03.10.2016 15:37 | Son Güncelleme:

Pakistan-Hindistan sınırında ateş açıldı

Hindistan ile Pakistan arasındaki fiili sınır Keşmir Kontrol Hattı'nda gerilim sürerken, bölgede karşılıklı ateş açıldı.

Hindistan ordusundan Korgeneral Manish Mehta,  Pakistan birliklerinin provokasyon olmadan hafif silahlarla ve  havan mermileriyle ateş açtığını açıklarken, Pakistan ordusu, askerlerin  Hindistan güçlerinin açtığı ateşe karşılık verdiğini duyurdu.

Taraflar, karşılıklı ateşin sürdüğünü bildirdi.

Bu arada Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, 29 Eylül'de patlak veren  çatışmaları görüşmek üzere ülkedeki tüm siyasi partilerin liderleriyle bir araya  geldi.

Milletvekili Talal Çaudhri, yerel basına yaptığı açıklamada, siyasi  farklılıklarına rağmen dünyaya Pakistan'a yönelik tehditler karşısında birlik  içinde oldukları mesajını vermek istediklerini ifade etti.

indistan ve Pakistan'ın tarihlerinde üç kez savaşa girmesine yol açan  Keşmir'de temmuz ayı başında Hindistan güvenlik güçleriyle Hizbul Mücahidin  arasında çıkan çatışmada örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin  öldürülmesi, gerilimi yeniden alevlendirmişti. Hindistan, Wani'nin öldürülmesiyle  başlayan protestoların önüne geçmek için çeşitli güvenlik önlemleri almış, Cammu  Keşmir'de birçok kent ve köyde süresiz sokağa çıkma yasağı ve sıkıyönetim i?lan  edilmişti.

Bölgede iki ayı aşkın süredir devam eden, Hindistan güvenlik  güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde en az 90 Keşmirli  hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı.

Gerilim, Keşmir'deki bağımsızlık yanlısı direnişçilerin, 18 Eylül'de  Hindistan'ın Uri askeri üssüne düzenlediği saldırıyla daha da tırmanmıştı.  Hindistan, 18 askerinin öldüğü saldırıdan Pakistan'ı sorumlu tutuyor ve komşusunu  teröristlere destek vermekle suçluyor. Pakistan bu iddiayı reddederek  Hindistan'ın, dikkatleri Keşmir'de yaşanan insan hakları ihlallerinden başka yöne  çevirmek istediğini belirtiyor.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0