Koca yürekli Gomis gidemez

.
Osman Şenher .Tüm Yazıları
15 Haziran Cuma 2018

Evet, sıkıntı çok büyük. Başkan Mustafa Cengiz ve Fatih Terim nefes alamıyorlar. Bu takım Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak. Süper Lig’den bahsetmiyorum. Avrupa’da başarılı olursa para kazanacak, rahatlayacak. İstediği sonuçları alamazsa sıkıntılar devam edecek.
Hiç unutmuyorum Ndiaye satılırken Terim’in yüreği cız etmişti. Ama mecbur kaldılar satmaya. O para gelmese oynayan futbolcuların ücretleri ödenemeyecek ve daha büyük sorunlar yaşanacaktı. Şimdi doluya koyuyorlar almıyor, boşa koyuyorlar dolmuyor. Enkaz devralmak böyle bir şey! Devamlı haberler çıkıyor ‘Gomis Çin’e gidecek. Galatasaray’ın bu paraya ihtiyacı var’ diye. Ben kesinlikle inanmıyorum...
Gomis sadece bir golcü değil ki... Galatasaray’ın yüreği, cesareti, ahlak sembolü... Terbiyesiyle, profesyonelliği ile herkese örnek olacak bir kişiliğe sahip. Göztepe maçında attığı penaltıyı unutamıyorum. Önceki maçlarda iki penaltı kaçırmış. Buna rağmen topu eline alıyor, ‘Bu penaltıyı ben atacağım’ diyor. Hangi futbolcu bunu yapar, hangisi bu kadar sorumluluk alır? Onun satıldığını düşünün. Kesinlikle Galatasaray, Gomis’in yerini dolduramaz.
Bonservisinden 8 milyon euro geldiğini düşünün. Fransız futbolcu daha fazlasını kazandırıyor. Gidin storelara, satılan formaların %70’i Gomis’in forması. Satılan kombinelerin en az %30’u onun sayesinde. Kazandırdığı maçlar, şampiyonluktaki payı. Ben böyle bir futbolcunun satılacağını düşünmüyorum.
Muslera, Fernando ve Gomis... Bu üç futbolcu Galatasaray’ın omurgasını oluşturuyor. Diğer oyuncuların yerini öyle ya da böyle doldurabilirsin. Ama üçlünün alternatifini bulamazsın. Fatih Terim, futbolcunun ahlaklısına, profesyoneline saygılı bir hoca. Böyle çılgınca bir ayrılığa kesinlikle müsaade etmez.

TFF’den büyük adım 
Türkiye Futbol Federasyonu sonunda kulüplere ve menajerlere ilk ihtarı verdi ve ‘Yaptığınız transferleri didik didik inceleyeceğim’ dedi. Ülkemizde kaç tane menajer var bilmiyorum. Bunların içinde yüzde 10’u vergisini ödeyen, futbolcunun geleceğini düşünen sözüne güvenilir insanlar. Peki geri kalanı! İnanın bu incelemenin boyutu büyürse çok kişinin canı yanar. 
Tek taraflı olarak menajerlere de yüklenmemek lazım. Birinci sorumlu; kulüpleri idare eden yöneticiler. Menajerlerle anlaşma yapıyorlar, verilen sözler mukaveleye yazılıyor... Ancak 5-6 sene hakkını alamayan isimler de var. Bunun akıbetini bilmiyoruz. Fakat bu adımdan sonra her şeyi öğreneceğiz. Federasyon doğru karar verdi. Bu Türk futbolu ve kulüpler için iyi olacak. Artık herkes istediği gibi at koşturamayacak.

UEFA affetmiyor
Galatasaray’ın cezası açıklandı. Kimileri bayram ediyor, ben ise üzülüyorum. Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak bir takım neden kısıtlamalarla karşı karşıya kalsın. Bunun suçlusu kim? O suçlu cezalandırılmazsa çok değil bir kaç sene sonra yine karşılaşacaklar.
Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı ve Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in ceza konusunda verdikleri savaşı biliyorum. Peki kulübü buralara kim getirdi? Bu insanlar ortada hâlâ kahraman gibi dolaşacak mı? Seçimlere girebilecek mi? Seçim konuşmalarında ‘Ben başkan olursam yıldız futbolcular teker teker İstanbul’a gelecek’ diye söylemlerde bulunabilecek mi? Galatasaray’ın mali kongresinde nasıl ibra edilirler?
Pes diyorum, başka da bir şey demiyorum. Galatasaraylılık bu değil. Bir kişi bile hesap sormuyor. Allah razı olsun UEFA’dan. Demek ki bu sorgulama yapılmasa sonu nereye varacak bilemiyorum. Ortada kulüp kalmayacak. Dilerim bu ceza son olur. Yine söylüyorum şu zor ortamda sarı-kırmızılıların en büyük şansı Başkan Mustafa Cengiz ve Fatih Terim’dir. Görevdekiler olmasa Galatasaray çok daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalacaktı.

Futbol bayramı 
Dünya Kupası denildiği zaman kalbim yerinden çıkar! Yıldız futbolcular, ismini duymadığımız ama organizasyonda parlayan oyuncular, katılan 32 ülkenin taraftarının şovu... Neresinden bakarsanız bakın hakikaten çok büyük bayram. İsterdim Türkiye de bu dev turnuvanın içinde olsun. Her neyse biz olamasak bile diğer takımları seyretmekten keyif alacağız. Benim 4 tane favorim var. Avrupa’dan Almanya ve Fransa. Güney Amerika’dan Brezilya ile Arjantin. Hayırlısı olsun...

canlı skor
Şu an oynanan maç bulunmamaktadır.
Tüm maçlar için tıklayın