Kazanmayı çok istediler

Kritik
Osman Şenher KritikTüm Yazıları
01 Ekim Pazar 2017

41 bin taraftar, Türk Telekom Stadyumu’nu yine bayram yerine çevirdi. Herkesin yüzü gülüyor. Zaman zaman da olsa Galatasaray’ın futbolu keyif veriyor. Ama bu 7 maçlık periyotta ilk defa bu kadar zorlandı, pas hatası yaptı, Karabükspor’a orta sahada üstünlük sağlayamadı.

Bunlar tabii ki olacak. Daha yeni yeni futbolcular birbirlerini tanıyorlar. Her şeye rağmen çok net diyebileceğimiz 4-5 pozisyonu gol yapamadılar. Bence en büyük sıkıntı, bütün takım golü Gomis’e attırmak için uğraşıyor. Bu çok büyük hata...

Rodrigues gidiyor, kaleci ile karşı karşıya kalıyor. Vursa gol olacak, ama kafasını kaldırıyor markajda olan Gomis’e topu vermek istiyor. Rakip stoperler Barış ile Gaman topa müdahale ediyor ve pozisyon ölüyor.

Aynı şekilde Feghouli zor pozisyonda kaleye iniyor, kendi şut çekmeye düşünse o da golü atacak. Ama kalabalığın içindeki Gomis’i arıyor ve pozisyon bitiyor. Bunun gibi en az 6-7 pozisyon harcandı.

Evet Gomis çok büyük bir yıldız. Ama hep markajda... Feghouli’den başka 18’e girmeyi düşünen futbolcu yok. Bu da Galatasaray’ın futboluna olumsuz yansıyor.

Karabükspor’un attığı golde Belhanda öyle bir hata yaptı ki o kalitede bir futbolcu bunu yapmamalı... Ama bazen fazla özgüven başını belaya sokuyor. Ve Faslı oyuncunun hatası sarı-kırmızılı takımın kalesinde gol oldu. Ancak Feghouli de gerçekten yıldız olduğunu gösterdi. Daha fizik olarak hazır değil. Ama lig uzun bir maraton. Feghouli, Galatasaray’a büyük katkı sağlayacak. Final pasları, şutları; tek kelimeyle mükemmel... Eksiği ise kondisyonu...

Orta saha daha önceki haftalarda gösterdiği presi, mücadeleyi Karabük karşısında yapamadı. Bunun da tek nedeni Tolga Ciğerci’nin olmamasıydı. Ndiaye de Tolga’sız tek başına bu yükü kaldıramadı. Fernando, orta sahaya çıktı ama bu sefer de defansta açıklar verilmeye başlandı. Tolga öyle bir konuma gelmiş ki Galatasaray’da kilit oyuncu olmuş bu bir gerçek. Rodrigues’siz bu takım olur. Ama Tolga’sız olmaz. Görüntü bu.

Hakem Alper Ulusoy’un Galatasaray aleyhine verdiği penaltı ağır bir karardı. Ama bunun haricinde Karabükspor iyi mücadele etti. Oyundan hiç düşmedi ve futbolun her iki yönünü de düşündü.

Sonuçta Galatasaray, farklı kazanacağı maçı son dakikada bulduğu golle kazandı. Herhalde bugünkü galibiyet ve futboldan oyuncular yeterince keyif almamıştır.

canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın