Kitap
22.09.2017 - 13:16 | Son Güncelleme: 22.09.2017-13:17

"Özgürlük nedir Rafi, daha büyük bir akvaryumda olmak mı?’’

Yazar, şair Serhan Kansu’nun terk edilen küçük bir kaplumbağanın gerçek hikâyesinden esinlendiği çocuk romanı “Sırtımdaki Okyanus” Elma Yayınevi etiketiyle okuyucuyla buluşuyor. Yazar yeni kitabında özgürlük, insan, sevgi, bağlılık, para gibi hayata dair kavramları sorguluyor. Eser, çocukların yanında yetişkinlerin de okuması gereken bir çocuk romanı…

Sitene Ekle

Şiir kitabı “Şerefine Kozmos” ile okuyucunun dikkatini çeken Serhan Kansu, çocuk romanı türündeki ilk kitabını yayımladı. Serhan Kansu, Elma Yayınevi’nden çıkan “Sırtımdaki Okyanus” adlı eserini, terk edilen küçük bir kaplumbağanın gerçek hikâyesinden esinlenerek kaleme aldı.

Teker teker hesaplaşıyor

“Sırtımdaki Okyanus” çocukların yanında özellikle büyüklerin de okuması gereken bir Kitap. Eser, evcil hayvan dükkânında cam bir akvaryumun içerisinde dünyaya gelen, gerçek dünyayı hiç görmemiş küçük bir kaplumbağanın hikâyesini anlatıyor. Küçük kaplumbağa Gambi, yanındaki yaşlı kaplumbağa Rafi’ye “Özgürlük nedir Rafi, daha büyük bir akvaryumda olmak mı?” diye bir soru soruyor ve teker teker hayatımızdaki kavramlarla hesaplaşmaya başlıyor.

Küçücük boyuna bakmadan…

Roman boyunca maceradan maceraya sürüklenen Gambi, korkunca evim dediği kabuğuna saklanıyor, küçücük boyuna bakmadan “dev” diye adlandırdığı insanlara, kedilere, kargalara kafa tutuyor, terk edilmişlik duygusuyla ve gerçek dünyayla yüzleşiyor. Sırtında taşıdığı evinin içine bir okyanusa dalar gibi dalıyor ve hayalleri ona apayrı dünyaların kapılarını açıyor.

 “Büyüyünce sormaya, sevmeye ve söylemeye korkar oluyoruz”

Serhan Kansu yeni kitabı hakkında “Büyüyünce sormaya, sevmeye ve söylemeye korkar oluyoruz. Bu kitap çocukların dünyasıyla bizim dünyamız arasında bir kesişim alanı, kaybettiğimiz çocuk masumiyetini yetişkinlere, yetişkinlerin hayat deneyimini de çocuklara aktaran bir köprü” diyor.


Paraleller arası kaç kilometredir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX