Volvo’dan Bisikletçilere Akıllı Uyarı Kaskı

Otomobil sahiplerini olduğu kadar, aynı trafikte bulunan bisikletçileri de düşünen Volvo, akıllı bir kask ile bir uyarı sistemi devreye sokacak.

Volvo’dan Bisikletçilere Akıllı Uyarı Kaskı

Bisiklet kullananlar hem çevreyi koruyor, hem de spor yapıyorlar. Elektrikli bisiklet modelleri de gittikçe yaygınlaşıyor, yani daha fazla insan bisiklet kullanacak. Ayrıca bazı firmalar bisikletleri de akıllı hale getirmeye çalışıyor. Bunların hepsi çok güzel, peki ya bisikletçilerin güvenliği ne durumda?


İşte otomotiv firması Volvo, araba kullananlar kadar bisikletçilerin güvenliğini de düşünüyor. Son duyurdukları teknoloji, bisikletçiler için akıllı bir kask tasarımı. Volvo tarafından araçlarına monte edilecek bir tarama sistemi, devamlı şekilde aracın etrafını gözleyecek. Akıllı kask kullanan bir bisikletçi araca çok yaklaştığında hem aracın içindeki bilgi sistemi devreye girecek, hem de akıllı kask bisikletçiyi ışıkları ile hızla uyaracak.


Bunun için uyarı kaskının özel bir akıllı telefon uygulaması ile senkronlanması gerekiyor. Bu sayede Volvo’nın bulutsistemine giden araç takip bilgileri anında işlenerek, etrafındaki bisiklet kullanıcılarına aktarılabiliyor. Özellikle köşeleri dönen arabalar ve bisikletler için, birbirilerinden haberdar olmalarını sağlayan faydalı bir sisteme benziyor.


Volvo bu sistemi kurmak için bisiklet aksesuarları üreten POC firması ve Ericsson ile birlikte çalışıyor. Ayrıca 2015 Ocak ayındaki CES (Consumer Electronics Show) etkinliğinde de sistemi gösterecekmiş.
22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber