BURSA

Havası güzel, suyu bol, doğası yemyeşil. Kar istersen 15, deniz dersen 20 dakika mesafede.

BURSA

Nadir Elçi

(2004)

Uludağ sularının canlandırdığı zengin bitki örtüsü nedeniyle "Yeşil Bursa" olarak ünlenen Bursa, günümüzde benzersiz kumaşları, ipekçiliği, havluları, şifa kaynağı kaplıcaları, "İskender" ve "Uludağ" kebapçıları, kestane şekeri ve kış turizminin merkezi Uludağ ile birlikte anılıyor.
Bursa, öyle bir iki günde gezilip görülecek illerden değil. En azından bir iki hafta ayırmak gerekiyor. Hangi taşı kaldırsanız altından tarih çıkan kenti tanımak için yapılacak gezilerde "doğudan batıya" Uludağ eteklerini takip etmek pratik bir kolaylık sağlıyor.
Yıldırım Beyazıt Camii, Medresesi ve Türbesi, ilk Osmanlı hastanesi (1394) doğudaki Yıldırım semtinde yer alıyor. Bursa'daki mistik yerlerin en önemlisi Emir Sultan Camii (1507) ve Bursa'nın mimari simgesi "Yeşil Türbe" Yeşil semtinde bulunuyor.
20 kubbeli cami
Yeşil'den batıya doğru Atatürk Caddesi takip edilirse Cumhuriyet Meydanı'na (Heykel) ulaşılıyor. Bursa'nın en eski camilerinden Orhan Camii (1339), Koza Park, Kozahan (1492), Uzun Çarşı, eski Bakırcılar Kapalı Çarşısı hep burada sıralanıyor. Kozahan'ın önündeki parkın sonunda Bursa'nın simgelerinden 20 kubbeli Ulu Cami, bütün görkemiyle karşımıza çıkıyor.
Ulu Cami'den sonra Tophane'ye doğru çıkan yol sizi Bursa'nın panoramik görüntüsünü en iyi bir biçimde izlemenizi sağlayan yerlerden Tophane Parkı'na ulaştırıyor. Parkın girişinde Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey ve oğlu Orhan Bey'in türbeleri ile Bursa Saat Kulesi (1906) bulunuyor.
Her yerde termal var
Tophane Parkı önünden geçen cadde Muradiye'ye uzanıyor. Muradiye Camii'nin (1455) hemen karşı köşesinde XVII.Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi bulunuyor. Muradiye'nin önündeki cadde Bursa'nın eski evlerinin, Çelik Palas Oteli'nin ve Atatürk Müzesi'nin önünden geçerek Çekirge'ye uzanıyor. Kültürpark ve Arkeoloji Müzesi caddenin alt yanında yer alıyor.
Kaplıcalar termal sular üzerinde kurulu Çekirge'de bulunuyor. Burada, set üstündeki kahveden Bursa'nın panoramik görüntüsünü izlemeye doyum olmuyor.
Kozahan
1490’dan beri Bursa ipekçiliğinin kalbinin attığı Kozahan, günümüzde de canlılığını koruyor. Giriş katında ve avlusunda onlarca kafenin yer aldığı hanın üst katında binbir çeşit ipek kumaş ve giysi satılıyor. Cebine para koymadan üst kata çıkanın aklı fena halde burada kalıyor.
Dahası var
Kozahan'ın arkasındaki alanlar, Bursa'da ticaretin en canlı olduğu noktalar olarak dikkat çekiyor. Eski Aynalı Çarşı, Fidan Han, Pirinç Han, Emir Han, Bursa'nın en büyük hanı İpek Han, Uzun Çarşı ve Eski Bakırcılar Kapalı Çarşısı hep burada bulunuyor.
Bakırcılar Çarşısı dediysem adı yanıltmasın. Burası sıradan bir çarşı haline dönüşmüş; bakırınsa adı var kendi yok. Özgün antika meraklılarına, "Eski Aynalı Çarşı’daki Minyatür Art & Antiques mağazasına uğramadan geçmeyin" derim.
Antikacılar
Özellikle yabancı turistlerin gözdesi Yeşil Türbe'nin çevresi, antikacılar, hediyelik eşya satıcıları ve yeme içme yerleri açısından hayli zengin. Ünlü Hünkar Lokantası da burada bulunuyor.
Hamam sefası
Meydandaki "Hamam Antik" in adı üzerinde... Burası kurnaları, muslukları, göbek taşı yerli yerinde duran asırlık bir hamam. Ancak şimdilerde girenler yıkanmıyor, duvarlara sinen mis gibi hamam kokusu eşliğinde alışveriş yapıyor. Kafesinde kahvesini yudumluyor.
Yeşil Çarşı gibisi yok
Alışveriş meraklılarının Yeşil Türbe’nin duvar komşusu Yeşil Çarşı’yı özellikle gezmeleri gerekiyor. Burada porselenden halıya, kilime; hediyelik eşyadan antikaya aradığın herşey bulunuyor. Üstelik gezmesi de hayli keyifli oluyor. Çıkışta yan sokaktaki mini çay ocağına uğramadan geçmeyin derim. Mekanın temizliğine hayran kalacaksınız.
BURSA

BENIMMEKANLARIM
Bursa, salt tarihi ve doğal güzellikler açısından değil, yeme içme açısından da hayli zengin... Burada hem mekanlar keyifli, hem yemekler lezzetli... İşte benim vazgeçilmezlerim:
İskender dünyam
Zafer Plaza veya As Merkez’de alışverişe çıkmışsam: Kebapçı İskender . Havalı takılacaksam: Kebapçı İskender (Ünlü Cad. No:7 Heykel Tel: 0224 221 4615). Paşalar gibi yiyip içeceksem: İskender Efendi Konağı (Botanik Parkı Tel: 0224 211 2690). Köyün ağası sevgili dostum Yavuz’un sohbetine, buranın enfes etlerinin tadına hasret kalmışsam: İskender’in Köyü (Mudanya Yolu 15. km. Tel:0224 244 9901).
Dönercim
Şöyle bata çıka müthiş lezzetli bir döner yiyeceksem, adresim, anasının karnından döner bıçağıyla doğan, güzel insan Cemal babanın yeridir. Buraya gittiğimde, kış da olsa sokağa atılan masalarda oturmaktan büyük keyif alırım. Döner servisi 15.00-16.00 gibi biter. Uludağ Kebapçısı (Eski Garaj Karşısı Şirin Sok. No:12 Bursa Tel: 0224 254 7264)
Balıkçım
Keyifli bir ortamda, neşeli bir servis eşliğinde, (Hele bir de damat Ayhan ve İnegöl’ün köfte kralı Orhan da oradaysa gülmekten kırılarak…) şöyle ağız tadıyla bir balık yemek istersem Arap Şükrü Çetin Restoran’a giderim. (Altıparmak Tel: 0224 221 1453)
Meyhanem
Rakımı, eski İstanbul meyhaneleri tarzı enfes mezeler eşliğinde keyifle yudumlamak istersem adresim Safran’dır. Atatürk için ayrılan ve kimsenin oturtulmadığı köşeye bayılırım. Duvar yazılarını oku oku bitiremem. Safran Restoran (Tophane-Tel:0224 224 7216)
Uyku yerim
Eh artık, izin verirseniz mimarisine bayıldığım bir yerde yatıp uyuyacaksam: Safran Otel (Tophane Tel: 0224 224 7216)
Geziyolu
İstanbul - Bursa
İstanbul-Yalova
000 km. Aracımızın kilometresini TEM gişelerde sıfırlıyoruz...
023 km. Çayırova-Bayramoğlu sapağından çıkıyoruz... E5'e inip Gebze yönüne devam ediyoruz.
036 km. Darıca-Eskihisar tabelasından sapıyoruz.
040 km. Araba vapurunda çayımızı içiyoruz. Topçular'a kadar yolculuk 45 dakika sürüyor.
055 km. Şimdi Yalova'dayız.
Yalova – Bursa
000.0 km. Kilometreyi, Yalova göbekteki Shell’de sıfırlıyoruz.
015.0 km. Bir rampayı aşınca, uzaklarda İznik Gölü görünüyor.
020.0 km. Yol boyunca sağlı sollu sıralanan köftecileriyle ünlü Orhangazi'den geçiyoruz.
035.0 km. Zeytin deyince akla ilk gelen Gemlik'teyiz.
065.5 km. Bursa göbekteyiz.
Araba vapuruyla 120 km.
Eskihisar – Topçular araç geçiş ücreti, yolcular dahil 22 milyon lira. Araba vapuru 24 saat çalışıyor. Tel: 0212 244 4359
Hızlı feribotla 65 km.
Yenikapı – Yalova araç geçiş ücreti, sürücü dahil 25 milyon lira. İlave her yolcu 5 milyon lira. Sefer tarifesi Tel: 0212 516 1212
Alışveriş notları:
Bursa dönüşü Gemlik’ten zeytin almayı unutmayın derim. Gemlik çıkışındaki İmam Aslan tesislerinde Kütahya Porselen satış mağazası açıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber