İzmir

Yerel Haber
27 Ocak 2016 - 17:47

ÖYKAM, DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLUYOR

IHA

Söke Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş ile Söke Belediyesi Kent Arşivi Sorumlusu Cevdet Üzüm, Aydın’da kurulacak kent müzesi öncesinde Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’ni (ÖYKAM) ziyaret etti.
ÖYKAM, Türkiye’nin çeşitli belediyelerine örnek olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Turgutlu Belediyesi’ne örnek olan ÖYKAM, bu hafta da Söke Belediyesi’ne örnek oldu. 2012 yılından bu yana Türkiye’deki birçok belediye kendi kentlerinde kuracak oldukları kent müzesi öncesinde ÖYKAM’da incelemlerde bulunmuştu. Dün de Söke Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş ile Söke Belediyesi Kent Arşivi Sorumlusu Cevdet Üzüm ÖYKAM’ı ziyaret etti.
SÖKE’DE DE KURULACAK
ÖYKAM’da detaylı inceleme yapan Söke Belediyesi yetkilileri Söke’de proje aşamasında olan ’Söke Kent Müzesi adına neler yapabiliriz?’ sorusuna cevaplar aramak için ÖYKAM’ı ziyaret ettiklerini belirtti. Söke Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş şunları ifade etti: “Söke Belediyesi olarak ilçe tarihimizi ve geçmişimizi korumak ve geleceğe en iyi şekilde taşımak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şuan ilçemizde Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evimiz var. Biz de bu müze ve sanat evimizin daha aktif halde olmasını sağlayacağımız bir takım çalışmalar yapıyoruz. Söke Kent Arşivi çalışmalarımız 2010 yılından bu yana detaylı bir şekilde devam ediyor.”
“ÖYKAM’IN NAMINI DUYDUK”
ÖYKAM’ın namını duyduklarını ve bu sebeple ziyarette bulunduklarını kaydeden Karakaş, "Bugün Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’ne iyi ki gelmişiz. Çok önemli, çok kapsamlı ve çok derin bir yer olmuş. Burada sadece Ödemiş’i değil Küçükmenderes’i, hatta Türkiye genelini ilgilendiren eserleri gördüm. ÖYKAM’daki arkadaşlarımız bize en iyi şekilde yardımcı oldular" diye konuştu.
“ÖDEMİŞ GEÇMİŞİNİ İYİ KORUMA ALTINA ALMIŞ”
Söke Belediyesi Kent Arşivi Sorumlusu Cevdet Üzüm ise, “Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi en iyi şekilde restore edilmiş ve en iyi şekilde müze haline kent arşivi haline dönüştürülmüş. Her oda ayrı bir izlenim aktarıyor. Ödemiş’in geçmişi burası sayesine iyi koruma altına alınmış. Biz de Söke’de bu çalışmayı yapıyoruz" dedi.

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

11°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.