15.05.2011 02:30 | Son Güncelleme:
İSTANBUL Milliyet

Özer Yelçe’yi kaybettik

Milliyet’in eski dış haberler müdürlerinden gazeteci Özer Yelçe, yakalandığı akciğer kanseri hastalığına 66 yaşında yenik düşerek yaşama gözlerini yumdu

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören, gazetemizin eski dış haberler müdürlerinden   Özer Yelçe, 66 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yelçe’nin cenazesi, yarın (16 Mayıs) Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
1945 yılında İstanbul’da doğan Özer Yelçe, Kadıköy Maarif Koleji’ni ve Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde çalışan Yelçe, BBC, WDR ve Amerika’nın Sesi gibi birçok uluslararası basın yayın kuruluşunda Türkiye ve Ortadoğu muhabirliği yaptı.

Ödüllü gazeteci
Çok sayıda gazetecilik ödülü de kazanan Yelçe, uzun yıllar NTV Radyo’da klasik müzik ve sinema programları yaptı. Yaşar Holding Başkanlık Basın Temsilciliği ve Sabancı Holding Kurumsal İletişim Direktörlüğü gibi görevlerde de bulunan Yelçe, 1992’de Elit İletişim’i kurarak uluslararası tanıtım ve iletişim danışmanlığı yaptı.
Özer Yelçe’nin, “Yaşanmamış Pazarlar”, Güven Yılları”, Hayal Mektupları”, “Sabancı Ailesi Soyağacı Kitabı” adlı kitapları ve çok sayıda çevirisi yayımlandı. Sürekli basın kartı sahibi olan  Yelçe, Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi.
2008-2010 yılları arasında Basın Konseyi Genel Sekreterliği görevinde de bulunan Özer Yelçe, evli ve bir kız babasıydı.

 

Gazeteci dostları anlattı 
- Hasan Pulur: “Çok çalışkan, espritüel bir arkadaştı. Başarılı bir gazeteciydi. Çok iyi mizah anlayışı vardı. Mizah yazarı olsaydı eminim çok başarılı olurdu. Çok üzgünüm.”
-  Sami Kohen: “Özer, meslek hayatımdaki en yakın arkadaşlarımdan biriydi. Çok değerli, esprili, çalışkan ve pratik zekalı bir gazeteciydi. Onda bu cevheri gördüğüm için dış haberleri kendisine devretmeyi uygun görmüştüm. Nitelikleri saymakla bitmez. Bana, ‘Hayat hikayeni yaz’ dediklerinde aklıma ilk Özer gelmişti. Pırlanta gibi bir oğlandı. Ölümü benim için büyük şok oldu.”
-  Doğan Heper: “Özer Yelçe, bu meslekte tanıdığım en iyi insanlardan biriydi. Yıllarca beraber çalıştık. Hem iyi bir gazeteci hem de çok iyi bir arkadaştı. Kardeşim ölmüş kadar üzüldüm. Bütün camiaya başsağlığı diliyorum.”
-  Mehmet Ali Birand: “Medyanın insan unsurunu ve espri yeteneğini en iyi yerleştiren kişisiydi. Müzik kültürü ve farklı bakış açısı ile Yelçe, yıllar boyunca hepimizin hayatını renklendirdi. Renkli bir insandı. Çok erken kaybettik. Bizlere daha vereceği çok şey vardı. Kaybeden biz olduk.”
-  Tufan Türenç: “Özer ile mesleğe aynı yıllarda başladık. Çok eski arkadaşımdı. Kalemi güçlü, zekası kıvrak ve espriliydi. Bab-ı Ali’ye yıllarca emek verdi. Onurlu, aydın bir insan ve kusursuz bir gazeteciydi. Sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0