16.12.2008 01:47 | Son Güncelleme:
ÖNAY YILMAZ İstanbul

ÖZÜR TARTIŞMASI

Aralarında Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Baskın Oran ve gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu’nun bulunduğu bir grubun öncülüğünde başlatılan “Ermenilerden özür diliyorum” imza kampanyasına karşı bir bildiri yayımlayan 60’a yakın emekli büyükelçi, “Özür dilenmesi gibi tek yönlü bir davranış yersiz ve yanlış olacak’ dedi

Ermeni kardeşimden özür diliyorum’ 
Aralarında Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Baskın Oran ve gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu’nun bulunduğu bir grup “Ermenilerden özür diliyorum” adlı imza kampanyası başlattı.
“Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum” adlı kampanya metninde, “1915’te Osmanlı Ermenilerinin maruz kaldığı ‘büyük felakete’ duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” denildi.
Özür dileyenler grubu, kampanyanın amacını da şu şekilde anlattı:

‘Gerçekler farklı’
“Ermenilerin başına gelenler Türkiye’de çok az bilinen, unutturulmuş, tahrik edilmiş olgular. Türkler, bu meseleleri daha çok büyüklerinden, dedelerinden duydu. Ama konu hiçbir zaman objektif bir tarih anlatımı haline dönüşemedi.
Bu yüzden pek çok insan Türkiye’de bugün, bütün iyi niyetiyle Ermenilerin başına bir şey gelmediğini zanneder.
Bunun çok tali, ikincil hatta karşılıklı katliamlar şeklinde cereyan eden ve Birinci Dünya Savaşı koşullarıyla açıklanan bir nevi ‘vaka-i adiye’ olduğu kanaati resmi tarih tarafından yıllardır söylene gelmiştir. Fakat gerçekler maalesef çok farklı. Belki bir tane gerçek var, o da şu son tahlilde Ermeniler artık Anadolu’da yok ama diğer unsurlar Türkler ve Kürtler hâlâ burada. Bu kampanyanın öznesi bireyler. Bireyin vicdanından gelen bir ses bu. Özür dileyen diler, dilemeyen dilemez. Bu kadar zaman boyunca, neredeyse 100 sene olacak bu konudan bahsedememiş, açıkça konuşamamış olmaktan dolayı özür dileniyor.” 

Bireysel tavır
Uzun tartışmalardan sonra mutabık kalınan kampanya için alışılagelmiş yöntemlerden farklı bir yol izlenmesi planlanıyor. Kampanyanın öncüleri, hedeflerinin, internette bir yıl boyunca sürdürülmesi ve mümkün olduğunca fazla katılım sağlamak olduğunu belirtiyor.
Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Ahmet İnsel, kampanyayı tarihi sorumluluk karşısında bireysel bir tavır olarak tanımlayarak, “Resmi politikadan bağımsız olarak biz yurttaşların, Türkiye tarihi ile ilgili görüşlerini beyan hakkı var. Kampanyayı bir politika malzemesine dönüştürmemek gerekir” dedi.
Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Aktar da kampanya ile ilgili olarak, “Bireyi, bireyin hissiyatını öne çıkaran bir kampanyanın vaktinin gelmiş hatta geçmiş olduğu kanaatinden yola çıktık. Muhtemelen yılbaşında çok geniş bir kampanya haline getirmeyi hedefliyoruz” diye konuşmuştu.


Kampanyaya imza atanlar Özür dileyenler grubunun www.ozurdiliyoruz.com adlı web sitesinde başlattıkları kampanyaya destek verenlerden bazıları şunlar

Adalet Ağaoğlu  Bejan Matur  Ertuğrul Kürkçü  İbrahim Betil  Mustafa Suphi Erden  Şenol Karakaş 
Adnan Ekşigil  Berat Günçıkan  Esra Mungan  İbrahim Kaboğlu   Mustafa Yasacan  Şerafettin Elçi 
Ahmet Çakmak  Betül Tanbay  Evin Doğu  İhsan Dağı  Naci Kutlay  Şeyhmus Diken 
Ahmet Çiğdem  Bilge Contepe  F.Levent Şensever  İpek Çalışlar  Nail Satlıgan  Sezgin Tanrıkulu 
Ahmet Evin  Bülent Atamer  Faruk Bildirici  Işıl Kasapoğlu  Necmiye Alpay  Şirin Tekeli 
Ahmet İnsel  Bülent Aydın  Fatma Tülin  Julide Kural  Nedim Gürsel  Suavi Aydın 
Ahmet İsvan  Burhan Şenatalar  Fazıl Hüsnü Erdem  Kemal Gökhan Gürses  Neşe Düzel  Şükrü Erbaş 
Ahmet Kuyaş  Canan Tolon  Fehim Caculi  Kemal Göktaş   Nil Mutluer  Süleyman Göncü 
Akif Kurtuluş  Celal Başlangıç  Ferda Balancar  Kezban Hatemi   Nilgün Toker  Tahsin Yeşildere 
Aksu Bora  Cem Mansur  Ferda Keskin  Koray Çalışkan  Nilüfer Göle  Tanıl Bora  
Alaz Kuseyri  Cem Özdemir  Ferhat Kentel  Koray Düzgören  Nurhan Yentürk  Tarhan Erdem 
Ali Arif Cangı  Cemil Koçak  Fethiye Çetin  Korhan Gümüş  Ömer Faruk Gergerlioğlu  Tarık Ziya Ekinci 
Ali Bayramoğlu  Cengiz Aktar  Fikret Adanır  Lale Mansur  Ömer Laçiner  Temel İskit  
Ali Nesin  Cengiz Alğan  Fikret Başkaya  Levent Yılmaz  Ömer Madra    Tuna Kiremitçi 
Alper Görmüş  Cengiz Çandar  Fikret Toksöz  Leyla İpekçi  Oral Çalışlar  Ümit Fırat 
Arzu Başaran  Cezmi Ersöz  Filiz Ali   Leyla Neyzi  Orhan Koçak   Ümit Güney 
Asaf Savaş Akat  Çiğdem Mater  Filiz Koçali  Mahir Günşiray  Orhan Miroğlu  Ümit Kardaş 
Aslı Erdoğan  Coşkun Aral  Füsun Üstel  Mahmut Temizyürek  Orhan Silier  Ümit Kıvanç  
Atila Eralp  Deniz Türkali  Gencay Gürsoy  Mebuse Tekay  Osman Köker  Ümit Şahin 
Atilla Yayla  Derya Alabora  Gila Benmayor  Mehmet Demir  Osman Murat Ülke  Umut Özkırımlı 
Attila Tuygan  Dilek Kurban  Gönül Dinçer  Mehmet Güleryüz  Oya Aydın  Ünal Ünsal 
Aydan Baktır  Doğan Özgüden  Gülçin Santırcıoğlu  Mehmet Soylu  Oya Baydar  Vedat Yıldırım 
Aydın Cıngı  Doğan Tarkan  Güllü Aybar  Mehmet Ural  Özlem Dalkıran  Yahya Madra 
Ayhan Aktar  Ebru Erkekli  Gülseren Onanç  Melek Göregenli  Perihan Mağden  Yalçın Ergündoğan 
Ayhan Bilgen  Ece Temelkuran  Günay Göksu Özdoğan  Mesut Saganda  Pınar Selek  Yaman Yıldız 
Ayla Gürsoy  Edhem Eldem  Gürhan Ertür  Mine Kırıkkanat  Piyale Madra  Yasemin Çongar 
Aylin Aslım  Emine Algan  Habib Bektaş  Mithat Sancar  Ragıp Duran  Yasemin Göksu 
Ayşe Batumlu  Emine Uşaklıgil  Hadi Uluengin  Mücteba Kılıç  Rasim Ozan Kütahyalı  Yavuz Bingöl 
Ayşe Berktay  Emrullah Beytar  Hakan Tahmaz  Muharrem Erbey  Roni Margulies  Yavuz Önen 
Ayşe Buğra  Enis Batur  Haldun Dostoğlu  Muhsin Kızılkaya  Şahin Alpay  Yeliz Kızılarslan 
Ayşe Erzan  Eren Keskin  Hale Tenger  Murat Belge  Şanar Yurdatapan  Yıldıray Oğur 
Ayşe Gözen  Ergin Cinmen  Halil Berktay  Murat Çelikkan  Şebnem K.Fincancı  Yıldız Önen 
Ayşe Kadıoğlu  Ergün Eşsizoğlu  Hasan Cemal  Murat Morova   Şebnem Sönmez  Yücel Sayman 
Ayşe Önal  Erkan Goloğlu  Hidayet Şefkatli Tuksal  Murat Necip Arman  Şehbal Şenyurt  Yusuf Alataş 
Aziz Gökdemir  Erkan Şen  Hüsamettin Onanç  Murat Paker  Selim Deringil  Zeynep Tanbay 
Barış Pirhasan  Erol Katırcıoğlu  Hüseyin Hatemi  Murathan Mungan  Semih Kaplanoğlu  Zozan Özgökçe 
Baskın Oran  Ersin Salman  Hüsnü Öndül  Mustafa Arslantunalı  Semra Somersan  
 

 

