Pamukkale Spor Oyunları'na geri sayım

Pamukkale'nin ev sahipliğinde 27-28-29 Ekim tarihlerinde organize edilecek Pamukkale Spor Oyunları'nın lansmanı gerçekleştirildi.

07 Ekim 2017 - 11:50 | Son Güncelleme: 07.10.2017 - 12:05 |
A+A-
Haberler » Skorer » Skorer Diğer » Pamukkale Spor Oyunları'na geri sayım
Pamukkale Belediyesi Spor Oyunları tanıtım toplantısı Colossae Otel’de düzenlenirken, ekranların ünlü ismi Dilara Gönder sunuculuğu üstlendi.
 
Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ahmet İbanoğlu, serbest dalış dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen, milli boksör Adem Kılıçcı, eski milli basketbolcu Ermal Kurtoğlu ve olimpik sporları gündeme taşıyan gazeteciler Hamit Turhan ile Murat Ağca da konuşmacı olarak toplantıda yer aldı.
 
Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, kendileri için çok önemli bir organizasyonu düzenlemek için çalışmalara başladıklarını anlatırken, ilçelerine gelerek destek olan başta milli sporcular olmak üzere, spor dünyasının ünlü isimlerine teşekkür etti
Pamukkale’nin, tarihiyle, doğasıyla dünya miraslarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Başkan Gürlesin, 27-28-29 Ekim tarihlerinde, Cumhuriyet Bayramımız’ı kutlarken, çok anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Pamukkale’yi hem ülkemizde, hem de uluslar arası ortamda artık spor ile de bilinen bir bölge yapmak istiyoruz. Zaten termal ve sağlık turizmi konusunda bilinen Pamukkale, artık spor ile de bilinecek. Biz 3.5 yıllık bir belediyeyiz. Bu nedenle her şeyi bir anda yapabilmek için zamana ihtiyacımız var. Bu etkinliklerin, gelecekteki planlarımız için iyi bir referans olacağını düşünüyorum. Burada 50 binin üzerine gencimiz var ve onları Türk Sporu’na kazandırmak, bir spor dostu yapmak için çaba harcayacağız” dedi.
 
Önemli miktarlarda ödüller dağıtılacak
 
Spor Oyunları’nın ilk kez yapılacak olması nedeniyle yarışmaların yarışları 5 branşla sınırlı tutaklarını hatırlatan Başkan Hüseyin Gürlesin, Yarı Maraton, Masa Tenisi, Karate, Kick Boks ve Basketbol alanlarında önemli ödüllerin dağıtılacağını söyledi.  Pamukkale Belediye Başkanı, Topuklu Ayakkabı Yarışı, Minik Ayaklar Yarışı, Balondan basket atma etkinliği, Okçuluk gösterisi, Yamaç paraşütü gösteri uçuşu, Yelken Kanat uçuşu, Adem Kılıçcı-Mücahit Kulak gösteri maçı, Halk Koşusu ve Şehir Bisiklet Turu olmak üzere 9 tane de özel etkinlik gerçekleştireceklerini de belirterek, sözlerini bitirdi.
 
 
‘Branşları artıracağız’
 
Pamukkale Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ahmet İbanoğlu da, böyle bir organizasyona öncülük ettiği için Belediye Başkanları Hüseyin Gürlesin’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Prestijli bir organizasyon olsun istiyoruz. Branş bazında her yıl çok prestijli bir Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu düzenleniyor ve 180 üzerinde ülkede yayını yapılıyor. Bu ülke tanıtımı için çok önemli. İnsanlığa miras olarak bırakılan bu eseri tanıtmak için biz de bugün temeli attık. İnşallah ilerleyen yıllarda meyvelerini daha çok toplayacağız ve branş sayılarını artıracağız. Aslında 10 branşta başlayacaktık ama ilk olduğu için, hata payımızı düşürmek için 5 branşta karar kıldık. Bahar ayında daha fazla branşta oyunlarımızı düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
'Astıma rağmen,  sporla ayaktayım'
 
Dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen, “Öncelikle burada bulunmak benim için gurur verici. Burada turizm var, tarih var, kültür var ve yanına sporun da eklenmesi müthiş bir şey, Aslında bugün bir dalış yaptım, sığ bir havuzdu ama hissettiklerim çok derindi. Tarihi bir ortamda antik havuzda dalış gerçekleştirdim. Gençlerimizin spora başlaması için en önemlisi belki de onlara örnek olabilmek. Bir sporcuya bile bugün örnek olabildiysem ne mutlu… Benim için her şey antrenman yapmak değil. Ben bugün astıma rağmen, sağlıklı bir şekilde hayata devam edebiliyorsam bu spor sayesinde” dedi. Son dönemde sosyal sorumluluk projelerinde sık sık boy gösteren Ercümen, “Sosyal Sorumluluk projeleri benim için bir yaşam biçimine dönüştü. ‘Dünyadan görmek istediğin değişimin kendisi ol’ sözünü cok seviyorum ve ben de bir şeyleri konuşmak yerine onu değiştirmek için bir parça olmak istiyorum. Tüm dalışlarımızı da aslında bir sosyal sorumluluk projesiyle birleştiriyoruz” diye konuştu. 
 
'Yaptıklarımızla örnek oluyoruz'
 
Spor oyunları kapsamında ringe çıkıp, Mücahit Kulak ile bir gösteri maçı yapacak olan milli boksör Adem Kılıçcı, “Yaptığım branşın bir temsilcisi olarak burada bulunmak beni çok mutlu etti . Bizler yaptıklarımızla birçok insana hem iyi hem de kötü örnek olabiliriz. Nasıl olduğumuz önemli ve ben de küçük bir çocuğun boksu sevmesini sağlayabiliyor, boksa yönlendirebiliyor ve boksun içindeki güzellikleri gösterebiliyorsam ne mutlu bana. En kibar sporda bile zaten mücadele ve temas vardır. Benim yaptığım spor evet bir temas sporu ama karşımdaki insana zarar vermek için değil, aldığım eğitimin hakkını verip maç kazanmak için yapıyorum” şeklinde konuştu. 
 
'Ben devşirme değildim'
 
A Milli Basketbol Takımı’nda uzun yıllar forma giyen ve önemli başarılar yaşayan eski milli basketbolcu Ermal Kurtoğlu da panelin en renkli isimlerindendi. Arnavutluk’ta doğmasına rağmen, basketbol hayatının 15 yaşında geldiği Türkiye’de şekillendiğini anlatan yıldız isim, “Arnavutluk milli takımından da istenince zor bir süreç geçirdim. Ancak benim Türkiye’ye borcum vardı. Çünkü burada oyuncu oldum. Bu nedenle Türk milli takımında oynama kararı vermiştim” dedi. 
 
Bir soru üzerine son dönemde çok konuşulan yabancı oyuncu sayısı hakkında da yorum yapan Ermal şu ifadeleri kullandı: Bence yabancı sınırı olmamalı. Çünkü rekabet olmadan başarı gelmiyor. Ben inanıyorum ki, burada bulunan Adem Kılıçcı’nın karşısında onu zorlayabilecek başka boksörler olsa, belki çok daha iyi yerlere gelecekti. Bizim öncelikle yapmamız gereken oyuncuların ailelerini eğitmek olmalı. Küçük yaşta kazanılacak paralar hedef olmamalı. Başarı geldikten sonra zaten istenen paralar da kazanılacaktır. Aileler kendi başarısızlıklarını örtmek için çocukları kullanıyor. Ama devşirme bana çok sıcak gelmiyor. Ben günümüzdeki isimler gibi bir devşirme oyuncu değildim. Ben basketbolu buradan öğrendim. Bugün o ülkede oynamayan oyuncular bile milli takım kadrosuna katılabiliyor…
 
'Başkan Gürlesin örnek olmalı'
 
Pamukkale’ye daha önce gelmediği için üzüldüğünü belirten ve çok güzel bir ortamda bulunduğunun altını çizen Kurtoğlu, “Ben buraya gelirken biraz temkinliydim. Acaba sadece göz boyamaya mı gidiyorum diye. Ama başkanla konuştuğumda gördüm ki, burada çok önemli temeller atılıyor. İnşallah bu yapılanlar diğer belediyelere de örnek olur. Bu tür organizasyonlar artar. Bizim mutlaka şampiyon yetiştirmemiz gerekmiyor, sporcu yetiştirmek ana hedef olmalı ve bu etkinlik çok doğru bir ortam yaratacaktır. Umarım burada sayın başkanın sahip olduğu vizyona tüm yöneticilerimiz sahip olur” diyerek sözlerini noktaladı.
 
'Sorumluluklarımız var'
 
Habertürk Gazetesi Yazarı Murat Ağca, görevleri gereği dünyanın çeşitli bölgelerinde organizasyonları takip edip, o heyecanı yaşadıklarını, şimdi de Pamukkale’de benzer bir organizasyonun içinde olmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Branşların da çok iyi seçildiği gördüklerini belirten Ağca, “Olimpik ve geleceği olan sporlarda yarışmalar yapılacak. Türkiye’ye olimpik sporları sevdirebilmenin yolu bu sporları insanların ayağına götürüp, onlara dokunmalarını sağlayabilmek.  Tabii ki spor medyası olarak bizim de bu konuda sorumluluklarımız var ve biz de bu savaşı vermeye gayret ediyoruz” diye konuştu.
 
'Evrensel dil spordur'
 
Fanatik Gazetesi Yazarı Hamit Turhan ise toplantıda işitme engelliler için tercüme yapıldığına dikkat çekerek, “Engelliler sporuna emek veren bir kişi olarak yerel bir organizasyonda bunun düşünülmüş olması gerçekten takdir edilesi bir durum. Fanatik Gazetesi olarak biz hep bunun mücadelesini verdik. Uzun yıllar önce engelli sporu yeni yeni başlarken bile tam sayfa ayırabiliyorduk” dedi. Turhan sözlerine, “Dünyada 6 bin dil olduğu söyleniyor. Ama bakıyorsunuz tüm dillerin buluştuğu nokta spordur. Spor insanoğlunun evrensel tek dilidir. Sayın başkana çok teşekkür ediyorum. Biz Pamukkale’yi sadece travertenlerden ibaret biliyoruz. Antik kentin bu bölgede bu denli yer kapladığını yeni  keşfettik. Muhtemelen Türkiye’nin geneli de bilmiyordur. İnşallah bu spor etkinlikleriyle daha çok bilinen bir yer olacaktır Pamukkale” şeklinde devam etti.
 
Şahika, Antik Havuz’da
 
Pamukkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde 27-28-29 Ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Pamukkale Spor Oyunları’nın lansmanı öncesinde dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen, doğal ortamıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Antik Havuz’da dalış gösterisi yaptı. Ardından Pamukkale’de minik yüzücülerle buluşan Ercümen ,kendilerine bir süre nefes eğitimi verdi. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin tarafından da ilgiyle takip edilen Şahika Ercümen’in gösterisi, organizasyona katılanlar ve bölgedeki turistlerin büyük beğenisini kazandı. 
 
 
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX