfez’den olacak ama Avrupa’dan da buraya ilgi büyük” dedi. 

Bungalov evler
Ordu-Giresun Havaalanı’nın açılmasının ardından 8 ayda turist sayısında yüzde 44’lük artış olduğunu anlatan Yılmaz, arazi fiyatlarının da aynı ölçüde değer kazandığını söyledi. Yılmaz, “Belediye binasının yakınlarında yarım dönüm yeri otel yapmak için ihalede, 7 milyon lira fiyat verildi. Havaalanı yapılmamış olsaydı 7 milyonu bırakın, elimizde bile kalırdı” diye konuştu. 
Bölgeye özellikle Körfez bölgesinden gelen turist sayısının her yıl ciddi oranda arttığına dikkat çeken Yılmaz, ancak yatak sayısının yetersiz olduğunu ve Arap turiste uygun daha geniş bungalov tarzı evleri de barındıran tatil köyleri kurma amacında olduklarını anlattı. Yılmaz, “Çambaşı’nda 35 ev yapılıyor. Benzeri Boztepe’de de olabilir. Türkiye’ye gelen her bir Arap turist ortalama 3 bin dolar bırakıyor, bundan payımızı almalıyız” dedi.
Projeler hızlandı
Geliştirdikleri yeni projelerde kat ettikleri yolu da anlatan Yılmaz, “Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi’ni seneye açılıyoruz. 800 milyon lira yatırım yapılacak Ünye Limanı projesinin ise 2017’de başlamasını öngörüyoruz. Şehri ikiye bölen Melet Irmağı projesi için de ihale yapıldı ve 1 kilometresi başladı. Melet ırmağı çevresine yaşam merkezi kurulacak. Bir de havalimanı yanına ‘Çikolata Park’ kuruyoruz. 14 milyon lira yatırım yaptığımız bu proje ile butik çikolata üretim birimleri kuracağız” diye konuştu. 
Ordu’da golf yapacaklar
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun doğal güzellikleri ile öne çıkmasına karşın tanıtım eksikliği nedeniyle turist çekmekte zorlandığını belirterek, “Karadeniz’de güzellik adına ne varsa hepsi Ordu’da fazlasıyla var. Peki neden insanlar gelmiyor diye düşündük. Çünkü bilmiyorlar. Körfez’den 80 gazeteciyi Ordu’ya davet ettik. Fas, Tunus, Cezayir ve Kuzey Irak’tan dahi gelen oldu. Tur operatörleri ile de buluştuk. Gelen herkes hayran kaldı. Ortadoğu basınında, ‘Ordu şehri cennet bahçelerinden bir bahçe’, diye haberler yapıldı” dedi. 

Ortadoğulu insanların Türkiye’yi güvenli liman gördüğü için mülk alımı da yaptıklarını belirten Balkanlıoğlu,  “Medineli bir yatırımcı ile görüşüyoruz ve istekliler. Ordu’da golf tesisi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi ile turizm tesisi yatırımı planlıyor” dedi.
 

Bilgi YarışmasıKabıyla birlikte tartılan bir nesnenin kabının ağırlığına ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Aşağıdakilerden hangisi sadece bir film karakteridir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100103.172 %0.66
  Deger%
  VESTL8.1019.82
  BMEKS0.0716.67
  VESBE17.8815.28
  BMELK1.2313.89
  ASUZU7.4013.50
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX