GündemRSS
15.09.2013 - 11:14 | Son Güncelleme: 15.09.2013-11:25

ÖSYM 2013 ALES Başvuruları Başladı - ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu osym.gov.tr TIKLA

ÖSYM 2013 Ales başvuru işlemleri başladı. ALES başvuruları son gün ne zaman? ALES sonbahare dönemi başvuru kılavuzu burada. ALES başvurularınızı buradan yapın.

Sitene Ekle
ÖSYM 2013 ALES Başvuruları Başladı - ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu osym.gov.tr TIKLA
2013 ALES BAŞVURU İŞLEMİ
Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler hâlinde  açıklanmıştır: 
 
2013-ALES SONBAHAR DÖNEMİ KILAVUZU
 
a) Kılavuz ile Aday Başvuru Formunun edinilmesi
Sınava katılmak isteyen adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler.  Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. 
 
 
b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi
2011, 2012 veya 2013 yıllarında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav uygulaması gerçekleşen herhangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru  merkezine başvurarak yapabilirler.  2011, 2012 veya 2013 yıllarında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav uygulaması gerçekleşen
herhangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmamış adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır. Başvuru merkezleri ve adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır. Daha önce ÖSYM'den Y.U. Numarası almayıp 2013-ALES Sonbahar Dönemine başvuracak yabancı  uyruklu adaylar da başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır.  
 
c) Sınav ücretinin yatırılması
Adaylar, 50,00 TL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır.  Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden  birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik /Y.U. Numarası, adı ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar ÖSYM’nin İnternet sayfasında Aday İşlemleri Sisteminde  bulunan “Y.U. Numarası Edin” başlıklı alandan aldıkları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak  kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı 
unutmamalıdır. Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin  yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla veya kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatırabilirler.
DİKKAT: Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek vb.  işlemleri yapmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra, başvurunun bu kılavuzda  belirtildiği şekilde tamamlanması gerekmektedir. Başvuru Kayıt Bilgilerinin dökümü mutlaka  edinilmelidir.
 
d) Aday Başvuru Formunun Doldurulması
Aday Başvuru Formundaki alanların doldurulmasına ilişkin açıklamalar sırasıyla ve aynı başlıklar  kullanılarak aşağıda verilmiştir. Bu açıklamalar dikkatle okunduktan sonra doldurma işlemine geçilmelidir. Aday Başvuru Formu, başvuru işleminin kolay ve yanlışsız yapılmasınayardımcı olacağı için bu forma yazılanlar okunaklı olmalıdır. Formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması adayın sorumluluğundadır. Form; dolma kalem veya tükenmez kalemle, büyük harflerle doldurulacaktır. Kimlikle ilgili bilgi alanlarına, adayın nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan yazılacaktır. ÖSYM tarafından gerektiğinde adaylara; sms, eposta vb. yollarla bilgilendirme yapılabildiğinden adaylar tarafından ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişimle ilgili alanların mutlaka güncel bilgileri içermesi gerekmektedir. Aday Başvuru Formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından aday sorumludur. Eksik veya yanlış 
bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, yazdığı bilgilerdeki eksiklik ve yanlışlardan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz. Yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün hakları  geçersiz sayılır.
 
 
 
2013-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 17 Kasım 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 11-20 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
 
78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Günün İş Fırsatları
Tüm İlanlar desteği ile
'Budizm' dininin kurucusu kimdir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.