02.04.2013 02:30 | Son Güncelleme:
ŞENAY GÜNER Ankara

Otizm hastası çocukları sporla yaşama katıyorlar

2011’de kurulan OSEM Spor Kulübü, otizm hastalarına umut oldu. Hastalığın spor yoluyla atlatılması için çalışan kulüp Fransa’daki Maia Autisme vakfını da etkiledi...

2011’de kurulan OSEM Spor Kulübü, spor yoluyla otizm hastalığının azaltılmasını hedefleyerek hizmet veriyor... Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli kulübü, otistik oğlunun düzenli spor yapabileceği bir yer bulamamasıyla kurmuş.
Kulüpte, otistik çocukları yaşamla ilişkilendirmek ve onların otistik davranışlarını ortadan kaldırmaya yönelik spor programları uygulanıyor. Yaşam koçluğu sistemiyle öğretmenleriyle 24 saat birlikte olan öğrenciler, spor eğitimi alıyor. Bedirli, “Yaklaşık 100 öğrencimiz olmuştur. Şu anda 22 çocuk eğitim alıyor. OSEM’in farkı, kurumsal kimliği olan Türkiye’deki tek yer olması” diyor.

Fransızlar etkilendi
Türkiye şampiyonları çıkaran kulübün çalışmaları Fransa’daki Maia Otistik Vakfı’nı da etkiledi. Vakıf, benzer bir projeyi hayata geçirmek için Ankara’ya geldi.
Bedirli, OSEM’in Fransa’da bulunan Maia Autisme (Otistik Çocuklar Eğitim Okulu) ile bir spor eğitim projesi imzaladığını kaydetti. Fransa’dan gelen bir heyetin OSEM’i ziyaret ettiğini kaydeden Bedirli, “Maia Autisme OSEM’den internet aracılığıyla haberdar oldu. Çalışmalarımızı izleyip, yaptıklarımızdan etkilendiler. Onlarla Ocak 2013’te protokol imzaladık” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0