Böyle Galatasaraylılık olmaz

.
Osman Şenher .Tüm Yazıları
09 Mart Cuma 2018

Çok arzu ediyordum. Yeni seçim oldu, eski başkan gitti, yeni bir başkan geldi. İyi de çalışıyorlar. Çalışmayı geçtim, savaşıyorlar. Fatih Terim de futbol takımının başında. Hoca başarılı ve takım iki kupada şampiyonluğa gidiyor. Taraftar bütün olmuş, her türlü fedakârlığı yapıyor. Bu şartlarda yeni bir sayfa açılır diyordum.
Bu mümkün değil... UEFA ile yıllardır sorun yaşanıyor. İnanın bana camianın içinde çok kişi ‘inşallah ceza gelir’ diyor. Sermaye artırımı oldu. Hem de çok zor şartlarda. Bu sermaye artırımı gerçekleşmesin diye o kadar çok kişi engellemeye çalıştı ki insanın tüyleri diken diken oluyor. Konuya yakında değinip, isimler de vereceğim. Biraz daha ileriye gidiyorum. Fatih Terim’in gelmesinden rahatsız olanların sayısı çok fazla. Korktukları başlarına geldi. Ya Fatih hoca Galatasaray’ı şampiyon yaparsa!
Taraftarın bütünleşmesi Galatasaray’ı ve Fatih Terim’i sahiplenmesi olmasaydı bugün kulüp başka bir yerlerde olacaktı. Kendi kendime soruyorum, Galatasaraylılık bu mudur? Ben utanıyorum, onlar utanmıyor. Artık ballı maaş verilecek ne para var, ne de mal-mülk kaldı. Yeni başkanı kongre üyeleri neden seçti? Fuzuli maaş alan, kulübe zarar veren, bin liralık matbaa işini, 50 bin liraya yapanları temizlesin diye. Mustafa Cengiz bu kısa dönemde başarılı da oldu. Bundan da rahatsız olanlar var. 
Duyuyorum, eskiden yöneticilik yapanların bir kısmının yeni bir başkanın altında tekrar yönetimlerde olması gerekirmiş. Şimdi ben soruyorum camiaya, bu kadar borç yapılırken, mallar mülkler satılırken, ada kulübün elinden giderken bu insanlar neredeydi? Hadi bunları da geçelim. Madem Galatasaray’ı çok seviyorlar, her yerde kulübü konuşuyorlar. Hadi üçünüz-beşiniz yan yana gelin, basketbol şubesine sponsor olun, elinizi cebinize atın. Neden bunları yapmıyorlar?
Üstüne basa basa söylüyorum. Eski yöneticilerin biri bile artık Galatasaray’da görev almamalı. Hazırlıklı olun, göreceksiniz mayıs ayında neler yaşanacak. Bu kulübü isimsiz gençler kurtaracak. Onlar göreve gelmeli. Liseli, lisesiz bir sürü fişek gibi insan var, Galatasaray sevgisi ile yanıp tutuşan. Onlar gelmeli. Başkan Mustafa Cengiz’in ekibini de kutluyorum. Çok akıllı işler yapıyorlar. Ama bu bile kulübü kurtarmak için yeterli değil.

Fenerbahçe’nin rakibi seçim!
Fenerbahçe çok büyük bir camia. Bu büyük kulüp için her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olan o kadar çok kişi var ki. Bu bir şans. 3 Temmuz sürecinde yaşananları gördük. Başka bir takım bunu yaşasaydı, maddi ya da manevi zor ayağa kalkardı.
Şimdi geldiğimiz noktaya bakın haziran ayında seçim var. Kulüp ikiye bölünmüş. Yarısı ‘Aman Fenerbahçe şampiyon olmasın, Aziz Yıldırım gitsin’ diyor ve maçları protesto ediyor. Diğer yarısı da ‘Aman şampiyon olsun, Aziz başkan tekrar seçilsin’ diye düşünüyor.
Yirmi küsür sene sonra eskiden olduğu gibi yine bunlar yaşanmaya başladı. Hiç hoş değil. Evet Ali Koç çok değerli bir insan. Herkes ona saygı gösteriyor. Ona başkanlık yakışır mı? Tabii ki yakışır. Başkan Aziz Yıldırım ise yirmi senedir kulübün lideri. Kim seçilirse seçilsin futbol takımının bundan zarar görmemesi lazım. Şu anda Fenerbahçe’deki sıkıntının başı bu. Aykut Kocaman, ağzıyla kuş tutsa böyle bir karışık ortamda daha fazlasını yapamaz. Sarı-lacivertli takıma yazık oluyor.

Alkışlar genç hakemlere
Hakemlerimiz iyidir, kötüdür tartışmasını yapmayacağım. Sadece şunu söyleyeyim, Türkiye’de hakemlere karşı çok büyük bir baskı var. Elleri, ayakları maç yönetirken birbirine karışıyor. Dikkat edin Avrupa’da başarılılar, burada hata yapıyorlar. Bu kötü oldukları için değil, artık baskıyı kaldıramıyorlar.
Genç hakemlerimiz... Arda Kardeşler, Ümit Öztürk ve Halil Umut Meler... Taraftardan etkilenmiyorlar. Sinirleri yıpranmamış. Yardımcı hakemleri de başarılı. Ve iyi maç yönetiyorlar. Önümüzdeki haftalarda bir sürü derbi oynanacak. Bu hakemlerimiz genç, derbiyi kaldıramazlar gibi düşüncelere MHK katılmamalı. İnanın bu gençler görev alırsa daha tartışmasız maçlar yönetecekler. Buna çok inanıyorum. Bırakın hata yapacaksa da genç hakemler yapsın. Buna da kimse itiraz etmez.

canlı skor
  • Plzen-AS Roma19:55
  • Real Madrid-CSKA Moskova19:55
  • Young Boys-Juventus22:00
  • Valencia CF-M. United22:00
  • Ajax-Bayern Münih22:00
  • Benfica-AEK22:00
  • Man. City-Hoffenheim22:00
  • S. Donetsk-O. Lyon22:00
  • Ajax U19-Bayern Munich U1917:00
Tüm maçlar için tıklayın