Gündem
03.04.2011 - 17:17 | Son Güncelleme: 03.04.2011-17:19

ÖSYM'den basın açıklaması

ÖSYM Başkanı Ali Demir, basına verilen kitapçığın başka hiç bir adaya verilmediğini vurguladı. Adaya özgü kitapçık hazırlayan algoritmanın incelendiğini ve bu tür bir şifrelemenin yapılmasının mümkün olmadığının tespit edildiğini söyledi.
"Bugün 12.30'dan itibaren sınav kitapçıkları internete konulmaya başlanndı."
"Yüksek puan alan adayların kitapçık numarası kamuoyuna açıklanacak ve isteyen herkes bu kitapçığı görebilecek."
"Hiçbir kitapçık bir diğerine benzemiyor. Tüm sorular ve cevap şıklarının yeri farklıdır"

Sitene Ekle

ÖSYM Başkanı Ali Demir, şifreli kitapçık iddaları hakkında bir basın açıklaması yapıyor;

"Hiçbir adayı haksız bir şekilde herhangi bir uygulama yapılmadı. Hiçbir adayın kitapçılığı için geçerli değil. Tüm kitapçılar sunulacaktır.

"Hiçbir adaya avantaj sağlayacak bir durum söz konusu olmamıştır. Şifre durumu hiçbir adayın soru kitapçığı için geçerli değildir. Bütün soru kitapçıkları internet üzerinden tüm kamuoyuna sunulacaktır. Bizler şimdiye kadar yürütme kurulu üyesi olarak, yönetim kurulu üyeleri olarak hedefimiz ülkemizin hak ettiği bir ölçme ve yerleştirme merekiz olmaktır. Herkesin hak ettiği bir yapı oluyşturmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda gece gündüz çalışıyoruz.

SORU KİTAPÇIKLARI BU ADRESTE - TIKLAYIN

Sınavda haksızlığıa neden olacak her türlü detayı büyük bir titizlikle inceliyor ve engellemek için tüm tedbirleri hayata geçiriyoruz. son 15 sınavda bunları gerçekleştirdik ve kamuoyu tarafından büyük takdirle karşılaştık. Hiçbir şüpheye mahal bırakacak bir olgu yaşanmadı. her türlü tedbiri aldık. Tüm kamouyu şunu çok iyi bilmelidirki ÖSYM'de çok önemli aşamalar kaydedilmişytir. Asla taviz vermedik bundan sonra da vermeyeceğiz. ÖSYM bugüne kadar olmadığı kadar şeffaf ve açık olmuştur. Yaptığı her işin hesabını vermiştir. Bu iddialar büyük bir açıklıkla incelenmiştir. "

KAPALI DÖNEM VURGUSU

Ali Demir sınav soru kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının oluşturulması ile ilgili süreci şöyle anlattı :

"ÖSYM sınav güvenliğinden taviz vermeyecektir. Kapalı dönemde soruların nihai şeklinin verilmesi, basılması ve verilmesi, adaya özgü soru kitapçığı ve cevap kağıdı hazırlanmaktadır.  Adaya sorulacak sorular ÖSYM bölgesinde oluşturulmuş güvenli bölgelerde oluşturulmaktadır. Hazırlanan sorular matbaataya götürülmekte ve kapalı dönemde sınav kitapçığı haline getirilmektedir. Sınava giren her aday için oluşturulmuş sınav evrakı oluşturulmaktadır. Kamuoyunun kapalı dönemi çok iyi anlaması gerekmektedir.  Soruların tamamını bilen hiç bir kimse bulunmamaktadır. Soruları hazırlayanlar sınav bitimine kadar dışarı çıkamamaktadır. Matbaanın tüm çevresi kamera ile izlenmekte, mesaj ve sinyal karıştırıcılar ile çevrelenmektedir. Kapalı döneme parça parça gelen sorular orada birleştirilerek master soru kitapçığı oluşturulmaktadır. Doğru cevapların ne olduğu kesinlikle dışardaki hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Buna ÖSYM çalışanları ve soru hazırlayanlar da dahildir. Değişik dağıtım anahtarları oluşturulmaktadır. "

BASINA ÖZEL KOPYA

YGS 153 sınav merkezinde 1 milyon 692 bin 345 adayın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sınavda kullanılan gereçler ÖSYM tarafından verilmiştir. Sınav bugüne kadar görülmemiş başarı ile gerçekleştirilmiştir. İlk kez YGS 2011'de başkasının yerine sınava girme olayı olmamıştır.

Şifre iddiası ortaya atılmış ve kamuoyu bu iddia ile meşgul edilmiştir. Sınava giren adaylar bakımından bu şifre tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.  ÖSYM kendi işine konsantre olacak ve güvenli sınavlar yapmaya devam edecektir.

Basına verilen kitapçık kapalı dönemde yer alan kişiler tarafından oluşturulmuş ve hiç bir adaya verilmeyen kitapçık basına verilmiştir. Bu bizim titizliğimizden kaynaklanmıştır. Tek bir kitapçık kamuoyuyla paylaşıldı. Sistemden çıkmış basılı kopya verilemeyeceğinden basına yönelik bir kitapçık oluşturulmasına karar verildi. Adaylara verilen kitapçık basına verilenden farklıdır.

Master kitapçığın cevap anahtarı basına verilende kullanılmıştır. Bu şekilde soruların çakışması bütün sorularda geçerlidir. Konu bir şifre dağıtımı olarak ortaya atılınca ÖSYM titiz bir inceleme başlatmıştır. Böyle bir şeyin doğru olması tüm sınavı iptale götürecektir. Basın toplantısının bugüne alınmasının nedeni de budur. Basına verilen kitapçık sınav evrakının üretildiği sistemin dışında üretildiği kesindir. Bu kitapçık başka hiçbir adaya verilmemiştir. Adaya özgü kitapçık oluşturan algoritma incelendiğinde bu tür bir şifrenin ilgili yazılım tarafından üretilmediği tespit edilmiştir. Bunu fiziksel olarak tespit etmek içinde depodaki kitapçıklar rastgele incelenmiş ve benzer bir yapının hiç bir kitapçıkta olmadığı tespit edilmiştir.

ÖSYM sınava giren adayların tüm kitapçıklarını internet yoluyla tüm kamuoyuna açıklayacaktır. Adaylara verilen kitapçıkların internete verilmesi çalışması devam etmektedir. 12:30 itibariyle soru kitapçıklarının il il salon bazında internete konulacak ve adayların erişimine açılacaktır.

Adaylar kendi şifreleri ile sisteme girdiğinde kendilerine verilmiş kitapçığı görebilecekler. İl bazında ve salon bazında gruplandırılmış olacak.

ÖSYM bu sınavdan en yüksek puanı alan adayların numaralarını da kamuoyuyla paylaşacak böylece ilgi duyanların inceleme ve kontrol etme imkanı olacaktır.

Hiç bir yanlışlık ve uygunsuzluk söz konusu olmamış. Sınav tam bir adalet ölçüsünde gerçekleştirimiştir. Bütün vatandaşlarımızın gönlü bu konuda ferah olmalıdır.

ŞİFRE VAR MI YOK MU?

Şifre çok geniş bir kavram. Net bir şekilde yanıtladım. Master kitapçıkta cevap şıkları küçükten büyüğe sıralanmış durumda. Master kitapçıktan türetilmiş basına verilen kopyada doğru cevapların yeri değiştirilmeden yanlış cevapların yeri karıştırılmış bir kopya verildi. Bu hiç bir zaman şifre olarak algılanmamalı. Bu bir şifreleme değil. Basına sınavda kullanılmamış hiç bir kitapçığın verilmemesi düşüncesiyle oluşturulmuş bir kopya.  Şifre diye bir şey yoktur. 1 milyon 700 bin kitapçığın tüm kamuoyu tarafından görülmesini sağlayacağız.

 
ABBAS GÜÇLÜ, ÖSYM BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASINA BU YANITI VERDİ
 

Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Basketbol antrenörüne ne ad verilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX