03.12.2010 02:09 | Son Güncelleme: 03.12.2010-23:11
EKONOMİ SERVİSİ

Otomotiv sektörünün duayeni son yolculuğuna çıktı

Otomotivin duayenlerinden Orhan Yüce, dün akşam yaşamını yitirdi. En büyük iki tutkusu Galatasaray ve deniz olan Yüce, 1989’dan bu yana Skoda’nın distribütörlüğünü yürütüyordu

Otomotiv sektörünün duayenlerinden Orhan Yüce dün akşam üzeri vefat etti. Yüce Auto’nun sahibi, 1989 yılından beri de Skoda’nın distribütörü Yüce, bir haftadır Maslak Acıbadem’de yoğun bakımda tedavi görüyordu.
Galatasaray Lisesi mezunu olan Orhan Yüce, Türk otomotiv sektöründe 55 yıldır faaliyet gösteriyordu.
Yüce Auto’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Orhan R. Yüce, 1954 yılında ticari hayatına başlamasının ardından 1955 yılında NSU’nun Türkiye temsilciliğini, daha sonra Volkswagen’in yedek parça distribütörlüğünü yürüttü.
1985 yılında Otomobil İthalatçıları Derneği’ni kurarak 5 yıl süreyle başkanlığını yaptı ve bu derneğin onursal başkanıydı. 1989 yılında Skoda otomobillerinin Türkiye Distribütörlüğünün alınmasının ardından 1997 yılı sonunda, Doğuş Holding ortaklığı ile SEAT otomobillerinin Türkiye Distribütörü olan Katalonya AŞ’yi kurdu.
1999 yılında ise da Doğuş Holding ile SEAT’da başlatılan ortaklık, Skoda ile devam etti. Orhanz Yüce 2006 yılında da Seat’taki tüm hisselerini Doğuş Holding’e devretti.

GS’nin acı kaybı
Orhan Yüce, otomobil sektöründe olduğu kadar futbol camiası tarafından da tanınan bir isimdi. Galatasaray Spor Kulübü’nde 1977-1980 yılları arasında yönetim kurulunda çalıştı. 2000-2004 yıllarında Galatasaray Kulübü’nün Disiplin Kurulu üyeliğini yaptı. Yüce aynı kurulda bir süre başkanlık görevinde bulundu. Yüce, Büyükkulüp’te de etkin isimlerden birisiydi.

 

ÇEK NİŞANI ALMIŞTI
Orhan Yüce, Çek Devlet Nişanı’nı Türkiye’den alan ilk isim olmuştu. Distribütörü olduğu Skoda markasının üretildiği ülke olan Çek Cumhuriyeti, 4 Mayıs 2006 tarihinde Yüce ile birlikte ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright’a da Prag’da resmi bir tören düzenleyerek nişan vermişti. Aynı tarihte Kamboçya Kralı Norodom Sihanuk, Vatikan Başkardinali Thomas ve İngiltere’nin ünlü yargıçlarından Colman Anthony de nişan alan isimler arasında yer almıştı.

 

1938’de Gümüşhane’den İstanbul’a yerleşti
Mayıs 1929 yılında Gümüşhane’de doğan Orhan Yüce 81 yaşında vefat etti. Ticaret ve tarımla uğraşan bir aileden gelen Yüce dokuz yaşına kadar Gümüşhane’de ikamet etti. 1938 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşen Yüce, Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmeye başladı. 1950 yılında mezun olan Yüce’nin en büyük tutkusunun deniz ve Galatasaray olduğu biliniyordu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDVatikan