8 Ağustos 1999 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI


MİLENYUM nedir?
Milenyum bin yıllık bir zaman dilimidir.

Türkiye'de nasıl yaşanacak
Ekonomik ve sosyal hayatın kesintisiz sürebilmesi için 2000 yılı projesi devlet kuruluşlarında birinci öncelikli iş olarak ilan edildi.

Turizmin 2000 bereketi
Dünyada ve Türkiye'de 20'inci yüzyılı 21'inci yüzyıla bağlayacak olan yılbaşı gecesi hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.

İngiltere yedi yıldır hazırlanıyor
İngiltere yedı yıldır hazırlanıyor

21.yy Arşiv

21.yy Güncel

Milenyum nedir?

Milenyum bin yıllık bir zaman dilimidir. Teologlar ve sosyal bilimcilere göre ise Milenyum çok daha özel bir anlam taşıyor ve yeni bir çağın başlangıcı, mücadelelelerin ve acıların ortadan kalkacağı, barış, adalet ve mükemmel uyumun en yüksek derecede hakim kılınacağı 'yeryüzünde bir cennet' inancını da içeren çağı simgeliyor. Hıristiyanlar için Milenyum Hazreti İsa'nın bin yıllık bir zaman diliminde dünyayı yönetmek amacıyla geri döneceği bir dönem demek. Aslında, Milenyum fikri Hıristiyanlık'takinden çok daha öncelere dayanıyor ve bir şekilde cennete dönüş genel inanç sistemlerinde neredeyse evrensel bir olgu olarak kendini gösteriyor.

Yeni Milenyum ne zaman başlıyor?
Yeni Milenyum 1 Ocak 2001'de başlıyor. Bu tarih, sıfır sayısının kullanılmadığı Roma rakamları hala kullanılmakta iken hazırlanmış olan Gregoryen takviminden kaynaklanıyor. Bu takvimle ilgili problemler ilk olarak Dionysus Exiguus adlı bir papazın beşinci yüzyılın sonlarında AD (milattan önce MS) sistemini tanıtmasıyla ortaya çıktı. Roma rakamlarında sıfır bulunmadığı için İsa'nın doğumunu Millattan sonra 1 olarak belirledi. Onun hatası iki yüzyıl sonra, Dionysus'un sistemini İsa 'nın doğumundan önceki yıllara da yayan BC(Millattan Önce MÖ)sistemini yaratan papaz Venerable Bede tarafından daha da fazlalaştırıldı. Ataları gibi, o da sıfırı kullanmadı ve takvim geriye doğru giderken MS 1'den MÖ 1'e atlamak zorunda kaldı. Bu 11'den 9'a doğru sayarken 10'u atlamak gibi çok gözüküyor olsa da 1200 yıl boyunca devam eden takvimsel bir anormallik olarak sürüp gitti. Bu sisteme göre, ilk Milenyum'un ilk yılı MS ocak 1, 1'de başladı. Buna göre bininci yıl MS Aralık 31, 1000'e kadar sürdü. Aynı işleyişle ikinci Milenyum'un ilk günü ocak 1, 1001'di. Bu yüzden önümüzdeki Milenyum'un başlangıcı 1 Ocak, 2001 olacak.

1 Ocak 2000 tartışması
Birçok insan yeni Milenyum'un arifesini, teknik olarak bir yıl erken olmasına rağmen 31 Aralık 1999 / 1 Ocak 2000 gecesinde kutlayacak. Daha önceki yüzyıllarda da benzeri bir tartışma çıkmıştı. Aralık 26, 1799'da The Times'da "Bu yüzyıl ocak 1, 1801'e kadar sürecek... Bu olayı daha fazla devam ettirmeyeceğiz... Bu saçma, çocukça bir tartışma ve bizim beyan ettiğimize ters fikirler taşımayı sürdürenlerin anlamsız isteklerini ortaya koyuyor. Ama bugün Greenwich'teki eski kraliyet gözlemevi bile, 2001'in yeni Milenyum'un başlangıcı olduğu fikrini sürdürür iken 2000' kutlamayı planlıyor.

21. yüzyıl
Tel: 0212 505 63 44
Fax: 0212 505 62 55

edip.oymen@milliyet.com.tr.
© 1999 Milliyet