'Ağır metal’ hastalığı

Son 20 yıldır durduğu yerde "çağ dışı" kalan askeri araçlar, pul veya kelebek gibi kolleksiyon malzemesi haline geldi

'Ağır metal’ hastalığı

Otokolik / LEVENT KÖPRÜLÜ

Düşünün bir kere. İnsanlar genelde pikniğe giderken yanına neler alır? Yiyecek sepeti, olta, naylon top, güneş şemsiyesi, mangal, belki bir çadır ve çizgili pijama... Peki, bunların yanında askeri üniforma, telsiz, miğfer ve tank götürenlere ne diyeceksiniz? Diyecek birşey yok. Çünkü bu, onların yaşam tarzı.
ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya, Belçika, İsveç ve daha nice ülkede gruplar kuran "heavy metal" düşkünleri, "savaşçılık" oynamak, biraz da başkalarına hava atmak düşüncesiyle belirli zamanlarda düzenlenen açıkhava etkinliklerine işte böyle gidiyorlar. Bu işin çıkış noktası ve en yaygın olduğu yer, tabii ki yine ABD.
Elini öpene gidiyor
Ordunun, demode hale gelen tüm araç gereçleri, kelepir fiyatlarla satışa çıkarılıyor. Bunları da genelde bazı özel şirketler satın alıyor. Şirketler turşusunu kuracak değil ya! Araçları film çekimleri için kiraya veriyor, ya da bu "oyuncaklara" bayılanlara satıyorlar. Askercilik oynamaya meraklılar, internetten bile bulunabilecek şirketlerden birine gidip, "Abi, bir M - 47 orta boy tank rica ediiiimm" veya "Şuradan iki M - 38 Jeep sarar mısın?" diyorlar. Sonra bunları alıp bir güzel restore ediyorlar. Allanan, pullanan araçlar, artık fiyaka için hazırdır!
Düşkünleri için 1956 model Chevrolet'e ya da 66 Mustang'e tercih edilen zırhlı taşıyıcılar, jeepler, reolar, tanklar ve suda yüzebilen araçlar, büfelerde mi dururlar? Yoksa alış verişte, çocuğu okula götürmede mi kullanılırlar? İngiltere'de bazı tank sahiplerinin, dikiz aynası ve plaka takıp dolaştıkları oluyor tabii. Ancak işin esas zevki, tıpkı İngiltere'de düzenlenen Beltring Barış ve Savaş Festivali gibi etkinliklerde çıkıyor.
Başta da tarif etmeye çalıştığım tipler, malzemelerini ve askercilik oyuncaklarını yüklenip buralara geliyorlar. Bazıları, diğer araç sahipleriyle koyu sohbetlere girerken, bazıları da, gerçek savaş senaryolarına dayanan göstermelik tatbikatlara katılıp adrenalin salgılıyor. Sahip oldukları oyuncakların, burada gösterdiği performans, eve kasılmış ve "zevkten dört köşe"lenmiş halde dönmelerini sağlıyor. Bu tür oyuncaklara meraklı olup da, fırsat bulamayanlar, buradan bir araç bile satın alabiliyor.
Bizde antika otomobil kolleksiyonunun bile daha yeni filizlendiğini düşünürseniz, böyle "ilginç" bir "hobi"nin, muhtemelen 50 yıl sonra ülkemize uğrayabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek... (2001)

20 Ekim 2019 Magazin Bülteni20 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber