Gündem
20.02.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.02.2014-2:30

Şehiriçi hız limiti 90 km’ye çıkıyor

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği ile trafikte yeni bir dönem başladı

Sitene Ekle

SERTAÇ KOÇ Ankara

Yönetmeliğe göre, alkollü araç kullanan sürücünün ehliyeti birinci seferde 6 ay, ikinci seferde 2 yıl ve üçüncü seferde 5 yıl süreyle geçici olarak alınacak. Uyuşturucu madde alarak araç kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyeti ise 5 yıl süreyle alınacak.
Alkol ve uyuşturucu testini kabul etmeyenlerin ehliyetlerine 2 yıl süreyle el konulacak. Otobüs ve minibüslerde hız sınırı 110 kilometre, kamyon ve çekicilerde ise 99 kilometre olarak belirlendi. Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerin yolcu koltuklarında da emniyet kemeri kullanımı ile motosikletlerde de yolcuların kask takması zorunlu hale getirildi. Bazı düzenlemeler şöyle:   
-  Yönetmeliğe göre 70 km. olan şehiriçi hız limiti trafik komisyonları ve ulaşım koordinasyon merkezleri (UKOME) kararı uyarınca, 90 km.’ye çıkarılabilecek.
-  Denetim için durdurulan sürücüler her zaman alkol kontrolüne tabi tutulabilecek. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kontrolü ise şüpheli durumlarda yapılacak
-  1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu belirlenen sürücüler, haklarında Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecek.
-  Yönetmelikte N2 ve N3 sınıfı kamyon ve çekiciler ile M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerde hız sınırlayıcı cihaz bulundurulması zorunlu hale getirildi.
-  Otomobillerin, arazi taşıtlarının, kamyonet, kamyon ve çekicilerin, minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması zorunlu hale getirildi.
-  Sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere geçiş hakkı vermeyenler 20 ceza puanıyla cezalandırılacak.


Bilgi Yarışması"Üzüm, incir,zeytin" üretiminde birinci sırada yer alan bölgemiz hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.