Grup
Program
Statlar
Röportajlar
İlgili Siteler
Home


10 Haziran - 12 Temmuz 1998

Ölümün gölgesinde futbol

MİLLİYET, Kolombiya'nın Frankfurt'taki kampına girdi. Kendi kalesine gol atınca öldürülen Escobar unutulmuyor. Gomez, oyuncularını kupaya motive etmekte zorluk çekiyor. Kolombiya Milli Takımı Teknik Direktörüne tehdit yağıyor.


       Dünya futbolunda Kolombiya denince akla gelen ilk olay korkunç bir futbol cinayeti oluyor. 4 yıl önce Amerika'da yapılan finallerde büyük sempati toplayan Kolombyalılar inanılmaz bir olayla futbol tarihine geçtiler. Amerika ile oynanan ve 2 - 1'lik yenilgiyle sonuçlanan maçta kendi kalesine gol atan Adres Escobar, bunun bedelini ağır ödedi. Futbol mafyası Escobar'ı bir otoyol lokantasında kurşuna dizerek, infazı yerine getirdi

       Escobar, Kolombiya'da öldürülen ilk futbolcu değil. 1993 yılında bir başka futbolcu da mafya tarafından ölümle cezalandırıldı. Omor Canos adlı bu futbolcu bazı oyuncuların mafya ile işbirliği yaptığını iddia etmişti. Canos, bunu kanıtlayamadan öldürüldü. Bir futbolcunun da çocuğunu kaçıran mafya, şimdi de Teknik Direktör Gomez'e Aristizabal'ı kadroya aldığı için tehdit yağdırmaya başladı.

ASPRILLA 'Sürpriz yapacağız'

       Kolombiya Milli Takımı'nın süper starı Asprilla, Teknik Direktör Gomez gibi temkinli konuşmuyor, iddialı sözler söylüyor. İtalya'nın Parma takımında oynayan ünlü futbolcu, "En büyük sürprizi biz yapacağız. Grubumuzda lider olup, çeyrek finale çıkacağız" diye konuşuyor.

KOLOMBİYA acıların ülkesi

       Kolombiya denince akla şiddet, kokain, mafya ve futbol geliyor. Halkının yüzde 20'si beyaz, yüzde 54'ü beyaz - yerli melezi, yüzde 14'ü beyaz - zenci melezi, yüzde 5'i yerli, yüzde 4'ü zenci, yüzde 3'ü de yerli - zenci melezi olan Kolombiya, sürekli cinayetlerle sarsılıyor, mafya - asker - gerille örgütleri ülkeyi kana boğuyor. İşte Güney Amerika ülkesinden bir görünüm. Tarih 10 Mart. İsyancılarla askerler arasında çıkan çatışmada 100 kişi yaşamını yitirmiş. Halk ağlıyor, ölenler törenle kaldırılıyor. Kolombiya halkı, futbolla teselli bulmak istiyor.

Tehditler yıldırmaz

       Kolombiya Milli Takımı Teknik Direktörü Hernan Dario Gomez, ülkesindeki olayların abartıldığını söylüyor. Ama tehdit aldığını da saklamıyor. Gomez, "Her Dünya Kupası öncesi bu tür söylentiler oluyor, tehditlerde bulunuluyor. Biz olayların etkisinde kalmadan, Dünya Kupası'na konsantre olmaya çalışıyoruz" diyor.
       Gomez, Fransa 98 ile igili olarak da "Brezilya 4. şampiyonluğunu alacak. Arjantin de finali oynayacak" diye konuşuyor. Sürprizler yaşanabileceğini belirten Gomez, "Futbolun son yıllarda geçirdiği hızlı değişim, takımlar arasındaki güç farkını ortadan kaldırdı. Bu nedenle rakibini küçümseyen yanar" ifadelerini kullanıyor.

Fransa'ya gidiyorlar

       Kolombiya Milli Takımı, Dünya Kupası hazırlıklarını bir haftadır Frankfurt yakınlarındaki Neu Isenburg'ta sürdürüyor. Bazı günler oyuncularına üç antrenman birden yaptıran Teknik Direktör Gomez'in derdi mafya nedeniyle kupaya yeterince konsantre olamamaları. Kolombiya, Almanya kampını bugün tamamlayacak ve Fransa'ya geçecek.

Lopez iddialı

       Kolombiya Milli Takımı'nın defansının en önemli futbolcularından biri de Osman Lopez. Millonaris'te forma giyen Lopez, "Tarihimizin en başarılı turnuvasını yaşacağız" diyor. Mafya olayları ile ilgili olarak yorum yapmaktan kaçınan Lopez, "Biz şu anda sadece Dünya Kupası'nı düşünüyoruz" diye konuşuyor.

Valderrama veda ediyor

       Valderrama, futbolunun yanı sıra ilginç saç şekli nedeniyle de tüm Dünya'nın ilgisini çekiyor. 36 yaşındaki ünlü oyuncu, Fransa 98'in son Dünya Kupası olacağını söylüyor.
       Valderrama ile birlikte MİLLİYET'in sorularını yanıtlayan Bermudez ve Boleno da 1994'deki cinayet olayını futbollarıyla Dünya'ya unutturmak istediklerini belirtiyorlar.

       GERİ sayım sürüyor. 20. yüzyılın son Dünya Futbol Şampiyonası için sadece bir hafta kaldı artık. Takımlar son çalışmalarını yapıyorlar.
       Kolombiya, kamp yeri olarak Almanya'yı seçmiş. Üstelik şehrin de göbeğini. Evet.. Kolombiyalılar, Frankfurt'ta şehrin en lüks otellerinden biri olan Arebella'da kalıyorlar. Antrenmanları ise otele 20 kilometre uzaklıktaki Neu Isenburg'da yapıyorlar.
       Dünya futbolunda Kolombiya denince akla gelen ilk olay korkunç bir futbol cinayeti oluyor. 4 yıl önce Amerika'da yapılan finallerde büyük sempati toplayan Kolombyalılar inanılmaz bir olayla futbol tarihine geçtiler. Amerika ile yapılan ve 2 - 1'lik yenilgiyle sonuçlanan maçta kendi kalesine gol atan Adres Escobar, bunun bedelini ağır ödedi. Futbol mafyası Escobar'ı bir otoyol lokantasında kurşuna dizerek, infazı yerine getirdi. Bu cinayetten sonra ülkedeki iyi futbolcuların çoğu başka ülkelere gitti.
       Escobar, Kolombiya'da öldürülen ilk futbolcu değil. 1993 yılında bir başka futbolcu da mafya tarafından ölümle cezalandırıldı. Omor Canos adlı bu futbolcu bazı oyuncuların mafya ile işbirliği yaptığını iddia etmişti. Canos, bunu kanıtlayamadan öldürüldü.
       Canos'dan sonra bu kez de Luis Fernando Herrera ortaya çıktı. O da aynı iddialarda bulundu, bu ortamda futbol oynayamayacağını açıkladı. Herrera, bir gün idmandan evine döndüğünde 4 yaşındaki oğlunun kaçırıldığını anladı. Mafya, Herrera'dan susmasını ve hemen futbolu bırakmasını istiyordu. Polisler, uzun süren uğraşlardan sonra çocuğu bulabildiler.
       Mafya ile ilgili son olay da geçen ay Teknik Direktör Hernan Dario Gomez'in Fransa 98'de forma giyecek 22 kişilik kadroyu açıklamasından sonra meydana geldi. Kadroda Sao Paolo'lu Victor Aristizabal'ın da olması mafyanın hoşuna gitmedi. Teknik Direktör Gomez, üstüste tehdit telefonları aldı, kendisinden Aristizabal'ın hemen kadrodan çıkarması istendi.
       Gomez, tehditlere rağmen Aristizabal'ı kadrodan çıkarmadı. Bu futbolcunun Fransa 98'de oynayıp, oynamayacağı merakla bekleniyor.
       Kolombiya kampına hafta sonunda Almanya ile oynadığı ve 3 - 1 yenildiği maçtan sonra gittik.
       Teknik Direktör Gomez ile futbolcular, Almanya maçında alınan sonucun Dünya Kupası için ölçü olamayacağını söylediler ve eklediler:
       "Bu kupa sürprizlerle dolu olacak, en büyük sürprizi Kolombiya yapacak."

Romanya - Kolombiya
15 Haziran, pazartesi 17:30
Lyon

Kolombiya - Tunus
22 Haziran, pazartesi 17:30
Montpellier

Kolombiya - İngiltere
26 Haziran, cuma 21:00
Lens

[Fransa yerel saati ]


Ölümün gölgesinde futbol