Organize İşler 2'nin Netflix'e satılması ortalığı karıştırdı

Organize İşler: Sazan Sarmalı filminin vizyona girişini takip eden süreçte Netflix'te de izlenebilir hale gelmesi, tepki çekti. "İyi oldu" diyen de çok, "Bu böyle olmaz" diyen de... Peki tüm bu tartışma bizi nereye götürecek?

Organize İşler 2'nin Netflix'e satılması ortalığı karıştırdı

Görkemli bir karmaşa

Görkemli bir karmaşa

Sinema sektörünün geçtiğimiz yılın sonundan itibaren girdiği kriz, salonların doluluğunu ve 2019 yılındaki gişe gelirlerini büyük oranda etkiledi.

Cem Yılmaz'ın yeni projesi Karakomik Filmler ve Şahan Gökbakar imzalı yeni Recep İvedik filminin vizyon tarihi belirsiz.

Tartışmayı tekrar ve uzun uzadıya konuşmanın anlamı yok. Olay şu: Yapımcılar ve salon işletmecileri arasında bilet gelirleri ve biletlere eklenen promosyonlarla ilgili ciddi bir tartışma yaşandı.

Vizyona giren ilk büyük

Vizyona giren ilk büyük

Yılmaz Erdoğan'ın 2019 başında vizyona girmesi planlanan filmi Organize İşler: Sazan Sarmalı da aynı nedenle beklemedeydi.

Film gösterimlerine yeni şartlar getiren düzenlemenin yasalaşmasının ardından vizyona giren ilk büyük film de bu oldu.

Film, 1400'den fazla salonda, aynı anda gösterime girdi. Bu, hatrı sayılır bir veri. 

2 haftada 2.5 milyon kişi

2 haftada 2.5 milyon kişi

Organize İşler: Sazan Sarmalı, ilk 2 haftada 2.5 milyondan fazla izleyici topladı. Gerek oyuncu kadrosu, gerekse de yeni bir Organize İşler filmi olması nedeniyle epey talep gördü.

Fakat ikinci haftanın sonunda büyük, beklenmedik, şaşırtıcı, taşları yerinden oynatan bir haberle karşılaştık.
 

Beklenmedik bir haber

Beklenmedik bir haber

Netflix Türkiye, sosyal medya hesaplarından bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda filmin, artık Netflix'te izlenebileceği duyuruluyordu.

Nasıl yani?

Filmin sinema salonlarında gösterimi devam ederken, bu mümkün mü?
 

Takvimin sarkması mı neden oldu?

Takvimin sarkması mı neden oldu?

Yapabildiklerine göre mümkünmüş...

Bir iddiaya göre, Netflix ve BKM arasında filmin yayın haklarıyla ilgili aylar önce bir anlaşma yapılmış.

Netflix, belirlenen tarihte filmi yayınlamaya başlayacakmış.

Fakat vizyon takvimi sarkınca, ocak ayında vizyona girmesi gereken film, epey sonra vizyona girmiş ve haliyle tak diye de Netflix'e gelmiş.

Anlaşmalar beklemez!

Sert tepkiler var

Sert tepkiler var

Sektörün içinden gelen en büyük tepkilerden biri, Birol Güven'in başkanlığını yürüttüğü Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği'nden çıktı.

Birol Güven imzasıyla yayımlanan duyuruda "Bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokmanın sinema sektörümüze telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşünüyoruz" denildi.

Açıklamada "Bizim ortak kararımız değil, BKM'nin ticari kararıdır" ifadesine yer verildi.  

BKM ise konuyla ilgili bir açıklama yayınladı ve "Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi bir yere taşıyacağına eminiz. Organize İşler Sazan Sarmalı filmi Netflix üzerinden Türkiye dahil toplam 190 ülkede yayına açılacaktır" ifadelerini kullandı.

Film, yalnızca salonda mı izlenmeli?

Film, yalnızca salonda mı izlenmeli?

Dünya değişiyor. Artık dijital ortamlardan film kiralama, film satın alma, tek bir abonelik ile bütün katalogu izleyebilir duruma gelmek gibi pek çok seçenek, günümüzde normal kabul ediliyor.

Birol Güven imzasıyla yayımlanan duyuruda işaret edilen "Film, sinema salonunda izlenir" fikri, son birkaç yılda oldukça değişti. Artık, o kadar da gerekli değil bu.

Yasal yolları tercih ettiğiniz sürece, filmin paydaşları zaten bir şekilde gelirini elde ediyor. 

Sinemayı krize sürükler mi?

Sinemayı krize sürükler mi?

Bu gibi ticari hamlelerin sinema salonlarını bir krize sürükleyeceğini, sektörü baltalayacağını söylemek için de oldukça erken bana kalırsa.

Şu ana kadar bir tek filmde böyle bir şeyle karşılaştık ve Netflix gibi platformlar, epey süredir hayatımızda.

Vizyonu baltalayabilecek bir dijital hamle, nihayetinde üretim hacminin daralmasını da sağlar ve bu, platformların da işine gelmez.
 

İstisnai bir örnek olabilir

İstisnai bir örnek olabilir

Organize İşler: Sazan Sarmalı ile gördüğümüz bu yeni dağıtım çalışması, belki de söylendiği üzere vizyon takviminin sarkmasından kaynaklanan bir karışıklık da olabilir.

2019 yılının sinema sektörüne neler getireceğini birlikte göreceğiz. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak