14.07.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.07.2017-2:30 A-A+

OTURULUR MÜZİK YAPILIRAçık söyleyeyim, “Kendisi doktor ama bir de albüm çıkardı” diye duyduğum zaman, hobi olarak müzikle uğraşan bir heveskâr zannedip yeterli ilgiyi göstermemişim, hata etmişim. Selçuk Basa ismi, doktorluktan ayrı müzisyen olarak anılmayı çoktan hak diyormuş, bu yaz Off Gümüşlük’te canlı dinleyince, özellikle de bestelerini duyunca anlamış oldum. Doğal olarak onunla sahneyi paylaşmayı seçen piyanist Burçin Büke ve ne söylese iyi söyleyen opera şarkıcısı Güvenç Dağüstün’ün bir bildikleri varmış.    

  Prof. Dr. Selçuk Basa, özellikle çene cerrahisi alanında uluslararası üne sahip bir diş hekimi. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanlığı yaptığı bir dönemi de içeren, Acıbadem Üniversitesi’nde sürdürdüğü uzun bir akademik hayatı var. Halihazırda hekimliğe iki ayrı şehirde devam ediyor. 

Yani normalde değil beste yapıp enstrüman çalacak, başını kaşıyacak zamanı olmaması lazım. Hal böyleyken, müzik belli ki her zaman hayatının önemli bir parçası olagelmiş, küçük yaşlardan beri şarkı yazmayı, piyano ve gitarla bunları çalmayı sürdürmüş. 2012’de de Kürşat Başar’ın abisi Yağmur Başar ile birlikte eski şarkılarını kaydetmişler. Bu arada çaldığı enstrümanlara saksafon da eklenmiş.

Enterasan bir bileşim

  Dört yıl sonra ikinci albümü ‘Amorf’u çıkarmış ki, biz oradan en çok Ajda Pekkan’ın kendisine vokal yaptığı ‘Yasak Aşklar’ adlı şarkısını biliyoruz. Derken, bizim Gümüşlük’te izlediğimiz proje çıkmış ortaya; sahiden son derece enteresan bir bileşim söz konusu. Projenin adı ‘Oturulur Konuşulur’.

 Kim bu oturup konuşanlar? Selçuk Basa, Burçin Büke, Güvenç Dağüstün dedik, bu isimlere ilaveten ‘Poyraz Karayel’in yıldızı Celil Nalçakan. Evet, biz onu da dizide Zülfikar olarak Ahmet Kaya şarkıları söylerken izlemiştik ama meğer şahane şarkı sözleri yazıyormuş aynı zamanda. Ve o sözler Basa’nın müziğiyle birleşince ortaya insanın anında diline takılan, sözleri de olabildiğince sade ve vurucu şarkılar çıkmış.

  Tabii ortada Büke gibi bir müzisyen, onun müthiş orkestrası, Dağüstün gibi bir ses de var. Bazı şarkıları Basa, bazılarını  Nalçakan söylüyor, araya Ahmet Kaya da mutlaka karışıyor. Her şeyden önce sahnede bir samimiyet ve sıcaklık var. Tam da işte oturup konuşur gibiler, biz de eve çaya gelmişiz.  

  Nalçakan ve Basa şarkılarından ‘İki ayak izi aynı yönde / İkisi de benim, olmaz böyle / Hani beraber aya çıkacaktık / Terliklerin kaldı bende’ diyen ‘Ben ve Ben’i, ‘Çok özleyen,  çok bekleyen, çok yanılan’ ‘Vesaire’yi YouTube’da bulup dinleyebilirsiniz. 

‘Oturulur Konuşulur’ ekibini gördüğünüz yerde güzel şarkılar, iyi müzik, matrak muhabbet bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şarkıları içerecek albümlerini dört gözle bekliyoruz.

Etiketler
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.