"Gri kent"in renkli ulaşımı

Filipinler’in en eski yerleşim yerlerinden Cebu City, kapalı havası, gri binalarının yanı sıra caddelerdeki rengarenk toplu ulaşım araçlarıyla dikkat çekiyor.

"Gri kent"in renkli ulaşımı

Filipinler’in en eski yerleşim yerlerinden Cebu City, kapalı havası, gri binalarının yanı sıra caddelerdeki rengarenk toplu ulaşım araçlarıyla dikkat çekiyor. Sepetli motosiklet ve bisikletlerin de ulaşımda görev aldığı kentin sokaklarında otomobil yedek parçasından kurutulmuş balığa kadar birçok ürün tezgahlarda alıcılarını bekliyor.

Binlerce adadan oluşan Filipinler’de en eski yerleşim yerleri arasında Visayas Bölgesindeki Cebu City yer alıyor. Kent, kaşif Macellan’ın Filipinler’de karaya ayak bastığı ilk yer olarak biliniyor. Ülkeyi vuran Haiyan Tayfunu’ndan etkilenmeyen şehirde gündelik yaşam olağan hareketliliğiyle devam ediyor.

Kalabalığın ve gürültünün hakim olduğu şehirde neredeyse adım başına düşen sokak satıcıları dikkat çekiyor. Otomobil yedek parçasından yemeğe, telefon tamircilerinden meyve ve sebze satıcılarına kadar esnaf kaldırımlardaki yerlerini alıyor.

Şehirde "eski pazar" bölgesinde kurulan pazar ise yerli halkın alışveriş için seçtiği yerler arasında bulunuyor.

Pazarda kurutulmuş balıktan meyveye kadar birçok ürün dükkanlara oranla çok daha ucuza alınabiliyor.

Trafik sorunu
Fakirliğin hissedildiği şehrin caddelerinde trafik büyük bir sorun olarak boy gösteriyor. İnsanların genellikle motosikletleriyle yer aldığı trafikte toplu ulaşım “jeepney” adı verilen dolmuşlarla yapılıyor. Rengarenk boyalı bu araçların Filipinler’de üretildiği belirtilirken araçlar 15-20 yolcu alıyor. Geç saatlere kadar hizmet veren araçlarda ücretler elden ele sürücüye ulaştırılıyor. Dolmuş ücretleri Türk parasıyla 50 kuruştan başlıyor ve gidilecek yere göre değişiyor.

Camları bulunmayan bu araçlarda bunaltıcı havanın etkisi de bu şekilde aşılmış oluyor.

Taksilerin de yoğun olarak bulunduğu caddelerde sepetli motosiklet ve bisikletler de ulaşımda yerini alıyor.

18 Kasım 2019 Magazin Bülteni18 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber