28.02.2019 16:26 | Son Güncelleme:
AA

"ÖTV’nin sıfırlanması, ilgili sektörlere büyük katkı sağlayacak"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin üretim ve ihracatı adına, ham kürk ve deriler ile ihraç edilen  araçlardaki ilk dolum akaryakıtında ÖTV’nin sıfırlanmasının, ilgili sektörlere  büyük katkı sağlayacağını ve ihracatçıların ihracatı katlamalarına büyük destek  vereceğini vurguladı.

Gülle, ham kürk ve deriler ile ihraç edilen araçlardaki ilk dolum  akaryakıtında ÖTV’nin sıfırlanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar  Pekcan'ın bu adımla 15 milyar dolarlık deri ihracatının ve 32 milyar dolarlık  otomotiv ihracatının küresel rekabetçiliği için önemli bir adıma imza attıklarını  belirten Gülle, "TİM, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği  (İDMİB) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) bünyesindeki tüm  ihracatçılar olarak müteşekkiriz. Deri ve otomotiv ihracatımız için kritik önemde  bir adım atılırken, 43. fasıldaki ham deri dışındaki ürünlerde verginin yüzde  20’den 25’e çıkarılmasını da ithalatı azaltıcı etkisi nedeniyle, desteklediğimizi  bilhassa belirtiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Gülle, Türkiye’nin üretim ve ihracatı adına, ham kürk ve deriler ile  ihraç edilen araçlardaki ilk dolum akaryakıtında ÖTV’nin sıfırlanmasının, ilgili  sektörlere büyük katkı sağlayacağını ve ihracatçıların ihracatı katlamaları adına  büyük destek vereceğini belirtti.

"Delegeler Çalıştayı'nda gündeme gelmişti"

Konunun 7 Şubat 2019’da gerçekleşen 2. TİM Delegeler Çalıştayı’nda ele  alındığına işaret eden Gülle, "Bu tablonun, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızla  gerçekleştirdiğimiz, Ticaret Bakanlığımız ve TİM’in ev sahipliğindeki son  çalıştayda ihracatçılarımız tarafından dile getirildikten kısa bir süre sonra  hayat bulmuş olması bizleri sevindirmiştir." ifadesini kullandı.

Gülle, şunları kaydetti:

"Sayın Bakanlarımızın, Delegeler Çalıştayı’nda, ihracatçı  birliklerimizin takdim ettiği sektör beklentilerine 3 hafta gibi kısa bir sürede  destek vermiş olmaları, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ekonomimize  sağlayacağı dinamizmin de anlamlı bir örneğini teşkil etmektedir. 15 yıldır  beklenen bir konu neticelenmiştir. Sayın Bakanımız tam 6 saat boyunca hiç ara  vermeden, ihracatçılarımızın talep ve isteklerini dinleyip not alarak, tüm  bunları çözüme kavuşturacağı sözünü vermişti. Sayın Bakanımızın talebimize  verdiği cevap bizleri sevindirmiştir. Sayın Bakanımız 15 yıldır bekleyen bir  sorunu 3 haftada çözdü, minnettarız. İnanıyorum ki, ilgili ihracatçı  sektörlerimize de büyük katkısı olacak, ihracatçılarımıza destek verecektir.  Taleplerimizin dikkate alınması ve hayat bulması, ihracatçılarımızın yeni  rekorlara imza atmaları adına, şevkimizi ve gücümüzü artıyor."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1