13.02.2018 12:51 | Son Güncelleme:
ADANA (AA)

Otobüste hakarete uğrayan şehit annesi konuştu

Adana'da özel halk otobüsü şoförünün hakaret ettiği iddia  edilen şehit annesi Zübeyde Tura (62), kendisine gösterilen desteğe ilişkin,  "Devletimiz her zaman yanımızda, Allah razı olsun." dedi.

Bingöl'de 1993'te vatani görevini yaparken PKK'lı teröristlerin  saldırısı sonucu şehit olan Mehmet Tura'nın annesi Zübeyde Tura, bilgisine  başvurulmak üzere Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne davet edildi.

Müdürlüğü gelen Tura, işlemlerinin ardından İl Emniyet Müdürü Selami  Yıldız ile bir araya geldi. Zübeyde Tura, burada,  "Devletimiz her zaman  yanımızda, Allah razı olsun." dedi.

Emniyet Müdürü Yıldız da Tura'nın elini öptü ve şehitlere ve  yakınlarına devlet olarak her daim sahip çıktıklarını ifade etti.

Yıldız, şehit annesinin elini tutarak yaptığı konuşmada, şunları  kaydetti:

"Devletimiz her zaman sizin yanınızda, kuşkunuz olmasın. Mutlaka  gereği yapılacaktır. Şu an şüpheliyi adliyeye sevk ediyoruz. Hakkında yasal işlem  yapılacak. Şehitlerimiz bizim en değerli varlığımız. Devlet olarak, vatan ve  millet için şehit olan kardeşlerimize biz millet olarak çok şey borçluyuz.  Onların haklarını ödeyemeyiz. Onların aileleri bizim en değerli varlığımız.  Dolayısıyla biz devlet olarak bu işin takipçisi olduk, olacağız. Allah razı olsun  teyzemizden, en değerli varlığını, evladını bu vatan için şehit verdi. Mutlaka bu  ailelerin en yakınlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

Yaşadığı olayı anlattı

Zübeyde Tura da özel halk otobüsünde yaşadığı olayı gazetecilere  anlattı.

Özel halk otobüsüne bindiğinde yanında olan torununun ücretini  ödediğini, kendisinin de ücretsiz hak tanıyan "şehit yakını" kartını kullandığını  belirten Tura, şoförün torunu için verdiği paradan kendisi için de ücret  kestiğini belirtti.

Tura, şöyle konuştu:

"Benim ücretsiz kartım var, benim için neden para kestin' dedim.  Kartımı da gösterdim. 'Bana ne. Ben zaten boş gidiyorum.' dedi. Ben de kendisine  otobüslere ücretsiz binme hakkım olduğunu söyledim. 'Oğlumu devlete adamışım,  şehit vermişim.' dedim. O da bana, 'Bana ne senin şehidinden.' dedi. Ben de  sinirlendim, otobüstekiler de o sırada sağ olsunlar 'Sen bu şehit annesine nasıl  davranıyorsun' dediler. Tepki gösterdiler."

Şoför hakkında TCK 301'inci maddeden soruşturma

Bu arada, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltına alınan  şoför Eren G. hakkında, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye  Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yayın  organlarını alenen aşağılama" suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanununun (TCK)  301'inci maddesi ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından soruşturma  başlatıldığı öğrenildi.

Ayrıca, Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, Adana Büyükşehir Belediyesi  Ulaşım Daire Başkanlığından, olayın gerçekleştiği 01 J 0365 plakalı özel halk  otobüsünün çalışma izin belgesi ile şoför Eren G'nin şoför uygunluk belgesinin  iptal edilmesinin istendiği bildirildi.

Adana'da elindeki kartı göstererek aracına binen ve şehit annesi  olduğunu belirten yolcudan 2,5 liralık ücreti isteyen özel halk otobüsü şoförü  hakkında olayın görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından inceleme başlatılmış,  devlete yönelik aşağılayıcı ve hakaret içeren ifadeler kullandığı öne sürülen  şoför gözaltına alınmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6