‘Özür dilemek yanlış ve  tarihimize saygısızlık’ 
“Ermenilerden özür dilenmesi” kampanyasına karşı çıkan emekli büyükelçiler de bir bildiri yayımladı. Aralarında Şükrü Elekdağ, Korkmaz Haktanır, Onur Öymen’in de bulunduğu 60’a yakın emekli büyükelçi yayımladıkları bildiride, “Özür dilenmesi gibi tek yönlü bir davranış yersiz ve yanlış olacak, tarih gerçeklerine aykırı düşecek ve ulusal çıkarlarımız açısından vahim sonuçlar doğurabilecektir” dedi.
Emekli büyükelçiler bildiride, şu görüşleri dile getirdi:
“Böylesine yanlış ve tek taraflı bir girişim, tarihimize saygısızlık ve terör örgütlerinin Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yaptıkları ve cumhuriyet tarihimizde de giriştikleri şiddet eylemlerinde hayatlarını kaybeden insanlarımıza ihanet etmek anlamına gelecektir.
Savaş koşullarında yapılan 1915 Ermeni tehciri acı sonuçlar vermiş ise de, Türk insanının Ermeni isyanları ve terör eylemlerinde uğradığı kayıplar ve acılar, Ermenilerinkinden daha az değildir. 

‘Katiller hayatta’
Ermeni tedhişçilerin (yıldırıcı), dış güçlerin planlı ve sürekli kışkırtmaları sonucunda, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ve daha sonra 1. Dünya Savaşı sırasında ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk dönemlerinde istilacı düşman kuvvetlerine katılarak, Anadolu insanımıza karşı kitlesel vahşet eylemlerinde bulundukları yerli ve yabancı kaynaklı belgelerden de açıkça görülmektedir.”
Bildiride, 1973’de Ermeni terörünün yeniden başlatıldığı, bu eylemlerde onlarca kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı, Azerbaycan’ın Ermenilerce işgaliyle bir milyon kişinin topraklarından sürgün edildiğinin de unutulmaması gerektiği vurgulandı.
Bildiride, “Özür dileme kampanyası gibi sakat bir girişime kalkışanlar acaba tarih boyunca Ermeni terörüne kurban giden ve zulüm gören insanlar için de özür dilenmesini düşünmekte midirler?
Ermeni iddialarını tümüyle haklı görürcesine özür dilemek girişimini bir tarafa bırakıp, öncelikle, yakın geçmişte masum Türk diplomatlarını, görevlilerini ve aile bireylerini acımasızca katletmiş olan Ermenilerin, Türk ulusundan özür dilemesini sağlamak gerekir. Bu katiller hâlâ hayattadırlar ve Ermenistan ile bazı ülkeler tarafından himaye gördükleri için cezasız kalmışlardır” denildi.

‘Kasıtlı bir plan’
Bildiride ayrıca, bugün artık terörün işlevini bitirdiği, ikinci aşamanın özür dilemek, sonra da işin toprak ve tazminat taleplerine vardırılmasının tasarlandığı vurgulanarak, şöyle denildi:
“Dileğimiz, uğradığımız bunca kayıp, acı ve haksızlıktan sonra kendi insanımızın böyle bir sinsi ve kasıtlı plana alet olmamasıdır.”

 

Karşı çıkan büyükelçiler
Erdil Akay, Ömer Akbel, Nusret Aktan, Mümin Alanat, Önder Alaybeyi, Ali Hikmet Alp, Akın Alptuna, Burhan Ant, Erdoğan Aytun, Candan Azer, Ahmet Banguoğlu, Nazım Belger, Sadi Çalışlar, Ertuğrul Çırağan, Sevinç Dalyanoğlu, Gönül Dalyanoğlu (emekli Başkonsolos), Daver Darende (emekli Başkonsolos), Cenk Duatepe, Şükrü Elekdağ, Orhan Erdivanlı, Erdinç Erdün, Uğur Ergun, Erkan Gezer, Gün Gür, Burak Gürsel, Korkmaz Haktanır, Aydın İdil, Salih Zeki Karaca, Aydan Karahan, Alp Karaosmanoğlu, Yıldırım Keskin, Fazlı Keşmir, Ömer Engin Lütem, Ünal Maraşlı, Ali Engin Oba, Tansu Okandan, Erhan Öğüt, Onur Öymen, Önder Özar, Müfit Özdeş, Ergun Pelit, Turgut Serdaroğlu, Yüksel Söylemez, Ülkü Süelkan (emekli idari memur ve şehit Bora Süelkan’ın eşi), Teoman Sürenkök, Ömer Şahinkaya, Bilal Şimşir, Kaya Toperi, Muammer Tuncer, Senbir Tümay, Tugay Uluçevik, Erdinç Ulumlu, Necati Utkan, Nuri Yıldırım, Betin Yiğit (Emekli Başkonsolos), Erhan Yiğitbaşıoğlu, İlhan Yiğitbaşıoğlu, Ömer Zeytinoğlu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0