Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi neden tartışma konusu oldu?

Yılmaz Erdoğan'ın Organize İşler Sazan Sarmalı filmi, vizyona girdikten kısa süre sonra Netflix'te yayınlandı. Filmin Netflix'te yayınlanması tartışmalara neden oldu. Peki neden?

Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi neden tartışma konusu oldu?

2 haftada 2,5 milyon izleyici!

2 haftada 2,5 milyon izleyici!

Yılmaz Erdoğan'ın merakla beklenen filmi Organize İşler Sazan Sarmalı, 1 Şubat'ta vizyona girdi. 

Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Rıza Kocaoğlu, Bensu Soral ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi başarılı oyuncuların rol aldığı film ilk iki haftada 2,5 milyon izleyici sayısına ulaştı. Bu başarısıyla, yaklaşık 40 milyon TL hasılat getirdi.

Filmin vizyona girdikten iki hafta sonra Netflix'te yayınlanması ise genel olarak bir şaşkınlık oluşturdu. Alışık olduğumuz bir şey değil bu. Genellikle filmler vizyona girdikten belli bir süre sonra televizyonlarda gösterilir. Ama Organize İşler çok kısa sürede Netflix'te yayınlandı. 

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle deniliyor:

''Yaşanan durum, sadece gişe kaybı değil ülke sinemasına vereceği hasar nedeni ile milli menfaatlerimiz açısından bir yapımcının kar-zarar perspektifini çok aşan boyutta, büyük bir risktir.''

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği, vizyondaki filmi Netflix'te yayınlatarak kendilerini zarara uğratan BKM ve CJ Entertainment hakkında hukuki süreç başlatma kararı aldı.

Cem Yılmaz: ''Haberim yoktu, şaşırdım''

Cem Yılmaz: ''Haberim yoktu, şaşırdım''

Konu ile ilgili olarak Cem Yılmaz "Benim de haberim yoktu, ben de görünce şaşırdım" dedi. Kendisinin bu yönde bir adım atıp atmayacağı sorusuna ise; ''Benim filmlerim sinemada gösterime girecek. Öyle bir düşüncem yok" cevabını verdi.

BKM'den açıklama

BKM'den açıklama

Tartışmaların odağında olan BKM ise, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

''Sektörümüzde yaşanan krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutmak adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yere taşıyacağına eminiz.''  

Bu durumdan memnun olanlar da var tabii...

Filmi merakla bekleyen ve sinemada izleme fırsatı bulamayanlar, Netflix'te yayınlanması ile birlikte sevindiler. Üstelik sinemada harcayacakları paradan daha ucuza ve üstelik evde izleyebilecek olmak, bazı seyirciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Peki bu hamle sinemada farklı bir dönemin geleceğinin habercisi olabilir mi?

Öyle ya da böyle, seyirciye en iyi seçeneği sunan her zaman kazanacaktır.

https://twitter.com/bisosyologderki

Bu makaleye ifade bırak