Ege

25.01.2018 - 00:58 | Son Güncelleme: 25.01.2018-1:00

Oyun yazılımıyla heyecan vereceğiz

Dokuz Eylül Üniversitesi, Netmarble Türkiye’yle ‘Dijital Oyun ve Tasarım Kuluçkası’ protokolü imzaladı. Rektör Vekili Prof. Dr. Çelik: “Bilişim sektörünün kılcal damarlarını genişletecek projeleri, yeni iş modelleriyle geliştirmeye gayret ediyoruz. Mobil oyun yazılımı konusunda heyecan verici bir başlangıç yapacağız” dedi

Sitene Ekle

İZMİR AA

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile Netmarble Türkiye arasında ‘Dijital Oyun ve Tasarım Kuluçkası’ protokolü imzalandı. DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, üniversitede düzenlenen  protokol imza töreninde, geleneksel sektörlerin yanı sıra yeni iş alanlarının  ekosisteme dahil olmasıyla katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıktığını söyledi.
Dijital oyun sektörünün de son yıllarda gücünü ciddi ölçüde hissettirdiğini belirten Çelik, “Küresel oyun endüstrisi pazarının 2015-2019 yıllarında yaklaşık 118 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması öngörülüyor. Birçok ülkenin gayri safi milli hasılasına denk gelmeye başlayan bu rakamlar, uluslararası ölçekte hizmet üreten büyük firmaları ülkelerle yarışabilecek hale  getirmiştir” dedi.

Üniversite olarak dijital oyun pazarının ciddi bir istihdam ve katma değer sağlayacağına inandıklarını dile getiren Çelik, “Bilişim sektörünün kılcal  damarlarını genişletecek projeleri yeni iş modelleriyle geliştirmeye gayret ediyoruz” ifadesini kullandı. Çelik, Endüstri 4.0’a dayalı iş modellerini desteklediklerini, üniversite markasıyla dijital dünyaya imza atmak istediklerini, sadece yazılım ya  da donanımla değil, bilişim sektörünün her noktasında yer almayı hedeflediklerini aktardı.
Dijital oyun sektöründe, mobil uygulamalardan konsol oyunlarına kadar geniş bir alanda çalışma yapmayı planladıklarını söyleyen Çelik, “Bugün burada imzalayacağımız bu protokolle mobil oyun yazılımı konusunda yepyeni ve heyecan verici bir başlangıç yapacağız. Üniversitemiz, dijital oyun alanında hem kuluçka  merkezi hem de Ar-Ge çalışmalarına destek olacak bir iş ortağı olarak hareket edecek” diye konuştu.

‘1 milyar dolar ihracat’

Netmarble Türkiye Genel Müdürü Barış Özistek de “Türkiye’nin 2023 bilişim ihracat hedefi 1 milyar dolar. Oyun, desteklenmesi gereken 4 ana sektörden biri. Tek başına  Türkiye’nin 2023 bilişim ihracatı hedefini tutturabilir. İyi bir oyunu 1-1,5 senede geliştirip dünyayla buluşturup tek başına 1 milyar dolar ihracat yapabilirsiniz” diye konuştu.


Hangisi Cemal Süreya'ya ait bir şiiridir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX