Techart 911 İstanbul sokaklarında!

Techart, Porsche 911 Turbo S’i modifiye ederken sadece dışını güzelleştirmekle kalmadı ve aracın performansına büyük katkıda bulundu. Yapılanlar motor gücü ile sınırlı değil yürüyen aksamda da köklü değişiklikler yapıldı. 911 Turbo S, İstanbul’da Techart Türkiye mümessili F355 tarafından modifiye edildi.

Techart 911 İstanbul sokaklarında!

Porsche denince akla gelen ilk model kesinlikle 911’dir. Bu otomobili özel kılansa marka ile özdeşleşmiş ve markanın geçmişi kadar eski olmasıdır. Tabi ki bu modeli yıllarca üretiyor olmak Porsche modifiye eden firmaları da uzmanlaştırdı. Techart yıllardır üretilen 911 için her daim yenilikler yaparak Porsche kadar kendini geliştirdi. Sayfamıza taşıdığımız beyaz renkli 911 Turbo S, İstanbul sokaklarını aşındırıyor. Daha önce bu tür otomobillerin haberlerini yabancı kaynaklardan yapardık. Bu kez durum farklı ve Techart’ın parçaları İstanbul’da F355’in Maslak’taki atölyesinde toplandı. F355’in mümessilliğini yaptığı Techart’ın parçalarıyla artık birçok Porsche modeli Türkiye’de modifiye edilmiş oluyor.

911 Turbo S’in ilk olarak dışından bahsetmek lazım. Techart tasarım birimi bu otomobilin dış görünümü için yaptıkları parçaları 911’e taktıklarında ilk tepkileri ‘teknoloji ve sanat’ olmuş. Çünkü öncelikli olarak rüzgar tünelinde geliştirilen bu aerodinamik parçalar bünyesinde fonksiyonelliği, en iyi tasarımı, kusursuz işçiliği, dayanıklılığı ve hafifliği barındırıyor. Dayanıklılık ve hafiflik karbon ve dayanıklı poliüretan parçaların kullanılması ile oluşturuluyor. En iyi tasarım ve kusursuz işçilik anlayışı ise Techart’ın genlerinden kaynaklanıyor.

Teknoloji ve sanat ön kısımdan itibaren kendini göstermeye başlıyor. Ön tampon 911 Turbo S’e oldukça sportif bir hava katıyor. Ön tamponun altında oluşturulan spoyler aerodinamiye büyük katkıda bulunuyor. 911 için geliştirilen gündüz farları dikkat çeken bir başka detay. Siyah zeminli gündüz farları LED teknolojisine sahip. Yan kısımda dikkat çeken detayların başında ilk olarak aynadaki değişim dikkat çekiyor. Küçük bir rötuş ile hareketlendirilen dış dikiz aynaları fark yaratıyor. Yan hava girişleri de Techart’ın tasarımcıları tarafından yeniden dizayn edilen detaylar arasında. Yan hava girişlerindeki hava kanalları radyatörlere ve fren disklerine optimum havayı gönderecek şekilde dizayn edilmiş. Arka tampon komple Techart tarafından dizayn edilmiş. Tamponunu alt tarafı Techart’ın klasikleşen çift çıkışlı son susturucularına göre yeniden tasarlanmış. Difizör de spoyler gibi aerodinamiye katkıda bulunuyor.

Otoparklar, rampalar, hız tümsekleri ve bordürler. 911 gibi otomobillerin modifiye edildikten sonra korkulu rüyası olur. Techart Noselift sistemi sayesinde ön kısımda yere en yakın olan tamponun altındaki spoyler 60 mm yükseliyor. İç mekandaki bir buton yardımı ile yükseltilen ön kısım özellikle İstanbul gibi bozuk yollara sahip yerlerde çok işe yarıyor. Techart coil-over süspansiyon VarioPlus, 911 Turbo S elektronik ayarlanabilir PASM amortisör sistemine ile birlikte çalışıyor. Normal ya da spor kullanım için yine içeriden butonla süspansiyona müdahale ediyorsunuz. Spor moda aldığınızda sertleşen süspansiyon sistemi aynı zamanda aracı 25 mm daha yere yaklaşmasını sağlıyor. Normal moddayken viraja hızlı girdiğinizde çok hızlı bir tepkimeyle süspansiyon spor moda geçiyor.

F355, Techart’la bezendirdiği 911 Turbo S’te jant konusunda HRE’yi tercih etmiş. F355’in mümesilli olduğu HRE, hafif ve sağlamlığı ile ön plana çıkıyor. Lastik konusunda ise Continental markası tercih edilmiş 245-30/20 ve 325-25/20 ebatlarındaki lastikler performans odaklı.

Porsche’nin göz bebeği 911 Turbo S’i 333 km/s maksimum hıza çıkartmak için Techart mühendisleri otomobilin kalbine müdahale ettiler. 911 Turbo S’e performans kitleri yapıldı. Bu kitte Techart elektronik kontrol ünitesi, spor hava filtresi, egzoz manifoldu, komple egzoz kiti ve karbon fiber hava filtresi kapağı bulunuyor. 3.8 litrelik turbo motor standardında 530 HP güç üretiyor. TA 97/T2.1 adı verilen ve İstanbul’daki 911 Turbo S’te uygulanan bu kit 90 HP güç artışı sağlıyor. Yani 620 HP’lik 911 Turbo’yu Etiler’de F355’in Showroom’umun önünde görmeniz mümkün. Bu kit takıldıktan sonra tork 820 Nm’ye yükseliyor. 333 km/s maksimum hız yakalanıyor ve 0-100 km/s hızlanma değeri 2.9 saniye ye düşüyor. 0-200 km/s hızlanma değeri ise 9.3 saniye. 911 Turbo S için TA 97/T1.1 adında bir kit daha bulunuyor ve 40 HP güç üretiyor. 911 Turbo içinse 3 adet kit bulunuyor. TA 97/T1, TA97/T2 ve TA 97/T3 olarak kitler sunuluyor. TA 97/T1 de güç 570 HP ve tork 870 Nm’ye çıkıyor. TA 97/T2 güç 720 HP ve tork 820 Nm’ye yükseliyor. T97/T3’te ise güç 700 HP’ye tork ise 880 Nm’ye kadar çıkıyor.

Techart 911 Turbo S TA 97/T2.1
Motor: Su soğutmalı, 6 silindirli, çift turbo beslemeli
Motor hacmi: 3.8 lt
Güç 620 HP
Tork 820 Nm

Performans

0 - 100 km/h 2.9 sn
0 - 200 km/h 9.3 sn
Maksimum hız 333 km/s

17 Ağustos depreminin hikayesi: YarımBüyük acıların yaşandığı 17 Ağustos depreminin anlatıldığı dizinin süpervizörlüğünü oyuncu Fikret Kuşkan yapıyor. Genç oyuncu Fırat Temir ise ‘Yarım’da depremin ardından stres bozukluğu hastası olan 'Rüzgâr' karakterine hayat veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber