Ekonomi
08.09.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.09.2015-2:30

Osmanlı’nın Asya’yı fethi

Aralarında ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’nın eserlerinin yanı sıra önemli Türk markalarının yer aldığı 20 Eylül’e kadar sürecek“Kapalıçarşı” etkinliği, Singapur’u fethetti

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

 
Singapur, organik Türk kilimlerinden, Osmanlı motifleri taşıyan ev aksesuarlarına, ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’nın yarattığı parçalara kadar Türkiye kokan günler yaşıyor. Nitekim Singapur’da çıkan yayınlarda, 20 Eylül’e kadar sürecek ve “Kapalıçarşı” temasıyla düzenlenen etkinliğe, özellikle de Sevan Bıçakçı’ya geniş yer veriyor.
500 yıllık geçmişe sahip Kapalıçarşı’nın mistik havasını Asya’da yansıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik, yaklaşık 10 gündür sürüyor. Çok özel olarak lanse edilen ve “sadece yerel halkın bildiği muhteşem sanatsal parçalar”dan oluştuğu belirtilen etkinlik çerçevesinde, Bıçakçı’nın tasarladığı onlarca değerli yüzük ve kolye Singapurluların beğenisine sunuldu. Bıçakçı’nın eserleri, böylelikle Asya’da ilk kez sergilenmiş oldu. 
Bunların yanında yine Türkiye’den gelen ve özel kreasyonlarıyla bilinen markalara ait el yapımı metal işlemeli ev aksesuarları, çaydanlıklar, İznik çinileri, gümüş sofra takımları, banyo eşyaları da bulunuyor.
Söz konusu etkinlikte “Haremlique”, “ARMAGGAN”, “Dhoku” ve “Lokum” firmalarının seçkin ürünleri de burayı ziyaret edenlerin beğenisine sunulmakta.
Etkinlik çerçevesinde Singapur’da yayınlanan pek çok dergi ve internet sitesi, Sevan Bıçakçı’nın Bizans ve Osmanlı etkileri taşıyan mücevherlerine büyük yer verdi.
‘Hepsi çok özel’
Bıçakçı’nın tasarladığı ve yarattığı eserlerin, prestijli mücevher mağazalarının ve dünya çapındaki mücevher koleksiyonerlerinin kişisel koleksiyonlarında yer aldığına dikkat çeken Singapur basını, onun kendine has tekniklerle elde yarattığı ve mitolojik figürlerden hayvanlara, çiçeklere varıncaya kadar pek çok unsuru içinde barındıran yüzük ve kolyelere övgüler yağdırdı. 
Onun yarattığı mücevherlerini “mutlaka görülmesi gereken parçalar” olarak tanımlayan dergiler, Catherine Zeta-Jones, Gwyneth Paltrow, Elizabeth Hurley gibi ünlülerin de Bıçakçı’nın eserlerinin önemli hayranları arasında bulunduğunu vurguladı.
Bıçakçı, bu yayınlardan birine verdiği söyleşide, mücevherlerini birbirinden ayırmadığını, hepsinin çok özel olduğunu belirtirken, mücevherlerin yaratım sürecini ve ilham aldığı şeyleri de anlattı. Bıçakçı, Kapalıçarşı’da çalıştığını, hatta evlenmeden önce de zaman zaman burada kaldığını hatırlattı.

Eserlerden hangisi Amin Maalouf'a ait değildir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10095.421 %0.00
  Deger%
  VKING1.3220.00
  TKNSA2.4119.90
  CRFSA3.3319.78
  ISATR128111.0019.73
  KPHOL1.9416.87
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX