Otomobile değil, reklamına bak!

Otomobile değil, reklamına bak!


Otovizyon / ŞULE YÜCEBIYIK


     1889’dan bu yana otomobil reklamları, sadece teknolojinin değil tarihin de en önemli tanığı
       Otomobil icad edildiği 1889 yılından bu yana çeşitli yollarla kitlelere tanıtıldı. Fuarlar, sergiler, yarışmalar günümüzde de önemli tanıtım mecraları. Ancak reklamın yeri her zaman başka oldu.
       Dünyanın ilk otomobil ilanları Carl Benz tarafından verilmişti. Benz’i daha sonra Opel, Ford, Fiat, Renault, Ford, Fiat, Renault, Citroen, Peugeot gibi firmalar izledi. O yıllarda TV’nin olmayışı nedeniyle, reklamlar gazetelerde yayımlanan albenili illüstrasyonlar şeklinde müşterileri çekmeye çalışıyordu.
       Yüzü aşkın yıldır otomobil reklamları sadece otomobilin tanıtımı ile kalmıyor, bulunduğu dönemin tarihine, yaşam koşullarına, toplumların medeniyetine dair ipuçları veriyor.
       Otomobil meraklısı Murat Tepeyurt, hazırladığı web sitesinde otomobil ve reklam tarihinin yüzyıllık macerasını anlatmış. www.otoportad.bizland.com adresinde, her iki sektörün merakları için bir hazine niteliğindeki bilgiler var.

DÜNDEN BUGÜNE...

Pragmatik bir mühendis ve deha sahibi bir mucid olan Carl Benz reklamın gücüne inanmasa da memleketi olan Mannheim’daki yerel gazetelere otomobilinin ilanlarını vermişti.
       1889 yılında yayınlanan bu ilk otomobil ilanın da melon şapkalı 2 adam ve bir köpek 3 tekerlekli otomobilinin üzerinde duruyordu.
       İlk otomobil reklam spotu ise şöyleydi: “Arabacı ve at bakım masraflarından kurtulun."

Tofaş, Scudino ile dünyaya açılacak

Fiat’ın yeni ticari aracı Scudino’nun tek üreticisi olan Tofaş, yılda 600 milyon dolarlık ihracat hedefliyor
     BÜLENT EKİMCİ
       Tofaş, ticari araç üretimine iddialı giriyor.Fiat Auto ile birlikte çok amaçlı bir ticari araç üreteceklerini belirten Tofaş Oto Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum, Tofaş’ın dünya pazarlarına satılacak bu aracın tek üreticisi olacağını söyledi.
       Ticari araç pazarının da binek otomobil pazarı kadar önemli olduğunu vurgulayan Nahum, Scudino diye adlandırdıkları ticari araç için 200 milyon euroluk bir (220 milyon dolar) yatırım yapıldığını açıkladı.
       Otomotiv sektörü için bu yılın “rekor yılı" olabileceğini ifade eden Nahum, binek otomobil satışlarının 450 bin adetlere ulaşabileceğini ve ticari araç satışlarının da geçen yıla oranla çok daha yüksek olacağını bildirdi.

Yıl sonunda piyasada

       Scudino’nun hem insan hem de yük taşıyacak çeşitli versiyonları olacağını belirten Jan Nahum, yatırımların aralıksız devam ettiğini ve 2000 yılının son aylarında yeni aracı satışa sunacaklarını bildirdi.
       Ticari araç projesinin İtalyanlara ait olduğunu da vurgulayan Nahum, üretilecek araca şimdilik Scudino adını verdiklerini, ancak piyasaya farklı bir isimle de çıkabileceğini vurguladı.
       Scudino için Tofaş Bursa Fabrikaları’nda ek bir bant kurduklarını ifade eden Nahum, yılda 70 ile 100 bin adet arasında bir üretim kapasitesine ulaşacaklarını söyledi.
       Kasım - aralık aylarında seri üretimine başlanacak olan Scudino, Türkiye pazarı ile aynı anda tüm dünyada satışa sunulacak.
       Scudino’yu Bursa’da üretecek olan Tofaş, yılda 500 - 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Hedef 5 milyar $

       Türkiye’ye gelen Fiat SPA Başkanı Paolo Cantarella da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç ile birlikte Başbakan Bülent Ecevit’i ziyaret etmiş ve Fiat Auto’nun Türkiye’de planladığı yatırımlarla ilgili bilgi vermişti. Yeni aracın Tofaş tarafından ihraç edileceğini belirten Cantarella, aracın toplam 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleşmesinin planlandığını ifade etmişti.

Yeni Saxo Türkiye’de

Citroen’in yenilenen Saxo modeli, Baylas Otomotiv tarafından ithal edilmeye başlandı. Yeni motor kaputu, daha hacimli yeni kanatlar, yeni sinyallerle entegre yüzde 20 daha iyi aydınlanma sağlayan halojen optik farlar, yeni panjur Saxo’nun dış hatlarında göze çarpan yenilikler arasında. Daha görünür bir flaşör düğmesi, yeni arka kafalıklar, göz kamaşmasını önleyen dikiz aynası üzeri özel filtresi, yeni vites topuzu ve körüğü, yeni iç döşemeler yenilenen Saxo’ya daha modern ve konforlu iç hacmi de birlikte getiriyor.

Hyundai’den dev dilek topu

Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2000’in resmi sponsoru Hyundai’nin şampiyonaya katılan ülkelere yolladığı 4,5 metre boyunda, 16 dev topundan biri Mayıs ayı boyunca Türkiye’yi dolaşacak.

Audi, Ünlüler Müzayedesi’nde

Audi, geçtiğimiz hafta Antik A.Ş. tarafından düzenlenen Ünlüler Müzayedesi’ne sponsor oldu. Zeki Müren’in Türk Eğitim Vakfı’na ve Mehmetçik Vakfı’na bağışladığı 273 tablonun satıldığı müzayede sergilenen Audi A6 2.8 quattro tiptronik model otomobil en az müzayedeki diğer eserler kadar ilgi çekti.

Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber