Oturma odaları evdeki zamanımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz mekânlar olarak evlerimizin en önemli bölümleri arasında üst sıralarda yer alıyorlar. Özellikle de bizim gibi televizyon keyfine düşkün toplumlar, oturma odalarında daha da fazla vakit geçirir. Bu yüzden oturma odalarımızın şık bir dekorasyona sahip olması önemlidir.

Pek çok kişinin çok fazla üzerinde durmadığı bir konu olsa da estetik aslında hiç ihmal edilmemesi gereken bir değerdir. Güzel bir tasarım ve şık bir dekorasyonun yaratacağı estetik duygusu, oturma odanızda geçireceğiniz zamanın kalitesini ve tatmin ediciliğini belirgin biçimde arttıracaktır.

Tasarımdan yoksun, vasat bir dekorasyona sahip bir oturma odası ise bunun tam tersi etki yapar, dinlenmek yerine bir kez daha yorulduğumuz bir oda haline gelir. Bu yazımızda oturma odanızı güzelleştirmek için yararlanabileceğiniz prtatik dekorasyon önerilerini bir araya getirdik.

Elbette bu önerilere takılıp kalmak zorunda değilsiniz, belki de biri ya da birkaçı sizin aklınıza başka fikirler getirecek ve dolaylı da olsa dekorasyonunuza katkıda bulunacaktır.


Yeni trend: Doğal taş kaplamaları
(Castroferro Arquitectos / homify.com.tr)
Her ne kadar uygulanması çok kolay olmayan ve belli bir mali külfet getiren bir uygulama olsa da, doğal taş kaplamaları oturma odanıza hayal bile edemeyeceğiniz bir güzellik katabilir. Sıradan duvarlarla kıyaslanmayacak sıcak bir atmosfer sağlayan bu doğal taş kaplamalar genellikle yalnız bir duvara uygulanıyor. Televizyon ünitesinin olduğu duvarın tercih edilmesi ile odada geçirilen zamandaki ağırlıklı bakış yönüyle örtüştüğü için bu şık dekoratif malzemeden daha yüksek randımanlı yararlanılmasını da garanti altına alıyor.

İddialı renklerden korkmayın
(Bahadır Kul Architects / homify.com.tr)
Oturma odaları bütünüyle iddialı renklerle donatmak için çok uygun odalar olmayabilir. Örneğin sürekli vakit geçirdiğiniz bir odanın bütün duvarlarında göz alıcı parlaklıkta bir renkle karşılaşmak istemezsiniz. Buna karşın odanın genelinde birbiriyle uyumlu ve sakin renkler tercih edildiyse tıpkı giyim modasında olduğu gibi belli bir unsuru patlatmak sıkıcı bir ortamı bir anda canlandırabilir. Burada karşılıklı iki kanepede kullanılan dikkat çekici hardal renginin bu konuya iyi bir örnek teşkil ettiğini görüyoruz.

Kendiniz için bir oda tasarlayın
(Esra Kazmirci Mimarlık / homify.com.tr)
Her ne kadar ara sıra misafir ağırlıyor olsanız da şunu asla unutmayın, oturma odanız sizin içindir. Orada en çok vakit geçirecek olan kişi sizsiniz, bu yüzden kendi ihtiyaç ve zevklerinize en uygun çözümleri arayın. Örneğin yalnız yaşayan biriyseniz burada görüldüğü gibi hayli dikkat çekici ve bir o kadar da rahat bir televizyon koltuğu oturma odanızdaki en önemli eşyanız olabilir. Neden olmasın? Bu işin belli bir kuralı yok, sizi hiçbir şeyin sınırlamasına izin vermeyin.  

Odanızın şeklini gözardı etmeyin
(Andreia Louraço / homify.com.tr)
Doğru bir dekorasyon, her şeyden önce ele aldığınız mekânı doğru tanımaktan geçer. Oturma odanızın şekli dekorasyon tercihlerinizde belirleyici olmalıdır. “L” tipindeki bir oda ile kare veya ince uzun yapıdaki bir odanın aynı parçalarla aynı şekilde dekore edilemeyeceği aşikârdır. Bu yüzden mekânı doğru bir şekilde ele almanız sizi doğru mobilyaları seçmeye sevk edecek ve kötü sürprizlerin önüne en başından geçecektir.

Sıradışı mobilyalar    
(Karla Silva Arquitetura / homify.com.tr)
Mobilyalarınızı bütün arkadaşlarınızın aldığı bildik mağazalardan almak zorunda değilsiniz. Hatta eliniz biraz bu işlere yatkınsa satın almanız bile gerekmeyebilir. Buradakine benzer büyüklükte bir ağaç kesiti bulmak elbette pek çok kişi için mümkün değil ama siz de aklınıza gelecek başka doğal veya geri dönüştürülmüş malzemelerden tamamen orijinal mobilyalar tasarlayabilirsiniz. Emin olun sandığınız kadar zor olmayacaktır. Üstelik kendi yaptığınız bir mobilyayı her gün oturma odanızda görmenin hazzını başka bir faaliyette kolay kolay bulamazsınız.

Simetriye mahkum değilsiniz
(Bilgece Tasarım / homify.com.tr)
Mobilya denince akla genellikle belli standartları olan, simetrik, düzgün ve yalın eşyalar gelir. Oysa bu özelliklerin hiçbiri bir mobilyanın olmazsa olmazı değildir. Pekâlâ biçimsiz bir objeyi, örneğin bir sehpaya dönüştürmek mümkündür. Yahut bu örnekte olduğu gibi asitmetrik ve hatta kaotik denebilecek bir kitaplık oturma odanızın baş köşesinde yerini alabilir. Kitaplarınızı yakınınızda tutmak daha iyi hissetmenize sebep olacaktır. Güzel bir kitaplık ise emin olun kitaplarınıza daha iyi hissettirecek.

Daha fazla resim ve seçenek: