Gündem
29.09.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.09.2012-2:46

Ortadoğu’nun en etkili 4 Türk’ü

Ortadoğu kültürünü etkileyen 50 kişi arasına 4 Türk girdi. ‘El Monitor’ sitesi, Aynur Doğan, Nuri Bilge Ceylan, Kutluğ Ataman ve Banu Cennetoğlu’nu ‘kültürü şekillendiren isimler’ arasına kattı

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ortadoğu’nun önde gelen 17 gazetesi ile ortak yayım yapan El Monitor haber sitesi, bölgenin kültürünü etkileyen 50 kişiyi şeçti. El Monitor’ün “Ortadoğu’nun kültürünü şekillendiren 50 kişi” listesinde Türkiye’den Aynur Doğan, Nuri Bilge Ceylan, Kutluğ Ataman ve Banu Cennetoğlu yer aldı. Listenin ilk beşinde ise Bahreynli modern sanatçı Muhammed Kanoo, Yemen’in ilk kadın prodüktörü Hadica El-Salami, Cezayirli ressam Aghiles Issiakhem, Mısırlı şarkıcı Youssra El Havari, Suudi Arabistanlı modern sanatçı Ahmed Mater bulunuyor.
El Monitor 11’inci sırada yer alan Aynur Doğan hakkında şu yorumda bulundu: “Yükselen sesi Kürt halk geleneğinin profilini dünyada yükseltti. Doğan, son on yılını Kürtçe ve Türkçe klasiklerini seslendirmenin yanı sıra kendi bestelerini sergileyerek geçirdi. Bir mahkeme 2004 tarihli albümü Kece Kurdan’ı (Kürt Kızı) bölücülüğü cesaretlenirdiği gerekçesiyle yasakladı. Geçen sene İstanbul Caz Festivali’nde Kürtçe söylediği için o kadar fazla ıslıkladı ki sahneyi terk etti. Bunlara rağmen Avrupa’da dolaşıyor ve programı oldukça dolu.”

‘Yapacakları çok konuşulacak’
35’inci sırada yer alan Nuri Bilge Ceylan’ın 2011 Cannes Film Festivali’nde ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmi ile Büyük Ödül’ü aldığı belirtilerek “Sert bir kırsal bölgede geçen filmin seti Ceylan’ın büyüdüğü yere benziyor. Bazı eleştirmenler gelecekte yapacaklarının, çok beğenilen önceki işlerini bile geride bırakacağını söylüyor” yorumu yapıldı.
39’uncu sırada yer alan Kutluğ Ataman “Dünyaca tanınmış modern sanatçı ve yönetmen. Ataman’ın ilk çalışmaları insanların kimlik yaratımını kendini ifade etme ile düşünme olarak tanımlanıyor. Daha sonraki dönemi ise “insan yapımı” olarak tarih ve coğrafyaya konsantre oluyor” sözleriyle tanıtıldı.
45’inci sıradaki Banu Cennetoğlu için ise “Türkiye modern sanat çevresindeki hareket yakıtını Banu Cennetoğlu gibi kendi yaratıcı mekanlarını açan sanatçılardan alıyor.
Son 10 yılda Cennetoğlu Türkiye’nin ilk sanatçı kitapları üreten, sergileyen ve arşivleyen merkezi olarak görülen BAS’ı açtı. Cennetoğlu, 2009 Venedik Bienali’nde Türkiye’yi temsil eden iki sanatçıdan biriydi” yorumu yapıldı.

Bahreynli ilk sırada
El Monitor listenin ilk beş sırasına Bahreynli Muhammed Kanoo, Yemenli Hadica?El-Salami, Cezayirli Aghiles Issiakhem, Mısırlı?Youssra El Havari ve Suudi Arabistanlı Ahmed Mater’i koydu.


Etiketler: Anadolu
Bilgi Yarışması2003 yılı Eylül ayında Çilek adlı ilk solo albümünü çıkaran sanatçı kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi yönetmenliğini ve senaristliğini Tolga Örnek'in, müziğini Demir Demirkan'ın yaptığı Türk belgeselidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX