24.09.2009 - 01:05 | Son Güncelleme: 24.09.2009-1:06 A-A+

Osmanlı Hanedanı ‘reis’ini kaybetti

Osmanlı Hanedanı’nın ‘reis’i Şehzade Osman Ertuğrul Efendi 97 yaşında İstanbul’da dünyaya gözlerini yumdu



İSTANBUL Milliyet

Osmanlı Hanedanı ‘reis’ini kaybetti

Osmanoğlu, Türkiye’de Osmanlı idaresi devam etseydi ‘4. Osman’’ yahut ‘‘1. Ertuğrul’’ adıyla tahta geçecekti.
18 Ağustos 1912’de İstanbul’da dünyaya gelen Ertuğrul Efendi, 1994’ten bu yana Osmanoğulları ailesinin en kıdemli üyesi ve reisiydi. Yıldız Sarayı’nda doğan Osmanoğlu, II. Abdülhamit’in torunu ve Şehzade Mehmet Burhanettin’in oğluydu. 1924’te Viyana’da tahsilini sürdürürken, hilafetin kaldırılmasının ardından Osmanlı hanedanının bütün fertleri Türkiye’den sürgün edilmişti.
İstanbul’dan 10 yaşında ayrılan Ertuğrul Efendi, 70 yıl ülkesine dönemedi.
Osmanoğlu, Viyana ve Paris’te felsefe ve politika eğitimi aldı. 1949’da Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi’nin vefatından sonra, 1952’de merkezi Kanada’da olan maden şirketini kuran Osmanoğlu, özellikle Güney Amerika ülkeleri ile çalışan şirketin New York’taki bürosunu yönetti. Başarılı bir iş hayatından sonra emeklilik devrini yaşadı.
Ertuğrul Osmanoğlu’nun yaşamı, Osmanlı hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan Kraliyet ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi ile 1991’de kesişti ve dünya evine girdi. 

Pasaportunu yeni aldı
Her yaz eşi Prenses Zeynep ile Türkiye’ye gelen Osmanoğlu, ülkeye gelebilmek için her seferinde New York’taki Türk Konsolosluğu’na başvurup “vatansız”lara mahsus vize istemek ve vizeyi alabilmek için tam üç ay beklemek zorundaydı. Ancak bir kaç yıl önce kendisine “pasaport” verildi.

Bilgi YarışmasıHangisi tropikal bir meyve değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.