Eğitim
24.06.2011 - 10:24 | Son Güncelleme: 24.06.2011-10:26

Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yönetmeliği değişti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikle, kurumlar, sabah saat 7’de başlattıkları faaliyetlerini akşam 22’de sonlandıracaklar.

Sitene Ekle
Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yönetmeliği değişti

Özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim ve öğretim, yönetim, öğrenci kaydı, etüt çalışma süreleri ve işleyişle ilgili usul ve esasları belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, etkinlikler, kurumlarda, etüdün yanı sıra programı valilikçe uygun görülen; halk oyunları ve çeşitli spor dalları, tiyatro, müzik, resim, heykel, oymacılık ve seramikçilik alanları, fotoğraf, projeksiyon ve sinema, koleksiyonculuk, sosyal ve fen bilimleri alanlarında inceleme ve araştırma, güzel konuşma ve yazma, kitap okuma gibi etkinliklerin birkaçı veya tamamı uygun yaş ve seviye grupları oluşturularak yapılacak.

Öğrencilerin gezi, sinema, tiyatro, konferans, konser ve benzeri etkinliklerden yararlanmalarının da sağlanabileceği etüt eğitim merkezlerinde; özel dershane etkinlikleri kapsamında bulunan ve öğrencilerin bir üst öğrenime hazırlanması veya test uygulaması gibi etkinlikler yapılmayacak.

Kurumlara ilköğretim okullarına devam eden öğrencilerin kayıtları yapabilecek. Kurumlarda, karma eğitim esas olacak.

Kurumların hafta içi ve hafta sonu günlük çalışma faaliyetleri sabah saat 7’de başlayacak ve 22’de sona erecek. Kurumlarda, "sadece etkinliklerde görevlendirilen usta öğretici"ler de görev yapabilecek.

Kurumlarda görev yapacak eğitim personelinden görevine devam edecekler için, sözleşmenin bitiminden en geç 30 gün önce çalışma izinlerinin uzatma onayı toplu olarak alınacak.

Kurumlardaki eğitim personeli, diğer personel ve öğrencilerin kılık ve kıyafetlerinde ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak. Ancak öğrencilerin forma ve benzeri tek tip kıyafet giymeleri zorunlu olmayacak.

Bu yönetmelikle, 22 Temmuz 2005 tarihli "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yönetmeliği" yürürlükten kaldırıldı.
 


Etiketler:
Zenginden alıp fakire vermesiyle ünlü halk kahramanı kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX