Çürümeye terk edilen traktörü toprakla buluşturdu

Almanya'da oto tamirciliğinden emekli olduktan sonra Yalova'ya yerleşen eski araç meraklısı 60 yaşındaki Erdoğan Yılmaz, satın aldığı çürümeye terk edilen 67 yıllık hurda traktörü, 6 ayda çalışır hale getirdi.

Çürümeye terk edilen traktörü toprakla buluşturdu

Almanya'da oto tamirciliğinden emekli olduktan sonra Yalova'ya yerleşen eski araç meraklısı 60 yaşındaki Erdoğan Yılmaz, satın aldığı çürümeye terk edilen 67 yıllık hurda traktörü, 6 ay süren çalışmanın ardından toprakla buluşturdu.

Almanya'da oto tamirciliği yaptıktan sonra emekli olan ve Yalova'nın Çınarcık ilçesine yerleşen Yılmaz, AA muhabirine, çocukluğundan beri eski ve antika eşyalara meraklı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 15 yıl önce 2 bin avroya 1956 model bir otomobil aldığını anlatan Yılmaz, "Onu 6-7 ayda topladım ve çalışır duruma getirdim. Trafikte de kullanıyordum. Sonra kaza yaptım ve parçalarını da bulamadım. Hurda fiyatına verdim." dedi.
Otomobilini sattığında sanki bir parçasının eksik olduğunu ve eski araç arayışı içine girdiğini dile getiren Yılmaz, "Bir arkadaşım bana traktör önerdi. 67 yaşında, 1950 model bir traktör. Çürümeye terk edilmiş ve 6 yıldır kullanılmıyordu. 'Sen antika işlerle uğraşmayı seviyorsun, bu şekilde bir traktör var' dedi. Ben de gittim gördüm, çalışmaz durumda. Sağına soluna baktım. 'Bu adam olur' deyip satın aldım. 6 ayda bahçemde kurduğum atölyemde eksiklerini giderip topladım ve çalışır hale getirdim." diye konuştu.

"Bir senede parasını çıkardı"

Yılmaz, aldığı traktörle tarlasını sürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu: "Bunların orijinali gazlı. Sonradan buna iki silindir dizel motor koymuşlar. Ben o şekilde aldım. Bunu atölyeye getirdikten sonra yağı koyuyordum yere akıyordu, conta aksamları tamamen eskimişti. Bütün aksları tamamen çıkardım. Orijinal parçalarını bulmam mümkün değildi. Ben de kendi imkanlarımla contalarını kestim, bütün hidrolik sistemi mükemmel çalışıyor ve işimi de görüyor. Tarla sürme parasından kurtardı beni. Evimin de içinde olduğu tarlamı sürüyorum. Traktörü bin 500 liraya aldım, 2 bin 500 liraya mal ettim. Tarlayı sürdürmek için her yıl bin 500 lira ödüyordum. Bir senede parasını çıkardı."

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber