Özer Uçuran Çiller

 • İsim
  : Özer
 • Soyad
  : Uçuran Çiller
 • Mesleği
  : Mühendis
 • Doğum Tarihi
  : 21.09.1937
  1937-09-21
 • Uyruğu
  : Türkiye
BİYOGRAFİSİ

Türk mühendis. Türkiye'nin eski başbakanlarından Tansu Çiller ile evli ve iki çocuk babasıdır. Evliliğinden sonra "Çiller" soyadını aldı.
 
Caddebostan'ın ilk ve 30 yıllık muhtarı ve market sahibi Ramiz Uçuran ile İsmet Uçuran çiftinin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Saint Joseph Fransız Lisesi'nde okuduktan sonra Robert Kolej'de(Boğaziçi Üniversitesi)mühendislik ve yüksek mühendislik tahsilini yaptı. Amerika’da Boston ve Connecticut üniversitelerinden MBA derecesi kazandı. 1975 yılına kadar Amatek Inc. Şirketinde Holding Ekonomik Kontroller Direktörü olarak görev yaptı.
 
1963 yılında Tansu Çiller ile evlenen Özer Çiller, 8 yıl Amerika'da kaldıktan sonra Türkiye'ye döndü ve Mehmet Emin Karamehmet'in yanında Çukurova Holding’te CEO olarak görev yaptı. 1983 yılında kendi şirketini kuran Özer Uçuran Çiller aynı zamanda, Milliyet ve Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı.
 
Eşi Tansu Çiller'in siyasete atılıp 1993 yılında ilk kadın başbakan olmasından sonra Türkiye'nin ilk "First Gentleman"'ı (tr:Başbeyefendi) unvanını aldı. 2000'li yılların başlarından itibaren alternatif tıbba merak salan Özer Çiller'in bu konuda yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.
 
Özer Çiller, Kanuni Sultan Süleyman'ın, Yavuz Sultan Selim’in ve II. Beyazıt’ın 24 yıl Şeyhülislamlığını yapan şeyhülislamlarından olan Zenbilli Ali Efendi'nin(Ali Cemali) torunlarındandır.
 
Zenbilli Ali Efendinin şeceresine göre Özer Çiller aynı zamanda Hz. Ebubekir’in torunlarından olup, Hz. Mevlana’nın da soyundandır. Kanuni Sultan Süleyman tahta çıktığında, yanında Şeyhülislam Zenbilli Ali Efendi ve yine soyundan olduğu Sadrazam Pir’i Mehmet Paşa vardı.
 
Eserleri
Pencere , Yeniçağ'da Düşünce Gücü ve Holistik Sağlığa Açılan Pencere (Ciltli), Truva Yayınları, Mayıs 2005
Mutlu ve Başarılı Olma Sanatı, İnkılâp Kitabevi, 1994
Sırrın Sırrı, Doğan Kitap, 2008
Yazgı, Doğan Kitap, 2010
İnfoteizm, Doğan Kitap, 2011
Düşüncenin Simyacılığı, Doğan Kitap, 2012
Tanrı Parçacığının Sırrı, Doğan Kitap, 2014


Özer Uçuran Çiller biyografisi

Özer Uçuran Çiller kimdir?

Özer Uçuran Çiller 21.09.1937 tarihinde doğmuş olup Mühendis olarak görev yapmaktadır.

Özer Uçuran Çiller kaç yaşındadır?

Özer Uçuran Çiller 21.09.1937 tarihinde doğmuş olup 81 yaşındadır.

Özer Uçuran Çiller ne iş yapar?

Özer Uçuran Çiller Mühendis olarak görev yapmaktadır.

Özer Uçuran Çiller nerelidir?

Özer Uçuran Çiller Türkiye vatandaşıdır.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.