Oslo, Arabaların Kullanımını Yasaklıyor!

Oslo şehir konseyinden ilginç bir haber var. 59 kişiden oluşan ve şehiri 4 yıl boyunca yönetecek olan yeni şehir konseyi şehir merkezinde arabalara yasak getirileceğini açıkladı. Bu Oslo’yu arabaları yasaklayan...

Oslo, Arabaların Kullanımını Yasaklıyor!

Oslo şehir konseyinden ilginç bir haber var. 59 kişiden oluşan ve şehiri 4 yıl boyunca yönetecek olan yeni şehir konseyi şehir merkezinde arabalara yasak getirileceğini açıkladı. Bu Oslo’yu arabaları yasaklayan ilk Avrupa şehri yapacak. Belki gelecekte kıtada bulunan bazı şehir yönetimleri de buna benzer kararlar alabilir. Yeni seçilen konseyde 3 parti bulunuyor, İşçi Partisi, Yeşiller ve Solcu Sosyalistler. Konseyin açıklamasına göre arabalar 2019 yılında tamamen yasaklanmış olacak. Yasaktan önce ise en az 60 kilometrelik bisiklet yolları yapılacak ve ayrıca toplu taşımaya inanılmaz bir yatırım yapılacak.

Yeşiller Partisinden Lan Marie Nguyen Berg yaptığı açıklamada Oslo’yu yayalar ve bisikletliler için daha iyi bir yer yapacağız. Ayrıca mağazaların ve herkesin işine yarayacak dedi. Arabalar yasaklanacak ancak şehiriçi otobüsleri ve tramvaylar görevlerine devam edecek. Ayrıca engelli vatandaşlar içinde çözüm yolları üretilmeye hemen başlanacak. Oslo’nun yaklaşık olarak nüfusu 650.000 civarında araç sayısı ise 350.000’i geçiyor. Şunu söylemek gerekirse arabaları şehir merkezinde yasaklamak ciddi bir karar. Bir kaç yıldır başka Avrupa şehirleride bunun üzerine planlar yapmakta. Geçen ay Paris’te bütün araçlar 1 günlüğüne yasaklanmıştı. Bu Londra ve Madrid’in bazı bölgelerinde de denendi.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber