Bilecik

Yerel Haber
29 Ağustos 2016 - 11:39

OSMANELİ’DEKİ AYA YORGİ KİLİSESİ RESTORE EDİLECEK

IHA

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bulunan tarihi Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Osmaneli Belediyesi işbirliğinde müze kullanım amaçlı olarak restore edilecek.
Osmaneli Belediyesi, ilçenin her türlü değerine sahip çıkıyor ve topluma kazandırıyor. Osmaneli Belediyesinin üzerinde çalıştığı ve başlatmak üzere olduğu birçok projesi bulunduğu, bunlardan birinin de Tarihi Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesinin restorasyon projesi olduğu belirtildi. Tarihi kilisenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a teslim edilen kurul onaylı restorasyon projesi için tüm çalışmalar tamamlandı. 2017 yılında Bakanlığın yatırım bütçesinde yer alacak proje için aynı yıl içresinde kilisenin restorasyonuna başlanacak.


Kültür ve Turizm Bakanlığını aynı hafta içerisinde iki kez ziyaret eden Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, yaptığı açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı bu hafta ikinci kez ziyaret ederek yürüttüğümüz diğer projelerimiz için de çalışmalarımızı sürdürdük. Osmaneli tarihi ve kültürel varlıklarını ortaya çıkarma ve koruma konusu öncelikli hedefimiz. Bunun için üniversitelerimizin, Üst Kurulun, Müze Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı araştırmalar sahada devam ediyor. Kilisemiz alanında belirlediğimiz açık müzeye arazide bulunan tarihi eserler korunma amaçlı taşınmaya başlandı. Projemize verdikleri destekleri için Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’ya, Milletvekilimiz Halil Eldemir’e, Bilecik Valimiz Süleyman Elban’a, İlçe Kaymakamımız Edip Çakıcı’ ya, İl Başkanımız Fikret Karabıyık’a ayrıca Marmara Üniversitesinde projeyi yürüten Sn. Doç. Dr. Hüseyin Sami hocamıza ve ekibine, Kültür Bakanlığı Temsilcisi Abdurrahman beye, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

BilecikYerel Seçim Sonuçları

Bilecik Hava Durumu

14°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.