Manisa

Yerel Haber
09 Kasım 2017 - 14:47

Organ Bağışına Gençlerden Büyük İlgi

IHA

Manisa’da Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında onlarca sağlık personeli ve tıp öğrencisi ellerinde pankart ve dövizlerle yürüyüş yaptı. En fazla organ bağışı yapan 3. il olan kentte açılan organ bağışı stantlarına ise özellikle gençlerin ilgi göstererek organlarını bağışlaması dikkat çekti.
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ Bağışı Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu’nda ‘Organ, Doku Nakli ve Bağışına İslami Bakış’ konulu bir panel düzenlendi. Konuşmacı olarak Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saffet Köse’nin yer aldığı panele Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Mehmet Kavas, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı ve vatandaşlar katıldı.
Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, organ bağışını hem sağlık açısından hem de dini açıdan ele aldıklarını kaydetti.
İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dilay Öztürk ise, Türkiye’de insanların canlı iken organ bağışında bulunduğunu ancak öldükten sonra organların bağışlanmadığını söyledi. Öztürk, bu durumun Avrupa’da ise tam tersi olduğunu kaydetti. Türkiye’de yaklaşık 27 bin kişinin organ beklediğinin altını çizen Öztürk, ancak çok az sayıda insanın organ bağışında bulunduğunu kaydetti. Öztürk, Manisa’nın İzmir ve İstanbul’un ardından en çok organ bağışlayan üçüncü il olduğunu vurguladı.
Panelde İslam’ın insana verdiği değer konusunda konuşan İl Müftüsü Sinan Cihan da, İslam dinin insanı ihya ettiğini ama ne yazık ki bugün bu değerden uzaklaştırılmak istenildiğini vurguladı. Cihan, bugün insanların birbirini yok etmek için mücadele verdiğini, Ortadoğu’nun kan gölüne döndüğünü kaydetti. Birilerinin kendilerinin dışındakileri en kısa sürede imha etmek için çalıştığını ifade eden Cihan, böyle bir dünyada neyi konuşacaklarını bilemediklerini belirtti. Müftü Cihan’ın ardından Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saffet Köse de organ bağışının dinen önemine vurgu yaptı.
Etkinlik hakkında bilgi veren Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Müjde İlgün, “3-9 Kasım Haftası Organ Bağışı Haftası ve ekim ayı meme kanseri farkındalık etkinlikleri kapsamında bugün Kültür Merkezimiz önünden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na doğru Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) kulübü öğrencileri ve Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü personeliyle birlikte bir yürüyüş yaparak elimizdeki dövizlerle birlikte farkındalığı artırmaya çalışacağız. Sonrasında da yine Demokrasi Meydanı’nda öğrenci arkadaşlarımızla beraber birkaç saat aynı konu başlıklarında farkındalık çalışmaları yapıp broşür dağıtacağız ve vatandaşlarımıza duyurmaya çalışacağız” dedi.
Düzenlenen panelin ardından onlarca sağlıkçı, tıp fakültesi öğrencisi ve vatandaşlardan oluşan grup, ellerinde pankart ve dövizlerle Kültür Sitesi önünde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyerek farkındalık çalışması yaptı. Meydanda son bulan yürüyüşün ardından açılan standa özellikle gençler büyük ilgi göstererek organlarını bağışladı. Gençler bir insana hayat vermenin çok güzel bir duygu olduğunu belirterek, tüm vatandaşları organ bağışına davet etti.

ManisaYerel Seçim Sonuçları

Manisa Hava Durumu

11°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.