Galatasaray transfer yapacak

.
Osman Şenher .Tüm Yazıları
10 Ağustos Cuma 2018

Taraftar haklı, transfer bekliyor. Başkan Mustafa Cengiz ve Fatih Terim de kadroyu güçlendirmek istiyor. Herkesin aklı fikri Şampiyonlar Ligi’nde. Hatta öyle bir boyutlara geldi ki bu transfer isteği, Galatasaray Yönetimi zaman zaman eleştiriliyor. 
Peki işin doğrusu ne? Anlatayım.. UEFA diyor ki; futbolcu satmadan kesinlikle transfer yapamazsın. Şu an Galatasaray, düşünün Emre Akbaba’ya 3 milyon euro verdi, aldı. Başına ne gelecek biliyor musunuz? UEFA lisansı iptal edilecek. 3 milyon euro UEFA’ya ceza ödenecek ve transfer ettiği futbolcuyu oynatamayacak. Bu şartlarda nasıl transfer yapılır? Herkes zannediyor ki Galatasaray’ın parası yok, transfer yapamıyor. Kesinlikle böyle bir şey yok. 
Biraz daha açayım konuyu; bugün Galatasaray Başkanı 1 milyar lira kulübe hibe etti. Bu parayla Galatasaray transfer yapamıyor. O başkanın hibe ettiği para, direkt borçları azaltıyor. Durumun ne kadar vahim olduğunu görüyor musunuz? Evet, transfer yapılacak ben de inanıyorum. Ama nasıl yapılacak? Mutlaka futbolcu satılacak, oradan gelen parayla transfer yapılacak. “Neden transfer yapılmıyor” diye soranlar bu gerçeği unutmasınlar. Önceki yönetimler, 700 bin euroya oynayan futbolcuya 2.5 milyon euro ödüyor. Galatasaray, bonservis almadan bu futbolcuları verse bile, karşı takım, biz bu kadar ücret ödeyemeyiz diyerek transferden vazgeçiyor. Şu an herkes diyor ya, Tolga’ya, Eren’e ve bazı isimlere teklifler var.. Kesinlikle böyle bir şey yok.. Kimseye resmi teklif yok. 
Onun için Başkan Mustafa Cengiz ve Fatih Terim, bu sıkıntıyı nasıl çözeriz, diyerek savaş veriyor ve mümkün olduğu kadar genç futbolculara yöneliyorlar. 
Dün, yanılmıyorsam Terim’in scout ekibinin yıllardır takip ettiği 6 tane 17-18 yaşındaki futbolcular transfer edildi. Bunları kimse yazmıyor. 
Artık kulüplerin geleceği bu gençler.. Bunların 3-5’i iyi futbolcu çıkarsa kulüp kurtulacak. Çıkamazsa başta Terim olmak üzere herkes debelenip duracak. 

Kulübün değerleri var
TFF Süper Kupa, Akhisarspor’a kaybedildi diye yer yerinden oynuyor. Kötü futbol oynadı o gün takım, futbolcular hocalarının istediklerini yapamadı. Ama ne olursa olsun, bu futbolcuların hepsi bir değer. Akhisar maçında takım kötü diye, her maç mı aynı futbol oynayacaklar? Hoca eksikleri yanlışları futbolculara tek tek anlatıyor. Bunun dönüşü olacak. Kadroya bakıyorsunuz, ne olursa olsun hepsi iyi futbolcular. Daha iyilerini alamadığına göre Fatih Terim bunlarla devam etmek mecburiyetinde. Takım bugün Ankaragücü maçını kazanarak Süper Lig’e iyi bir giriş yaparsa, o zaman rüzgar değişir. Hele Şampiyonlar Ligi’nde futbolcuların performansı iyi olursa, o zaman değişim dediğimiz şey devre arasında gerçekleşir. Avrupa’dan bütün futbolculara talipler çıkar. Taraftarın; başkanına ve hocasına güvenmesi ve sabırlı olması lazım..

Basketbolda iyi şeyler oluyor
Galatasaray, basketbolda yenileniyor. Herkesin söylediği gibi küçülmüyor. Tam tersi eldeki kötü kadro gönderilip, daha iyi mücadele eden, daha genç basketbolcular alınıyor.
Hırslı, mükemmel bir coach aldılar. Ertuğrul Erdoğan’ı maçlar başlayınca herkes görecek. Ben bu sene Galatasaray basketbol takımının geçen seneki Tofaş mucizesini yaratacağını düşünüyorum. 
Kadın basketbolda kaptan Işıl Alben’le 3 senelik sözleşme yapıldı. Zaten geçen sezon Avrupa’nın ikinci kupasını kazanmışlardı. Bu kadro daha da güçlendiriliyor. Birçok kişinin dediği gibi, Galatasaray basketbol şubesini küçültmüyor. Sadece yeniliyor.

F.Bahçe turu geçer
Benfica maçından sonra yorumlara bakıyorum. Kimileri benim gibi düşünüyor. Kimileri de bu Fenerbahçe’den hiçbir şey olmaz diyor. Yeni kurulan bir takım, yeni bir sistemle oynuyor. Hocası, başkanı hepsi değişmiş.. 
Bilhassa ilk yarıdaki mücadeleye baktığımız zaman, Benfica’nın Fenerbahçe’den bir üstünlüğü yoktu. İkinci yarı takımda yorulanlar oldu. Oyundan düşen futbolcular vardı. Ama unutulmasın, bu takımda rövanş maçında Ayew oynayacak, Soldado daha iyi performans ortaya koyacak, karalar bağlamaya gerek yok. Ortada bir maç olacak. 
Fenerbahçe’nin en büyük avantajı; 50 bin taraftarının gücünü arkasına alarak mücadele edecek. Fenerbahçe’ye de bakıyorum, herkes transferden bahsediyor. UEFA’nın bu sıkı mali denetimi devam ettiği müddetçe Fenerbahçe de Galatasaray gibi çok zor transfer yapar. 
 

canlı skor
  • Ermenistan-Finlandiya19:00
  • Bosna-Hersek-Yunanistan21:45
  • İtalya-Liechtenstein21:45
  • İrlanda-Gürcistan21:45
  • İsviçre-Danimarka21:45
  • Malta-İspanya21:45
  • Norveç-İsveç21:45
  • Romanya-Faroe Adaları21:45
  • Kasımpaşa-Boluspor13:30
Tüm maçlar için tıklayın