Oyuncuların albüm çıkarma sevdası nasıl başladı?

Kimileri gerçekten müzik yapmak ister, kimileri de sırf canı öyle istediği için şarkı söyler. Peki hangileri gerçekten iyi?

Oyuncuların albüm çıkarma sevdası nasıl başladı?

1- Meltem Cumbul - Seninleyim (1998)

 

 

Aslında bu çalışma single olarak yayınlandı ama o kadar çok versiyonu vardı ki, albümmüş gibi algılandı. Meltem Cumbul, en çılgın ve parlak dönemlerinde yaptığı bu çalışmayla bir trend başlattı diyebiliriz. İngiliz şarkıcı İmaani'nin aynı yıl yayınladığı 'Where Are You Now' şarkısı için Şehrazat'a Türkçe söz yazdırdı, 'Seninleyim' olarak yayınladı. Erol Temizel'in modern düzenlemesi, o döneme göre çok yenilikçiydi. 2000'li yılların gözdesi olacak dans müzikleri, bu şarkıyla ateşlendi diyebiliriz.

 

2- Timuçin Esen - Mayhoş (2011)

 

 

Geçen yılın en çok konuşulan oyuncularından olan Timuçin Esen de, zamanında rock sound'lu bir albüm yayınladı. Söz ve müziklerinin tamamının kendisine ait olduğu bu albümle beğeni kazandı. En son rol aldığı 'Müslüm' filminin soundtrack albümünde de Müslüm Gürses'in unutulmayan şarkılarını yorumlayarak kariyerine büyük bir ivme kazandırdı. 

 

3- Ebru Cündübeyoğlu - Sevdiğim Şarkılar (2013)

 

 

Meslek hayatının 20'nci yılında, Seda Akay prodüktörlüğünde bir Türk sanat müziği albümü yaparak şaşırtmıştı. 

 

4- Türkan Şoray - Türkan Şoray Söylüyor (2015)

 

 

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray da bu akıma katıldı. Gerçi onunki biraz farklı bir durumdu. Sayısı 200'ün üstünde olan filmlerinde zaman zaman şarkı söylemiş ve yaklaşık 40 yıldır mütemadiyen albüm teklifi almış olmasına rağmen, yıllarca bu işe sıcak bakmamıştı. Ama 2015'in son aylarında, "Sevenlerime bir hatıra olarak ilk ve son albümüm" dediği Türkan Şoray Söylüyor çalışmasını yayınladı.

 

5- Bergüzar Korel - Aykut Gürel Presents (2016)

 

 

Oyunculuktaki başarısı tartışılamayacak bir isim Bergüzar Korel. Üstelik şarkı söyleme konusunda da yetenekli. Aykut Gürel prodüktörlüğünde, tamamı Sezen Aksu şarkılarından oluşan albümü yayınlandığında çok başarılı bulunmuş ve Korel'in yumuşak vokaliyle hanesine artı puan yazdırmıştı.

 

6- Farah Zeynep Abdullah - Bu Hangi Masaldı (2018)

 

 

Farah Zeynep Abdullah'ın Unutulsam Fısılda filminde seslendirdiği 'Gel ya da Git' adlı şarkıdaki yorumu sayesinde, hüzünden hüzüne, duygudan duyguya jet geçiş yaptığımızı unutmayalım. Filmde canlandırdığı şarkıcı rolü, onun için büyük bir fırsattı. 2018'in son aylarında yayınladığı rap formundaki çalışması 'Bu Hangi Masaldı' ile Türkiye'de çekilen ilk dikey video klibe imza attı.  

 

BONUS: Gökçe Bahadır

 

Bu akımın son temsilcisi şimdilik 'Aykut Gürel Presents' albümüyle Gökçe Bahadır... Şimdilerde16 Mart'ta İstanbul DasDas sahnesinde vereceği albüm lansman konserine hazırlanıyor. 

instagram.com/furkancanhazar
furkancanhazar@gmail.com 

Bu makaleye ifade bırak