Oscar Ödülleri'nde görmezden gelinmiş 11 harika film

2019 yılının Oscar Ödülleri, seçilen filmler açısından epey eleştirildi. Birkaç ödülün 'skandal' olarak görüldüğünü bile söyleyebiliriz. Biz de size dev bir liste hazırladık. Başarılı ancak Oscar'da şans bulamamış filmleri bir arada. 
 

Oscar Ödülleri'nde görmezden gelinmiş 11 harika film

Oscar için kötü yıl

Oscar için kötü yıl

Dünyanın en prestijli ödül törenlerinden biri olan Oscarlar, bu sene hayal kırıklığına neden oldu. Son birkaç senedir yapılan 'ters köşe'lerin yanına, bir de 2019'un tuhaf seçimleri eklenince iş gerçekten içinden çıkılamaz hale geldi. Oscar'ın ıskaladığı ama eleştirmenlerin ve izleyicilerin çok beğendiği, en etkili filmleri bir araya getirelim istedik. Hepsinin anlatacak harika hikayeleri var.
 

1. The Rider

1. The Rider

Başlarda ABD'de yaşayan genç bir hayatının sıradan ve basit hikayesini anlatıyormuş gibi görünüyor olsa da film açıldıkça hikayesi de beklenmedik bir şekilde değişiyor. kendi benliğini arayan bir adamın, felsefi bir alt metne sahip hikayesini anlatan The Rider, epey dikkat çekti ve çok beğenildi.

2. The Maudie

2. The Maudie

İrlanda Film Festivali'nin düşük bütçeli yıldızı The Maudie, prestijli bir ödül kazanamamış olsa da eleştirmenlerin büyük bir çoğunluğuna gire 2018'in en iyi filmlerinden. Romantik, eğlenceli ve özdeşlik kurulabilecek bir hikayesi var. Aşkta mantık aramamak gerektiğini tatlı tatlı anlatıyor.

3. Columbus

3. Columbus

Güney Koreli bir adamın ABD'ye taşınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlatıyor Columbus. Babasına bakmaktan yorulan esas adamımız, orada kendisiyle benzer bir hayatın içindeki genç bir hanımla tanışıyor. Film, basit bir romantik filmmiş imajı verse de cevap verilmesi gereken zor sorular soruyor tüm izleyicilere.

4. Mandy

4. Mandy

Psikolojik gerilim yapımı Mandy, pekala kuralcı bir adamın vahşi bir katille dönüşmesini anlatıyor. 

5. Kedi

5. Kedi

Listede olmazsa olmaz bir Türk filmi var, Kedi. İstanbul'un kedilerine odaklanan ve İstanbul'u onların gözünden anlatan belgesel, şehrin tarihini ve kedilere bakan iyi kalpli insanların hikayelerini anlatıyor.

6. BPM

6. BPM

Sosyal problemlere odaklanan bir film daha. 1990'lı yıllarda Paris'te yaşayan aktivistlerin AIDS hastalığına dikkat çekme mücadelesini anlatıyor.

7. The Meyerowitz Stories

7. The Meyerowitz Stories

Birkaç küçük öyküden oluşan bir kitap izlenimi veren film, oldukça farklı hikayeleri anlatıyor. Zor günlerden geçen bir aile, başarısız bir çocuk ve onun başarılı ağabeyi, zor bir hayat yaşamış bir baba ve aile içindeki karmalşık ilişkiler... Hepsi, bütün gerçekliğiyle The Meyerowitz Stories'de.

8. Leave No Thrace

8. Leave No Thrace

Geçtiğimiz yılın en orijinal hikayelerinden biri, belki de en iyisi... Evsiz bir baba ve kızının hayatına odaklanan senaryolarla hiç karşılaşmadık neredeyse. 'Böyle yaşamayı' kendi tercihleri olarak seçtiklerine de şahit olmadık daha önce...

9. Ingrid Goes West

9. Ingrid Goes West

Komedi-drama yapımı Ingrid Goes West, gördüğünüz güzel resmin her zaman 'o kadar da' güzel olmadığını ve doğru da olmadığını işaret ediyor. Ruh hastalığı bulunan bir genç hanımın idolüne ulaşma çabalarını takip ediyoruz.

10. The Cakemaker

10. The Cakemaker

Yalnızca 2018'in değil, geçtiğimiz birkaç yılın en etkili dramalarından... Hamur işleri yapmayı çok seven bir adamın Almanya'dan Kudüs'e gidişine odaklanan film, pahalı görsel efektlerle değil ama beklenmedik olaylarla dolu. Hikayenin güzelliği, tüm o pahalı görsel efektlerin verebileceğinden daha fazlasını veriyor.
 

11. The Tale

11. The Tale

Altın Küre'nin en önemli adaylarından olan filmin göbeğinde, bir anne ve kızının arasındaki çatışma yatıyor. Bu çatışma, jenerasyon farkından değil ama sosyal konular ve farklı bakış açılarından ortaya çıkıyor.   

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel
 

Bu makaleye ifade bırak